Prezydent Andrzej Duda rozpoczął obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

Z udziałem Prezydenta RP odbyły się w piątek nad ranem w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. „Westerplatte jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza, Wieluń – symbolem niemieckiego bestialstwa” – powiedział Andrzej Duda.

O godz. 4.40. w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe. O tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby – pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

„Początek największej wojny w dziejach świata, która pociągnęła za sobą też najwięcej ludzkich istnień, ma dwa wielkie symbole, oba w naszym kraju” – powiedział prezydent.

W Wieluniu nie zabrakło przedstawicieli Piotrkowa. Na zdjęciu Beata i Waldemar Dróżdż z Klubu „Gazety Polskiej”. Foto: klubygp.pl

Jednym jest Westerplatte – miejsce, gdzie rozpoczęły się pierwsze walki II wojny światowej, miejsce, które jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza (…), a drugim symbolem jest Wieluń, wasze miasto. Ale ono nie jest symbolem bohaterstwa, ono jest symbolem bestialstwa, niemieckiego bestialstwa, złamania konwencji międzynarodowych, zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia, zwykłych, śpiących ludzi, bombardowania szpitala, zniszczenia obiektów kultu – mówił Andrzej Duda.

Jak ocenił, dziś taki atak, jak ówczesne zbombardowanie Wielunia, „nazwalibyśmy atakiem terrorystycznym”.
Prezydent podkreślił, że „pamięć ma znaczenie najistotniejsze”. „Trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był mordercą, trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był agresorem, i nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana” – powiedział.

Na pierwszym planie: Beata i Waldemar Dróżdż z piotrkowskiego Klubu „Gazety Polskiej”. Foto: klubygp.pl

Duda dodał, że potrzebne jest także przebaczenie, bo ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie, kładzie grunt pod to wszystko, co daje możliwości budowy, a nie burzenia. Jak podkreślił, „potrzebne jest w związku z tym także i zadośćuczynienie”.

Prezydent wyraził nadzieję, że II wojna światowa stała się „lekcją dla świata, do czego prowadzi nienawiść, do czego prowadzi buta, do czego prowadzi nieokiełznane w żaden sposób okrucieństwo”.

Andrzej Duda oraz delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów i instytucji złożyli też kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym zburzoną synagogę oraz przed pomnikiem ku czci ofiar niemieckiego bombardowania.

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40. do 14. na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe, zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

→ mm / Kurier PAP

1.09.2017

• foto: Krzysztof Sitkowski / KPRP

• źródło: kurier.pap.pl  / prezydent.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.