Piotrków. Klezmersko-bałkańska zabawa

W sobotę, 26 sierpnia 2017 roku, w piotrkowskim amfiteatrze miejskim wystąpił zespół „Klezmafour” grający muzykę klezmerską i bałkańską.

Jego liderami są bracia: Andrzej i Wojtek Czapińscy. Pierwszy śpiewa i gra na skrzypcach, a drugi gra na klarnecie. Pozostali muzycy to: Rafał Grząska – akordeon, Gabriel Tomczuk – kontrabas, Kamil Siciak – perkusja. Muzycy pochodzą z Lublina i Białegostoku.

Zespół powstał w 2007 roku z fascynacji Andrzeja i Wojtka muzyką klezmerską. Od tego czasu „Klezmafour” dopracował się własnego, rozpoznawalnego stylu. Grupa koncertował w kraju i za granicą.

Ich twórczość wyróżnia się żywiołowością, iście punkową ekspresją. Andrzej jest znakomitym showmanem i łatwo nawiązuje kontakt z widzami. I tak też było w Piotrkowie. Prawie 300-osobowa publiczność bawiła si znakomicie. Nie obeszło się bez bisów.

 

Podkreślić należy świetne nagłośnienie koncertu, co niestety nieczęsto zdarza się w Piotrkowie. Impreza odbyła się w ramach 800-lecia miasta, a sfinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po koncercie poprosiliśmy Andrzeja Czapińskiego o jego wrażenia. – Daliśmy – powiedział – wspaniały koncert dzisiejszego wieczoru w Piotrkowie Trybunalskim. Rewelacja! Fantastyczna publiczność! Poskakaliśmy, pograliśmy utwory bałkańskie, klezmerskie, a nawet otarliśmy się o jamajskie reggae. Fantastyczna kooperacja z publicznością. Czego chcieć więcej? Mam nadzieję, że jeszcze do was przyjedziemy i przyjdziecie na koncert liczniej…

„Klezmafour” są przykładem tego, że nie brakuje w Polsce młodych, zdolnych ludzi tworzących ciekawą, atrakcyjną, nawet dla przypadkowej publiczności, muzykę. I właśnie takich wykonawców trzeba wyszukiwać i zapraszać na koncerty, a nie tandetnych szansonistów grających cudze przeboje, czy starych wyjadaczy, którzy od 20 czy 30 lat grają wkoło te same utwory i bardziej zależy im na honorariach, niż przyzwoitym poziomie artystycznym.

→ (pr)

28.08.2017

• foto i video: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• „Klezmafour” na fb: > tutaj

 

 

3
1

Jedna myśl na temat “Piotrków. Klezmersko-bałkańska zabawa

 • 30/08/2017 o 00:16
  Permalink

  Czy śp. Zbyszek Wodecki, Jacek Wójcicki, Ala Majewska lub Danuta Błażejczyk są tandetnymi szansonistami?! :/ Nie wydaję mnie się, a przecież gościli w ost. latach w naszym mieście… ale trzeba przyznać, że recenzja red. Reisinga jest bardzo przekonująca! 😀

  1

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.