Diabla Góra 2017

W niedzielę 20 sierpnia 2017 roku odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą bitwy pod Diablą Górą.

Wyjątkowo niesprzyjająca, deszczowa pogoda sprawiła, że w ostatniej chwili trzeba było przenieść miejsce uroczystości. Zamiast tradycyjnie przy pomniku na szczycie Diablej Góry, organizatorzy, czyli wójt gminy Żarnów dr Krzysztof Nawrocki oraz przewodniczący Rady Gminy Wojciech Baran, zaprosili do Szkoły Podstawowej w Klewie. Jaj budynek znajduje się bardzo blisko pola bitwy.

Mszę świętą w intencji poległych żołnierzy 25 pułku piechoty Armii Krajowej odprawił ks. Mirosław Woźniak, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty w Skórkowicach. W uroczystości wzięło udział ponad 200 osób, byli to głównie mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Zebrani wspominali walki, które na tych terenach rozgrywały się w 1944 roku, a zwłaszcza bitwę, która była chrztem bojowym nowo utworzonego w Piotrkowie Trybunalskim 25 pułku piechoty AK. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele środowisk kombatanckich z Łodzi, Piotrkowa, Gorzkowic na czele z ppłk dr Haliną Kępińską-Bazylewicz oraz mjr Mirosławem Kopą. Oprawę wojskową zapewniła kompania honorowa 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Choć uroczystość dotyczyła walk jednostki wojskowej sformowanej w Piotrkowie, w której największą liczbę żołnierzy stanowili piotrkowianie, to podobnie jak w minionych latach delegacji władz Piotrkowa Trybunalskiego nie było.

Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili przybyłych na żołnierską grochówkę. Był czas na rozmowy i  wspomnienia. Były żołnierz Oddziału Partyzanckiego „Grom” mjr Mirosław Kopa ps. „Miron” przyjechał z Łodzi mimo, jak sam stwierdził, złego stanu zdrowia. Jednak obowiązek spowodował, że jak w poprzednich latach pojawił się na miejscu.

Pppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz otrzymała wyjątkowy upominek: piękny, ręcznie wykonany portret. Mimo wzruszenia łączniczka „Kora” miała dwie uwagi do przebiegu uroczystości. Jej zdaniem poważnym błędem było wymienienie w Apelu Poległych nazwiska byłego agenta bezpieki Jana Mateckiego ps. „Grom”, który z bitwą pod Diablą Górą nie miał nic wspólnego, a także wyczytanie ofiar katastrofy smoleńskiej…

→ Paweł Reising

21.08.2017

• foto: Paweł Reising / GazetaTYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Diabla Góra 2016”

 

 

7
1

4 thoughts on “Diabla Góra 2017

 • 22/08/2017 at 16:16
  Permalink

  SZKODA, ŻE PISZECIE PAŃSTWO PO UROCZYSTOŚCIACH! Obiecaliście Państwo, że o takich wydarzeniach będziecie informować z co najmniej 3 dniowym wyprzedzeniem!!!! I co? Jak politycy? Obiecanki cacanki, a zobowiązanie nie bardzo spełniane? Gdyby wiedział, to prawdopodobnie z młodzieżą podjechałbym, a może i znajomych namówił. Ale przynajmniej piszecie PO, bo na innych lokalnych i regionalnych stronach ani widu, ani słychu.

  5

  2
  Reply
  • 30/08/2017 at 08:20
   Permalink

   Witam wszystkich zainteresowanych tymi uroczystościami. Pragnę poinformować, ze te uroczystości sa cykliczne odbywaja się co roku zawsze w najbliższą niedzielę po 15 sierpnia. W razie niepogody ( ulewny deszcz) uroczystości najpierw w Kościele w Skórkowicach. Zapraszam wszystkich . Ks. Mirosław Proboszcz parafii pw.Św. Łukasza w SKórkowicach

   3

   0
   Reply
 • 22/08/2017 at 13:32
  Permalink

  seta na stole jest najlepsza

  2

  1
  Reply
 • 22/08/2017 at 10:27
  Permalink

  A czy „kombatant” były ormowiec też przybył na uroczystość?

  6

  1
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.