Cenckiewicz ujawnia: kpt. Jaruzelski zwalczał podziemie niepodległościowe

Historyk, dyrektor Biura Historycznego i członek Kolegium IPN Sławomir  Cenckiewicz opublikował dwie godziny temu w internecie sprawozdania pochodzące z 1946 r. pisane przez kpt. Wojciecha Jaruzelskiego dotyczące podziemia antykomunistycznego.
Jaruzelski w mundurze majora. Przełożeni szybko dostrzegli jego talent w zwalczaniu żołnierzy AK. Foto: archiwum.

Chodzi o żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Wolności i Niezależności działających na terenie powiatów: Piotrków Trybunalski i Radomsko, które, jak napisał Jaruzelski, były „bandami” przeprowadzającymi napady „rabunkowo-terrorystyczne”.

Jaruzelski opisuje strukturę organizacji narodowo-wyzwoleńczych, wymienia nazwiska dowódców i  sposób działania „grup terrorystycznych”, których wspiera „pewien procent ludności, która odnosi się do band przychylnie i otwarcie im sprzyja”.

10 lipca 1946 5 pp został wysłany do Piotrkowa, w tym samym miesiącu Jaruzelski został jego wojskowym komendantem. Bardzo gorliwie wykonywał swoje obowiązki, o czym świadczą zamieszczone dokumenty.

Cenckiewicz w krótkim komentarzu napisał:

Trzeci tydzień przebijam się przez akta LWP związane z fizyczną likwidacją Żołnierzy Niezłomnych!

Jest tego tysiące… No i dzisiaj – teczka po teczce – 5. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty. A tam… setki stron z kpt. Wojciechem Jaruzelskim w roli głównej – krwawy sprawozdawca z krwawych wypraw na żołnierzy AK, NSZ i WiN.

Znałem opis kilku sprawozdań z książki Lecha Kowalskiego, ale jest tego znacznie więcej! Z niektórych dopiero ściągamy te postkomunistyczne zapory w postaci gryfów tajności. Po 28 latach III RP!

W każdym razie Kochani – mamy to!

I pomyśleć, że taki zbrodniarz miał państwowy pogrzeb, a Prezydent RP żegnał go słowami: „żegnam jednego
z ostatnich symbolizujących trudny, a często tragiczny los pokolenia czasów powojennych, pokolenia głębokich, bolesnych podziałów, polityka, żołnierza, człowieka dźwigającego ciężar odpowiedzialności za najtrudniejsze i za najbardziej chyba dramatyczne decyzje w powojennej historii Polski”.

Cóż Jaruzelski symbolizował i dźwigał w historii Polski? Poza ofiarami, które miał na sumieniu…

→ (mb)

4.08.2017

• foto: facebook.com

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6
2

5 myśli na temat “Cenckiewicz ujawnia: kpt. Jaruzelski zwalczał podziemie niepodległościowe

 • 13/08/2017 o 15:30
  Permalink

  żadna rewelacja i sensacja! O tym wiadomo od 20 lat. tylko był medialny parasol ochronny nad tym i podobnymi mu osobnikami więc mało się pisało i mówiło o tych życiorysach.

  2

  1
  Odpowiedz
 • 11/08/2017 o 16:53
  Permalink

  Jaki obelisk sowiecki obok pomnika katyńskiego, a może raczej Pomnika Katyńskiego? W którym miejscu, proszę o foty. Czy chodzi o ‚żaglówkę’ obok pomnika JPII? Chyba Panu(?)Pani „14” kierunki się pomyliły? Pozdrawiam!

  4

  0
  Odpowiedz
 • 06/08/2017 o 15:17
  Permalink

  Tacy jak Jaruzelski zamordowali w 1949 roku księdza Rocha Łaskiego, proboszcza w Witowie. Ksiądz przeżył obóz koncentracyjny ale niestety, nie przeżył takich gnid jak Jaruzelski i jemu podobni.

  5

  5
  Odpowiedz
 • 04/08/2017 o 21:36
  Permalink

  Tą sowiecką gnide powinno sie odkopać i zutylizować, nie ma prawa leżeć w Polskiej ziemi!Niczym sie to bydle nie rózniło od Stalina czy Hitlera.
  A tak odbiegając od tematu, czy szanowny redaktor Baryła może poruszyć temat ustawy o zakazie propagowania komunizmu?! Mamy sowiecki obelisk obok pomnika Katyńskiego i nadeszła pora żeby przestał szpecić nasze miasto!

  7

  7
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.