Piotrków. 89. miesięcznica smoleńska

Kapłani w zielonych ornatach odprawili dziś, 10 września 2017 r. o godz. 18:00, w kościele farnym św. Jakuba w Piotrkowie mszę świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej.

89 miesięcy upłynęło od chwili, kiedy na ruskiej ziemi rozbił się rządowy samolot z dziewięćdziesięcioma sześcioma polskimi obywatelami, wśród których znalazło się dwóch prezydentów, przedstawiciele parlamentu, rządu, armii, organizacji społecznych, ochrona, obsługa samolotu…

W zeszłym miesiącu w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że miesięcznice smoleńskie zostaną wyciszone w 96 miesiącu. Czy jest to dobry pomysł? Uroczystości patriotyczno-religijne obchodzone każdego 10 dnia miesiąca  mocno utrwaliły się w krajobrazie Warszawy, a także innych miast, gdzie istnieją środowiska przywiązujące duże znaczenie do pamiątki smoleńskiej.

Mszę, w której uczestniczyło około 150 wiernych, w tym 30 członków Klubu „Gazety Polskiej” celebrowali: proboszcz parafii ks. Grzegorz Gogol, ks. Stanisław Socha i ks. Marek Kostrzewa. Modlitwę w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy wygłosiła szefowa klubu Beata Dróżdż. Zamiast kazania proboszcz odczytał List Pasterski z okazji VII Tygodnia Wychowania 10-17 września 2017 roku pt. „MARYJA WYCHOWAWCZYNIĄ POKOLEŃ”.

Znalazło się tam wspomnienie:

Ufność w Jej wstawiennictwo wyrażają słowa sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Prymas Tysiąclecia nosił w sercu troskę o losy polskiego Kościoła. Pewnego dnia wychodząc ze swojej kaplicy wyznał z radością: „Znalazłem dłonie, w których mogę ubezpieczyć Kościół w Polsce. Wszystko postawiłem na Maryję”.

Dopełnieniem obchodów było zapalenie i ustawienie lampek przed pomnikiem katyńskim oraz przyozdobienie obelisku białymi i czerwonymi mieczykami.

→ (mb)

10.09.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: „87. miesięcznica smoleńska (dużo zdjęć)”

• czytaj także: „Piotrków. 88. miesięcznica smoleńska”

 

 

1
5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.