Prezydent Andrzej Duda uhonorował kpt. Johna Benetta

We wtorek 24 października 2017 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie zostały wręczone odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego, za działalność kombatancką i społeczną oraz za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski – czytamy na stronie internetowej „prezydent.pl”.

Wśród uhonorowanych postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy był piotrkowianin kpt. pilot John Bennett (Jan Książczyk), którego za wybitne zasługi dla niepodległości odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP, przebywającego w tym czasie w Finlandii,  dokonał Podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski. Piotrkowianinowi podczas uroczystości towarzyszyły: żona Anna i córka Angela.

Przypomnijmy, że kpt. pilot John Benett podczas II wojny światowej walczył w obronie Wysp Brytyjskich na samolotach myśliwskich Hurricane i Spitfire. Jako jedyny Polak przydzielony został do brytyjskiego 609 dywizjonu lotniczego, w którym służył do 1948 roku.

Postać p. Benetta wielokrotnie przybliżała „Gazeta Trybunalska” (> link), natomiast jego barwne wspomnienia zaczęło publikować czasopismo historyczne „KurieR – Kultura i Rzeczywistość”.

→ (pr)

25.10.2017

• foto: Krzysztof Sitkowski / KPRP

• źródło: prezydent.pl

 

 

7
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.