Teatr trafił za kraty

Piotrków Trybunalski, ulica Wronia, 24 października 2017 roku, godzina 13.00 – w Areszcie Śledczym po raz pierwszy w historii tej placówki rozpoczęło się przedstawienie teatralne.

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprezentował spektakl zatytułowany „Mur” w reżyserii Artura Żymełki. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”.

Do roli sceny teatralnej zaadaptowana została sala gimnastyczna tego nowoczesnego aresztu. Na widowni zasiadło około 70 osadzonych, wybranych spośród 650 przebywających w placówce.

Początek spektaklu był bardzo muzyczny. Aktorzy – młode kobiety i mężczyźni – tańczyli do muzyki klasycznej. I robili to rzeczywiście z wdziękiem i profesjonalizmem. Jednak z biegiem czasu coraz mniej było tańca i baletu, a coraz więcej dość prostego symbolizmu. Piękna muzyka klasyczna przeobraziła się w techno-industrialną twórczość grupy Kraftwerk, która miała ilustrować dramatyczne wydarzenia związane z II wojną światową.

W przerwie twórca przedstawienia, wypełniając czas, zaskoczył mnie wypowiedzią, w której przyznał się do inspiracji historią firmy Volkswagen…

W drugiej części, w  formie baletowej artyści przedstawili wydarzenia związane z Holokaustem. Stworzony z styropianowych bloków tytułowy mur miał symbolizować mury getta. Prawie godzinny występ osadzeni nagrodzili gromkimi oklaskami. Gdy zapytałem kilku z nich o wrażenia odparli, że bardzo im się podobało. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z teatrem.

Warto przypomnieć, iż kilka tygodni temu w piotrkowskim areszcie z własnej inicjatywy i całkowicie bezpłatnie wystąpił znany aktor Lech Dyblik (> link). Opowiadając wówczas szczerze o swoich przeżyciach i problemach zrobił duże wrażenie na widzach. Jednak moi rozmówcy, z którymi rozmawiałem po spektaklu Teatru Muzycznego, nie uczestniczyli we wcześniejszym recitalu i nie mogli porównać obu występów.

Jak poinformował mnie ppor. Cezary Jabłoński rzecznik prasowy aresztu w placówce penitencjarnej przy ulicy Wroniej działa grupa muzyczna,a nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstał zespół teatralny…

→ (pr)

24.10.2017

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.