Kilka refleksji na temat budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski – to akcja, która ma nas przekonać, że jednak mamy na coś wpływ i możemy to zmienić w naszym najbliższym otoczeniu, w naszej dzielnicy, mieście lub województwie.

Postawić pomnik, stworzyć park dla psów, przyciąć drzewom gałęzie lub sprawić, że jakieś dzieci się uśmiechną. Nasz oddany głos może spowodować, że nierówny chodnik przed blokiem wreszcie zniknie a na jego miejscu zobaczymy porządnie ułożone płytki albo kostkę. Lub nagle w naszym zwyczajnym do tej pory parku pojawi się tężnia solankowa rodem z Ciechocinka.

Do głosowania w budżecie obywatelskim zachęcają nas biblioteki, szkoły, szpitale, przychodnie, organizacje, które akurat startują w tym wyścigu po pieniądze. A także same władze miasta, reklamy przekonujące do głosowania wisiały w komunikacji miejskiej i na osiedlach. Jak jakaś instytucja ma wielu znajomych, przyjaciół, osób chętnych pomóc, to jej szanse na pozyskanie pieniędzy wzrastają. Były projekty przeznaczone dla dzieci i osób starszych, dla zdrowych i tych przebywających w placówkach szpitalnych. Ale właściwie każdy mógł w tym budżecie znaleźć coś interesującego dla siebie, zgłoszono ponad tysiąc projektów.

Jakoś, niestety, w tym roku w Łodzi zagłosowało tylko 98 tysięcy osób, większość przez Internet, bo ponad sześćdziesiąt tysięcy. Niektórzy tłumaczą się, że nie mieli czasu na głosowane, a przez Internet to rzeczywiście chwila, wystarczy wpisać swoje dane i zaznaczyć interesujący nas projekt. Może też łodzianie mają dość głupkowatych pomysłów, które niekiedy są prezentowane w budżecie obywatelskim. Czyli reklamy budżetu obywatelskiego nie pomogły w wypromowaniu tego wydarzenia. A projekty dotyczą przecież zdrowia, infrastruktury, kultury, turystyki, przyrody, sportu i rekreacji. Ich autorzy próbują sprawić, aby nasze otoczenie stało się bardziej przyjazne, zielone i atrakcyjne także turystycznie.

Zakończyło się głosowanie na Budżet Obywatelski Miasta Łodzi na rok 2017/2018, ale wciąż trwa na Budżet Obywatelski Samorządu Województwa Łódzkiego (ponad dwieście zgłoszonych zadań). Tutaj każdy subregion ma swoje projekty, najczęściej stawiające na promocję danego obszaru, jego przyrody, produktów i historii. Ale też dotyczą one darmowych zajęć sportowych, wycieczek, imprez muzycznych, pomocy przedmedycznej, nauki korzystania z komputera i Internetu, rajdu konnego, budowy ścieżek rowerowych, wsparcia osób chorych i samotnych, nagranie płyty czy stworzenia przewodnika turystycznego. Szczególnie różne mniejsze imprezy potrzebują dofinansowania, bo bez tego zwyczajnie się nie odbędą. Taka impreza także zawsze przyciąga gości z województwa.

Programy do głosowania przez komputer są przejrzyste, przedstawiają jakie są zasady głosowania, można też łatwo znaleźć oraz wybrać interesujący nas projekt a także trochę się o nim dowiedzieć. Oczywiście nie każdy ma komputer, więc można zagłosować tradycyjnie wypełniają formularza na kartce papieru w punktach do tego wyznaczonych np.: w bibliotekach.

Rzadko mamy możliwość zadecydowania na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu miasta czy województwa. A widać po zgłoszonych do budżetu projektach potrzeb jest naprawdę sporo, jakaś grupa chce mieć nowy plac zabaw, wyremontowaną ulicę, przystanki komunikacji miejskiej, pas zieleni przed blokami, siłownię na świeżym powietrzu, kino plenerowe, pragnie ratować kasztany przed szkodnikiem szrotówkiem. Niestety tych głosujących na projekty brakuje…A może czasem mamy lenia i nam się nie chce otwierać komputera. A chyba niektórzy liczą na to, że pieniądze na remonty, prace modernizacyjne, nowe ławki, nowe oświetlenie, zakup sprzętu dla strażaków, spacery nordic-walking i inne imprezy kulturalno-muzyczne same się kiedyś znajdą, ja bym na to nie liczyła. Są także głosy, że i tak wszystko jest z góry ustalone i nic z tych projektów nie będzie.

Choć w mojej bibliotece zawsze jakoś pojawiają się książki zakupione z budżetu obywatelskiego, jest to znaczny zastrzyk finansowy dla biblioteki, lecz niestety basen Anilana na Widzewie, który miał być doposażony z budżetu obywatelskiego z zeszłego roku, nadal stoi zamknięty. Czyli są jednak projekty, które nie zostały zrealizowane. Na razie możemy tylko poczekać na wyniki głosowań.

→ Magdalena Cybulska

13.10.2017

• foto: pixabay.com / gt

 

 

0
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.