78. rocznica napaści Niemiec na Polskę

Po raz pierwszy przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie Trybunalskim zebrali się przedstawiciele środowisk prawicowych, akowskich, narodowych i patriotycznych, aby godnie upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 od przywitania zgromadzonych i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Modlitwę za bohaterów września 1939 r. i ofiary II wojny światowej poprowadził ks. Grzegorz Gogol, proboszcz parafii św. Jakuba w Piotrkowie.

Krótkie przemówienie odnoszące się do wydarzeń sprzed 78 lat wygłosił redaktor „Gazety Trybunalskiej” Mariusz Baryła, który powiedział m. in.:

1 września 1939 roku na Polskę napadli Niemcy. Nie naziści, hitlerowcy, faszyści, volksdeutsche lecz NIEMCY. Stało się tak dlatego, że rząd II Rzeczypospolitej nie chciał się ugiąć pod naciskiem kanclerza Hitlera i podpisać korzystnych dla Niemiec traktatów i porozumień politycznych, militarnych i gospodarczych.

Polska w odróżnieniu od Austrii i Czechosłowacji pokazała swoją dumę narodową i jasno dała do zrozumienia, że nie będzie się ze swoim historycznym wrogiem układać.

Zapłaciliśmy za to bardzo wysoką cenę i nadal tragedia II wojny światowej odbija się echem w naszym Narodzie. Najpierw Niemcy, a 17 dni później Sowieci zabrali nam najlepszych i najodważniejszych ludzi z tamtego pokolenia, zajęli naszą ziemię, zrabowali domy, kościoły,  fabryki, zgwałcili polskie kobiety. Niemcy przez sześć lat zabijali naszych ojców i dziadków, matki i babki. Śmierć od kuli była najłagodniejszą formą eliminacji.

Dymy ze zbombardowanych miast, a później z krematoriów przesłoniły słońce. Niemcy pozbawili nas wszystkiego, co kochaliśmy, ale nie zdołali zabrać nam wiary w Boga, tożsamości i języka…

Beata Dróżdż, przewodnicząca piotrkowskiego Klubu „Gazety Polskiej”, poprosiła zebranych o uczczenie minutą ciszy żołnierzy Września poległych w obronie Ojczyzny.

Przejmujący dźwięk trąbki poprzedził wystąpienie pani ppłk dr Haliny Kępińskiej-Bazylewicz ps. „Kora”; łączniczka Armii Krajowej podzieliła się swoimi traumatycznymi wspomnieniami z pierwszych dni wojny, która zastała ją w Skierniewicach, gdzie ojciec jej pełnił funkcję wojskowego komendanta miasta.

Na pomniku zapłonęły znicze; wiązanki kwiatów złożyli: delegacja środowiska Armii Krajowej Okręgu Piotrków, poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Wojciechowski, władze powiatowe PiS: Zbigniew Ziemba i Tomasz Trzaskacz, działacze stowarzyszenia Kukiz’15: Piotr Radziszewski, Piotr Kowalski i Cezary Staszek, członkinie Klubu „Gazety Polskiej” i przedstawiciel „GT” Zbigniew Rutkowski.

Na zakończenie ceremonii plac Tadeusza Kościuszki wypełniły dźwięki muzyki z serialu „Czas honoru” w wykonaniu uczniów i studentów szkół muzycznych.

W półgodzinnej uroczystości wzięło udział około 4o osób, część z nich została uwieczniona na pamiątkowej fotografii.

→ (pr)

1.09.2017

• foto: Zbigniew Rutkowski / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

15
6

6 myśli na temat “78. rocznica napaści Niemiec na Polskę

 • 05/09/2017 o 01:03
  Permalink

  Czy Piotrków Trybunalski stać jedynie na nauczycieliny plastyki/techniki na stanowisku dyrektora piotrkowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi???? No bo najpierw Brylski a teraz Trzaskacz!!! Jacy oni są – to kto ich zna, to wie, że to kompromitacja wszelaka!!! A ten Trzaskacz, to już katastrofa totalna!!! TO POKAZUJE, ŻE W PIOTRKOWIE NIE MA POWAŻNYCH ZASOBÓW LUDZKICH DO PRZEWODZENIA w szerokim tego sformułowania znaczeniu!

  4

  2
  Odpowiedz
 • 03/09/2017 o 22:53
  Permalink

  A mediuma ofidzjalne nawet się o tym nie zająknęły, podobnie jak o Janie Pietrzaku. Ciekawe dlaczego? Czyżby szedelnoźdć dziennikarska nie pozwalała? Piszę specjalnie z błędami, dla kpinki.

  4

  1
  Odpowiedz
 • 02/09/2017 o 20:53
  Permalink

  Ten Pan na zdjęciu nr 19 w granatowej koszulce polo z krótkim rękawem to kto to jest? Taki ubiór podczas składania kwiatów przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza aby godnie upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej?

  5

  4
  Odpowiedz
  • 02/09/2017 o 21:27
   Permalink

   Pan Trzaskacz, związany z kuratorium ( dyrektor), związany również z PiS.

   3

   2
   Odpowiedz
   • 03/09/2017 o 23:23
    Permalink

    O kurde, nie wiedziałem… a do wiosny 2016 wieloletni nauczyciel techniki i plastyki w SP nr 12! 😎 Za to jego „stylówy” wolałbym nie komentować… :p! I że na tych obchodach nie było przewspaniałej, profesjonalnej nauczycielki chemii i eksdyrektorki 4 liceum, mgr inż. Ewy Karlińskiej-Grzeli?! 😮 Szkoda, naprawdę szkoda… 🙁

    3

    2
    Odpowiedz
 • 01/09/2017 o 18:31
  Permalink

  Brawo, oddolna inicjatywa, liczniejsza niż urzędniczy „spęd”.

  14

  4
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.