24 zawody, w których brakuje ludzi do pracy

Na prośbę Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Business Centre Club przekazał listę zawodów, w których należałoby wprowadzić ułatwienia w dostępie do rynku pracy.

Obecnie brakuje rąk do pracy w niemal wszystkich branżach, a braki kadrowe w szczególności widoczne są wśród pracowników wykonujących dorywcze prace proste. Dlatego BCC pozytywnie ocenia ideę stworzenia listy zawodów szczególnie pożądanych.

Business Centre Club przeprowadził we wrześniu wśród swoich członków badanie ankietowe dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Obecnie niemal 40 proc. ankietowanych przedsiębiorców zatrudnia pracowników zza granicy, a blisko 60 proc. zamierza zatrudniać cudzoziemców.

Główny powód, dla którego pracodawcy decydują się na zatrudnienie pracownika zza granicy to brak polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach – 88,2%. Przeważają pracownicy z Ukrainy, lecz nie brakuje również pracowników narodowości białoruskiej, kazachskiej, bułgarskiej, włoskiej.

Wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają również obserwowane od kilku lat zjawisko zwiększenia zainteresowania przedsiębiorców zatrudnieniem cudzoziemców. Obecnie, wydaje się, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie niektórych branż – takich jak np. przetwórstwo owocowo-warzywne, budownictwo czy gastronomia – bez korzystania z pracy cudzoziemców.

Co więcej, można prognozować, że w przyszłości lista branż, które będą w coraz większym stopniu rekrutować pracowników z zagranicy, będzie się stale zwiększać.

24 zawody, które zaproponował BCC wynikają z analizy rynku pracy przeprowadzonej wśród przedsiębiorców, dostępnych powszechnie informacji, w tym publikowanych ogłoszeń oraz informacji urzędów oraz danych pracowników poszukiwanych przez agencje pracy tymczasowej, do których przedsiębiorcy zwracają się jeżeli własnymi siłami nie mogą uzupełnić kadry na lokalnym rynku pracy.

Lista zawodów oraz stanowisk, które BCC proponuje uwzględnić w projektowanej regulacji:

 1. Inżynier elektryk
 2. Spawacz
 3. Ślusarz
 4. Elektryk oraz elektryk budowlany
 5. Opiekun, opiekun domowy
 6. Ekspedient w punkcie usługowym (sprzedawca)
 7. Pielęgniarka
 8. Kierowca
 9. Informatyk
 10. Inżynier budownictwa
 11. Magazynier
 12. Pracownik fizyczny gospodarstwa rolnego
 13. Kasjer
 14. Rzeźnik -wędliniarz
 15. Sprzedawca
 16. Operator wózka widłowego
 17. Stolarz
 18. Pracownik produkcji
 19. Cieśla
 20. Lakiernik
 21. Malarz budowlany
 22. Mechanik samochodowy
 23. Kucharz
 24. Cukiernik

→ mp / Kurier PAP

27.10.2017

• grafika: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl 

 

 

0
1

4 thoughts on “24 zawody, w których brakuje ludzi do pracy

 • 06/02/2018 at 08:57
  Permalink

  Braki widać na każdym kroku prawie. Mimo ze na ulicach multum ciezarowek to zlecen tez coraz wiecej a przewoznikow brakuje. Nawet u nas w m&w spedition poszukuja nowych rak do pracy bo jednak co dwie glowy to nie jedna 😉

  0

  0
  Reply
 • 29/10/2017 at 02:20
  Permalink

  Trzeba płacic tyle co w Angli i Niemczech to nie uciekną A z Ukraioncami to można jedynie rozboje robić Ale nie pracować atrudniałem kiedyś ukrainców szoferów Pojechał w trasę I już nie wrócil napisal jedynie ,że auto zaparkował np. w Toruniu na takiej ulicy Kluczyki są pod dywanikiem Proszę auto zabrać Mnie już ta praca nie interesuje W Toruniu znalazłem lepsza I tak było zawsze Od dziś daleko od nich

  3

  0
  Reply
  • 27/10/2017 at 22:22
   Permalink

   W terenie 😀

   2

   0
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.