Łódź. Piłsudski – festiwal. Na 150-lecie urodzin Marszałka

W dniach 7 września – 15 grudnia 2017 r. w Łodzi odbywać się będzie cykl imprez historycznych pod wspólną nazwą „Piłsudski – festiwal. Na 150-lecie urodzin Marszałka”.

W związku z przypadającą 5 grudnia 2017 roku 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego Dom Literatury w Łodzi w współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi organizuje wydarzenie pt. „Piłsudski – festiwal”, na które złożą się:

Kliknij, aby powiększyć.

Cykl debat „Piłsudski (nie)znany”

Odbędzie się osiem paneli dyskusyjnych poświęconych różnym aspektom działalności politycznej Józefa Piłsudskiego. Debaty poprzedzone zostaną pokazem kolejnych odcinków serialu z 2001 roku w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”, które będą stanowić wprowadzenie do rozmów. W ramach cyklu dyskutować będziemy na następujące tematy:

1. „A kolor jego jest czerwony…” – Piłsudski a socjalizm.
2. Opatrzność czy geniusz? Spór o „cud na Wisłą”.
3. Piłsudskiego przekleństwo peryferii – od międzymorza po politykę równowagi.
4. Król duch na miarę czasów – literatura i poezja o Marszałku.
5. Zamach majowy i stan wojenny, czyli wojna domowa po polsku.
6. Spadkobiercy, czyli piłsudczycy bliżsi i dalsi.
7. Polski superbohater – Piłsudski a popkultura.
8. Piłsudski vs. Dmowski – wieczni rywale.

Serial Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”

Serial składa się z ośmiu blisko godzinnych odcinków. Wszystkie razem tworzą kronikę życia Marszałka od wczesnej młodości do śmierci. W celu podniesienia wiarygodności opowieści Piłsudskiego gra dwóch aktorów: młodego – Mariusz Bonaszewski, starego – Zbigniew Zapasiewicz. Film ma charakter paradokumentalny. Sceny zrealizowane współcześnie sąsiadują z autentycznymi materiałami archiwalnymi. Niektóre ujęcia z udziałem aktorów umyślnie nakręcono w ten sposób, że „naśladują” przedwojenne kroniki. Troska o zgodność z prawdą historyczną nie ominęła, rzecz jasna, plenerów. Zdjęcia do „Marszałka Piłsudskiego” powstawały więc w Warszawie (Belweder, Zachęta, Zamek Królewski, Cytadela), Krakowie, Wiedniu, Wilnie, a nawet na dalekiej i mroźnej Syberii. Serial ma formę rozbudowanej retrospekcji. Pewien dziennikarz (w tej roli Marek Kondrat) przeprowadza z sędziwym już marszałkiem obszerny wywiad. W czasie wielogodzinnej rozmowy Piłsudski wspomina swe życie i działalność polityczną.

Gra miejska – „Łódzkie ścieżki Ziuka”

Uczestnicy gry będą mieli okazję prześledzić szlaki łódzkiego epizodu w życiu Józefa Piłsudskiego. Przybył on do Łodzi jesienią 1899 roku, a w nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku został aresztowany i z mieszkania na ul. Wschodniej przetransportowany do więzienia na ul. Długiej (dzisiaj Gdańskiej). Punktami zwrotnymi gry miejskiej będą zatem: dom Piłsudskiego, Plac Wolności, skrzyżowanie Piotrkowskiej z Zieloną (dawny skład Tybera, skąd pochodził papier do druku wydanych przez Piłsudskiego w Łodzi numerów pisma „Robotnik”) oraz budynek dawnego więzienia na Gdańskiej (Długiej), obecnie mieszczący Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Koncert „Pieśni dla niepodległości” w wykonaniu Zofii Kotkowskiej

W czasie spotkania zostanie zaprezentowany dorobek łódzkiej opozycji antykomunistycznej, od końca lat 60-tych do upadku systemu komunistycznego, opowiadany poprzez piosenki tamtych lat. Piosenki słuchane w salonach opozycyjnych, więzieniach, ośrodkach internowania lub na ulicy. Ulubione piosenki opozycji, działającej często w nawiązaniu i zgodnie z tradycją wielkiego poprzednika, konspirującego również w Łodzi, Józefa Piłsudskiego.

Konkurs komiksowy „Józef Piłsudski”

Konkurs na komiks historyczny poruszający wybrany fragment biografii Józefa Piłsudskiego. Uczestnik konkursu może przysłać nieograniczoną liczbę prac komiksowych, każdorazowo stanowiącą zamkniętą całość, o maksymalnej objętości ośmiu plansz. Prace dopuszczone do konkursu eksponowane będą na wystawach konkursowych podczas XI Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Zostaną też pokazane w galeriach internetowych – na stronie Domu Literatury w Łodzi http://dom-literatury.pl/ oraz na portalu społecznościowym Facebook – na profilu festiwalu i Domu Literatury w Łodzi.

Konkurs plastyczny „Odyseje Piłsudskiego”

Celem konkursu jest promocja postaci Józefa Piłsudskiego. Na konkurs można przesyłać prace nawiązujące w sposób bezpośredni lub pośredni do postaci Józefa Piłsudskiego, jego działań, a także znanego mu tła polityczno-historycznego. Konkurs jest otwarty. Mogą w nim wziąć udział osoby, które nie ukończyły 18 lat – uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na podstawie werdyktu Jury wyłonione zostaną najlepsze prace, które wezmą udział w pokonkursowej wystawie.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski – programu „Patriotyzm Jutra”

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP Łódź, TV TOYA, Radio Łódź, Dzieje.pl, Histmag, Dziennik Łódzki, Kalejdoskop, Fronda LUX, Liberté!, Koncept – Gazeta Akademicka, Obserwator Międzynarodowy, Gazeta Trybunalska, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury

Serdecznie zapraszamy.

→ (mm)

6.09.2017

• grafika: organizatorzy

 

 

1
1

Jedna myśl na temat “Łódź. Piłsudski – festiwal. Na 150-lecie urodzin Marszałka

 • 07/09/2017 o 14:10
  Permalink

  Łodzianie potrafią w ramach tej okrągłej rocznicy uczcić/uszanować Józefa Piłsudskiego – wskrzesiciela PAŃSTWA POLSKIEGO. A Piotrków znów okazuje się w tym zakresie – na czele z prezydentem Chojniakiem – impotentny mentalnie/intelektualnie. Albowiem nic mi nie wiadomo aby z tej okazji w naszym mieście było COŚ organizowane. Piotrków był wszak w owym czasie poważnym ośrodkiem niepodległościowym, działał na tej ziemi Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego etc. !!! WSTYD i KOMPROMITACJA…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Naczelny_Komitet_Narodowy

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.