Spożywcza synagoga

To chyba najliczniej odwiedzana synagoga w Polsce, ale nie dlatego, że przychodzą do niej wierni. W synagodze w Inowłodzu mieści się obszerny sklep spożywczo-przemysłowy.

Duży asortyment towarów i konkurencyjne ceny sprawiają, że obiekt cieszy się znacznym zainteresowaniem klientów. A w weekendy, gdy do miasteczka zjeżdżają turyści, do sklepowych kas ustawiają się kolejki.

Inowłodzka synagoga zbudowana została w pierwszej połowie XIX wieku, ale prawdopodobnie już kilka wieków wcześniej, a może nawet od czasów Kazimierza Wielkiego, w tym miejscu mogła istnieć niewielka bożnica wyznawców religii mojżeszowej.

Piękny budynek murowany około 20 lat temu został sprzedany przez łódzką gminę żydowską prywatnemu przedsiębiorcy. Nikt inny nie był nim zainteresowany. Obecnie synagoga, leżąca w centrum miasteczka przy starej odnodze Pilicy, znajduje się w dobrym stanie. Widać, że właściciel dba o budynek. Wewnątrz na ścianach zachowały się dwa fragmenty pierwotnych, XIX-wiecznych malowideł z napisami w języku hebrajskim i rosyjskim. Żyrandole, balustrady i okienne kraty harmonizują ze stylem obiektu, choć prawdopodobnie nie są oryginalne.

Jak można dowiedzieć się od sprzedawczyń, czasami przyjeżdżają tutaj turyści z zagranicy, w tym także z Izraela. Inowłódz z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjny turystycznie. Tutaj przecież, oprócz synagogi, znajduje się słynny kościół świętego Idziego z XI wieku, kościół św. Michała z XVI wieku, a także odbudowany niedawno zamek Kazimierza Wielkiego. Leżące nad Pilicą miasteczko jest też ważną przystanią dla miłośników spływów kajakowych, a przy drodze do Spały znaleźć można jeszcze ślady po nagrywanym tutaj 50 lat temu kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”.

→ Paweł Reising

20.08.2017

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Poetycko w Inowłodzu”

 

 

 

8
1

3 thoughts on “Spożywcza synagoga

 • 20/08/2017 at 17:04
  Permalink

  I jeszcze, nie wiem, ile, w tym prawdy, synagoga w Inowłodzu była odbierana przez gminę żydowską w bardzo dziwnych i nie do końca precyzyjnych okolicznościach, a następnie sprzedawana firmom, z pominięciem decyzji konserwatorów zabytków i niejasnych prawnych kruczkach. Coś w każdym razie było pokręcone. Czy podobna sytuacja będzie w Piotrkowie, po wybudowaniu słynnej panachojniakowej MEDIATEKI? Czy wybudowanie MEDIATEKI, wiąże się i jest pod porządkowane z jakąś, nie ujawnioną obietnicą zwrotu synagogi środowiskom żydowskim? I co będzie dalej? Chciałbym się mylić.

  4

  2
  Reply
 • 20/08/2017 at 15:49
  Permalink

  Ludzkość idzie w stronę bezbożnictwa, więc nie są jej potrzebne świątynie – kościoły, zbory, synagogi, z wyjątkiem, z JEDNYM WYJĄTKIEM! Meczety, tak MECZETY są potrzebne, bo ludy, plemiona i narody arabskie, azjatyckie, pustynne, koczownicze i górskie SĄ WIERNE mahometanizmowi, ISLAMOWI, zwłaszcza, że znaczna jego część jest bardzo bogata,ze względu na olbrzymie, potrzebne światu, węglowodory. Sam widziałem w Pradze, Pradze z Czech, od których otrzymaliśmy chrzest i pierwszego polskiego świętego, kościół zamieniony w hotel z barem. O podobnych sytuacjach słyszy się ze wszystkich praktycznie krajów europejskich. Taki świat. Smutne i tragiczne. Dokąd prowadzące ludzkość, szczególnie z kręgu kultury/cywilizacji łacińskiej=śródziemnomorskiej=euroatlantyckiej-zachodniej? Chyba do upadku i zejścia z kart historii świata? Czy to dobrze? Czy źle? To każdy samemu powinien sobie odpowiedzieć w sumieniu, zgodnie ze swym rozumem, wrażliwością, lecz bez emocji i nerwicowych fobii.

  4

  2
  Reply
 • 20/08/2017 at 14:54
  Permalink

  Piotrkowska Synagoga też jest dość tłumnie odwiedzana przez czytelników.

  6

  1
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.