Ujawnienie tajemnicy sędziowskiej

Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu ujawnił tajemnicę służbową. Błyskawiczna reakcja Ministerstwa Sprawiedliwości.

W wyniku zgłoszonego przez Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości przewinienia służbowego, którego dopuścił się prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan, rozpowszechniając informacje z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą, wspomniany sędzia został odwołany z dniem 17 października 2017 roku z pełnionej dotychczas funkcji.

Narada ta dotyczyła wyroku w sprawie rodzinnej, która rozpatrywana była w trybie niejawnym, a rozpowszechnienie tych informacji mogło przysporzyć stronom tego postępowania dodatkowego cierpienia i narazić je na szkody.

Do przewinienia doszło podczas wymiany korespondencji między prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu a Radą Miasta Elbląg dotyczącej jednej z ławniczek. Prezes przekazał urzędnikom dokumenty opisujące przebieg narady sędziowskiej objętej tajemnicą. Z tajemnicy tej nikt nie może być w żadnych okolicznościach zwolniony.

Odwołanie sędziego z funkcji prezesa nastąpiło w trybie pilnym na podstawie ogólnych zasad Prawa o ustroju sądów powszechnych. Zostanie także skierowany wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.

→ (jk)

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

18.10.2017

• foto: mapy google

• więcej o planach Ministerstwa Sprawiedliwości: > tutaj

 

 

42
1

2 myśli na temat “Ujawnienie tajemnicy sędziowskiej

 • 19/10/2017 o 17:29
  Permalink

  25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )

  1

  0
  Odpowiedz
  • 19/10/2017 o 20:21
   Permalink

   Witam, czy ma Pan dostęp do tej petycji? Jeśli MS nie chce opublikować, to bardzo chętnie zrobi to nasza gazeta. Kontakt: 44 649 88 75, redakcja@gazetatrybunalska.pl. (red.)

   1

   0
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.