Rozśpiewana lekcja patriotyzmu Jana Pietrzaka (dużo zdjęć)

Kim jest Jan Pietrzak nie trzeba tłumaczyć osobom pamiętającym okres PRL-u. To Człowiek-Legenda, artysta, satyryk, autor wielu wspaniałych piosenek.

W sobotę 2 września 2017 roku sala widowiskowa MOK w Piotrkowie zapełniła się szczelnie publicznością, żeby obejrzeć spektakl zatytułowany „Niech żyje Polska”.

Powitany gromkimi oklaskami Jan Pietrzak swój występ rozpoczął od poważnego akcentu. Z okazji obchodzonej dzień wcześniej rocznicy wybuchu II wojny światowej zaśpiewał pieśń-modlitwę żołnierską „O Panie, skrusz ten miecz”. Przypomniał też, że nawet ten utwór był zakazany za komuny.

Później były kolejne dwie piosenki przeplatane komentarzami, skeczami, wspomnieniami. Po nich usłyszeliśmy dłuższy monolog artysty o jego młodości i przypadkowym zainteresowaniu się kabaretem. Następnie Pietrzak opowiedział, jak niedawno usłyszał, że w pewnym przeglądzie piosenki zwyciężyła uczennica, która zaśpiewała jego piosenkę. Wzruszył się tym i postanowił ją poznać…

Na scenę wyszła zaledwie 11-letnia Natalia Heichel, która zaśpiewała „Jest takie miejsce u zbiegu dróg / Gdzie się spotyka z zachodem wschód / Nasz pępek świata / Nasz biedny raj / Jest takie miejsce / Taki kraj..”, czyli piosenkę pt. „Taki kraj”.

Kolejnym wykonawcą był Bartłomiej Kurowski, który brawurowo zaśpiewał kilka pieśni śp. Jacka Kaczmarskiego, słynnego barda również związanego z Kabaretem „Pod Egidą”.

W innym, znacznie lżejszym klimacie zaprezentował się znany satyryk i publicysta, były członek kabaretu OT.TO – Ryszard Makowski. Jego piosenki celnie odnosiły się do rzeczywistości, a jedna z nich pt. „Jak się nie cieszyć” zaprezentowana została po raz pierwszy publicznie. Pamiętajmy o tym, bo to może być hit!

Kolejna zmianę nastroju stała się zasługą pięknej, zgrabnej i utalentowanej Kasi Novy. Oprócz dwóch piosenek przedwojennych, zaśpiewała swoją kompozycję pt. „Zamykam serce”. Ten utwór piosenkarka z Łodzi wykona także za dwa tygodnie na festiwalu w Opolu.

Na scenę powrócił z gitarą Jan Pietrzak i pokazał swą znakomitą formę wokalną śpiewając słynną „Dziewczynę z PRL-u”. Wspomniał przy okazji, że cenzura próbowała za wszelką cenę blokować prezentowanie „Dziewczyny”, że wymuszano zmianę tekstu, nie zezwolono na występ w Opolu…

Pewne wyciszenie swoimi refleksyjnymi, nieco filozoficznymi kompozycjami zapewnił wieloletni członek kabaretu – Stanisław Klawe. Po nim na scenę wyszedł uczeń z Koluszek Adam Kaczmarek, który bardzo dojrzale, wręcz przejmująco zaśpiewał kompozycję Krzysztofa Klenczona pt. „Biały krzyż”. Wszyscy wykonawcy przyjmowani byli gorąco, lecz w tym przypadku Pietrzak poprosił 14-latka o bis.

Na zakończenie usłyszeliśmy „Piosenkę o Sierpniu”, „Lekcję geografii” i wreszcie „Żeby Polska była Polską”. Cały spektakl był niezapomnianą lekcją patriotyzmu.

Na bis było jeszcze wspólne z stojącą publicznością odśpiewanie „Żeby Polska była Polską”, w którym Mistrzowi na scenie towarzyszyła czwórka najmłodszych wokalistów.

Po dwugodzinnym koncercie można było nabyć nową książkę Jana Pietrzaka pt. „Z PRL-u do Polski” oraz otrzymać autograf artysty, który pomimo mijających lat wciąż udowadnia mistrzowską formę. Koncert w Piotrkowie odbył się dzięki staraniom posła Grzegorza Wojciechowskiego (PiS) i piotrkowskiego Klubu „Gazety Polskiej”, którego szefowa Beata Dróżdż wcieliła się w rolę gospodarza imprezy.

→ Paweł Reising

3.09.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• zobacz także: > „Jan Pietrzak: Rządy w Polsce trzeba dawać ludziom mądrym i uczciwym. Wywiad z artystą”

 

 

13
2

7 myśli na temat “Rozśpiewana lekcja patriotyzmu Jana Pietrzaka (dużo zdjęć)

 • 04/09/2017 o 12:02
  Permalink

  Nie rozumiem tej tęsknoty za „lokalnymi mediami”, chcecie czytać o imprezie obok wazeliniarskich wpisów na temat Chojniaka i jego przydupasów? Gazetę Trybunalską czyta cała Polska to źle?

  7

  2
  Odpowiedz
  • 05/09/2017 o 08:29
   Permalink

   To raczej nie tęsknota. Niestety większość mieszkańców Piotrkowa o tym co się dzieje w mieście czerpie wiedzę z przekazu z kamery piotrkowskiego MOKu, lub z radia. A one są sprofilowane na zamozachwyt wąskiej grupy.

   6

   1
   Odpowiedz
 • 04/09/2017 o 10:29
  Permalink

  Organizatorzy koncertu to: Towarzystwo Patriotyczne, PZU, Biuro Poselskie Grzegorza Wojciechowskiego, Klub Gazety Polskiej, Stowarzyszenie Endecja, radny wojewódzki Piotr Grabowski.
  Ponadto wielu indywidualnych sponsorów było obecnych na sali:)
  Organizacja takiego koncertu oprócz pracy to też niemałe pieniądze za wynajęcie sali, niestety, mimo, iż wejście było bezpłatne dla mieszkańców.
  A brak zainteresowania ze strony lokalnych mediów już nie dziwi….
  A nad A. ROSIEWICZEM POMYŚLIMY.

  12

  3
  Odpowiedz
 • 04/09/2017 o 08:30
  Permalink

  Świetny koncert, budujący dający siłę i wiarę, że o wolną Polskę należy walczyć. I tu uwaga, walczyć trzeba nadal.

  Piotrkowskie media, no cóż tu komentować. Pomimo obecności kamerzysty z ChojniakTV (będącego podczas tego koncertu obsługa techniczną dźwięku) na bank żadnej wzmianki o tym nie będzie. Była nawet reprezentacja Razem z SLD (w Piotrkowie działająca pod przykrywką ’15), czy też pewien członek PiS delegowany przez Chojniaka do rady nadzorczej jednej ze spółek, ale ich obecność miała zapewne służyć sprawdzeniu potencjału przeciwnika. A potencjał jest, tylko skutecznie tłumiony przez tych co dobrze czują się z koalicji z PSL, np. w Zelowie.
  Mnie osobiście zabrakło np. w wydaniu Pana Makowskiego piosenki „Ach ten Lechu…” (https://www.youtube.com/watch?v=a93-j7FJCuI) ale na szczęście wykonana była piosenka o pewnym staruszku.

  Brawo dla organizatorów ( a z plakatu i konfenansierki wynika, że nie tylko Klub Gazety Polskiej) za wypełnienie sali (wejściówki rozeszły się w jeden dzień) pomimo przyjętej przez ekipę z magistratu strategii przemilczenia, podobnie zresztą jak z wizytą telewizji Republika.

  Tak, są przy pasażu Rodowskiego osoby, które nakazują milczenie, ba nawet wchodzenie na niektóre strony internetowe jest blokowane, aby czasem nikt nie przejrzał na oczy.

  14

  2
  Odpowiedz
 • 03/09/2017 o 23:11
  Permalink

  Zauważyłem 1 błąd w artykule – otóż mało znana piosenkarka, Kasia Nova (za to znana bardziej z romansu z aktorzyną, Łukaszem Płoszajskim) brała kilkanaście lat temu (2006 albo ’07) brała udział w krajowych eliminacjach do konkursu Eurowizji… więc nie może mieć 25 lat! 😎 A tak wgl, to zastanawia mnie czy Rysio Makowski yaycował? :p Ech, marzy mnie się występ Andrzeja Rosiewicza w naszym mieście… byłbym chyba rodzynkiem (także wiekowo) wśród emerytek! 😉

  5

  2
  Odpowiedz
 • 03/09/2017 o 23:07
  Permalink

  Oficjalne lokalne media? Nie widzę, nie słyszę! Trochę nie na temat, ale jednak – Podobno w ramach dekomunizowania ulic Rada Miasta Piotrkowa zmieniła nazwę drugiej ulicy? A gdzie reszta? Czyżby wojewoda miał zająć się nimi z mocy ustawy? A co z ulicami w Sulejowie, Wolborzu, Rozprzy, Gorzkowicach, Moszczenicy, Opocznie, Radomsku, Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim, ….. i innych miejscowościach? Jak to wygląda? Co z pomnikami, tablicami i innymi wątpliwymi pamiątkami po czasach słusznie minionych w naszym mieście i wymienionych miejscowościach?

  7

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.