IPN prowadzi postępowanie ws. fałszywych zeznań Lecha Wałęsy

IPN prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań dot. dokumentów TW „Bolek”. Chodzi m.in. o wypowiedzi byłego prezydenta, w których zanegował autentyczność dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka.

„29 czerwca 2017 r. prokurator Głównej Komisji wszczął śledztwo w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę nieprawdziwych zeznań mających służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku” – poinformował we wtorek PAP Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca Prokuratora Generalnego.

Nowe postępowanie wiąże się z wypowiedziami Wałęsy, który m.in. w śledztwie IPN dotyczącym ewentualnego fałszowania dokumentów przez SB zeznał, że nie są one autentyczne. Podczas okazywania Wałęsie dokumentów TW „Bolek” – jak przypomina IPN – b. prezydent twierdził, że nie zostały one przez niego napisane (np. doniesienia agenturalne) ani podpisane.

Pod koniec czerwca br. umarzając śledztwo prokuratorzy IPN uznali jednak, że ponad 50 dokumentów z lat 1970-1976, w tym zobowiązanie do współpracy ze SB, doniesienia i pokwitowania odbioru pieniędzy są autentyczne, czyli zostały wytworzone lub podpisane przez Lecha Wałęsę.

Postępowanie dotyczy też innych spraw, w których zeznawał były prezydent, podczas których Lech Wałęsa twierdził, że nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa, nie pobierał za to wynagrodzeń ani nie pisał donosów.

Doniesienia karne – jak podkreślił Pozorski – wpłynęły do Prokuratora Generalnego, który korzystając z uprawnień ustawowych – dokładnie art. 63 paragraf 2 ustawy Prawo o prokuraturze – uznał, że właściwym do prowadzenia tego postępowania będzie pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

→ mp / Kurier PAP

23.08.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

2
2

4 myśli na temat “IPN prowadzi postępowanie ws. fałszywych zeznań Lecha Wałęsy

 • 24/08/2017 o 21:07
  Permalink

  Wałęsa zawsze będzie bohaterem. A ci co Go teraz próbują zniszczyć są zwykłymi śmierdzielami!!!

  2

  2
  Odpowiedz
 • 23/08/2017 o 15:27
  Permalink

  Pamiętam rok 1981 kiedy zadzierając do góry 2 palce w kształcie litery V krzyczeliśmy „Chcemy Lecha nie Wojciecha” . Wojciech został pochowany z honorami wojskowymi na Powązkach jak bohater narodowy który rzekomo wybrał mniejsze zło wprowadzając 13 grudnia 1981 r stan wojenny. Lech Wałęsa pławi się w luksusach i nie chce się przyznać do współpracy z SB. Dlaczego esbekom i milicjantom zostaną obniżone emerytury a takim jak Wałęsa nie? Esbek czy milicjant wykonywał swoją pracę zawodową a Wałęsa donosił na swoich kolegów i brał za to pieniądze od SB.

  9

  2
  Odpowiedz
 • 23/08/2017 o 13:27
  Permalink

  Na koniec wyjdzie, że go seryjny samobójca sprzątnie, bo Bolek nie umie trzymać jezyka za zębami, co było widać jak był przesłuchiwany u Olejnikowej w programie 😀

  4

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.