Józef Piłsudski i polityka zagraniczna

Z okazji przypadającej 5 grudnia 2017 okrągłej rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego zorganizowano w Łodzi cykl imprez historycznych pod wspólną nazwą „Piłsudski – festiwal. Na 150-lecie urodzin Marszałka”.

W czwartek 5 października w Domu Literatury przy ul. Roosevelta z publicznością spotkali się profesorowie: Tomasz Nałęcz i Przemysław Żurawski vel Grajewski, dr Łukasz Jasina i prowadzący dr Mikołaj Mirowski – niedawno odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi, aby porozmawiać o „Piłsudskiego przekleństwie peryferii”.

Podczas trzeciej debaty zgromadzeni mieli okazję zapoznać się z opiniami historyków na temat polityki zagranicznej Piłsudskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego stosunku do Niemiec i bolszewickiej Rosji.

„Na historię – powiedział prof. Żurawski vel Grajewski – należy spoglądać jak na film, a nie jak na fotografię”, co miało oznaczać, że wielowątkowość zdarzeń z przeszłości wymaga szczegółowej analizy wszystkich procesów zachodzących w czasie.

Ogromna wiedza, erudycja i poczucie humoru nie było obce wszystkim dyskutantom. Choć można było się spodziewać wysokiej temperatury rozmowy z racji przeciwstawnych poglądów politycznych obu profesorów, naukowcy uzupełniali się wzajemnie i często prawili sobie komplementy. „Będziemy się ciągle zgadzać, nie zapewnimy państwu rozrywki w postaci sporu” – dodał Żurawski vel. Grajewski.

Przed sympatykami historii okresu międzywojennego jeszcze pięć spotkań. Najbliższe odbędzie się 26 października w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, a jego temat przewodni brzmi „Król Duch na miarę czasów”.

→ (mb)

18.10.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej o festiwalu i jego gościach: > tutaj

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.