Cała prawda o reparacjach wojennych od Niemiec

Od kilku tygodni burzą się głowy Polaków owładniętych wizją bilionowych odszkodowań za zniszczenia spowodowane II wojną światową.
Kliknij, aby powiększyć.

W programach informacyjnych TVP wielokrotnie można było usłyszeć, iż Niemcy nie wypłaciły Polsce należnego zadośćuczynienia oraz że Polska nigdy tych odszkodowań się nie zrzekła. W tej sprawie wypowiadają się zarówno politycy, jak i historycy z tytułami profesorskimi. Niestety, zarówno strona rządowa, jak i opozycja nie potrafią podeprzeć swych wypowiedzi jakimikolwiek materiałami źródłowymi.

A tymczasem najważniejszym dokumentem regulującym sprawę reparacji wojennych dla Polski jest Traktat Poczdamski podpisany 2 sierpnia 1945 roku przez przywódcę ZSRR – Józefa Stalina, Prezydenta USA – Harry’ego Trumana oraz premiera Wielkiej Brytanii – Clement’a Attlee.

IV rozdział tego dokumentu nosi tytuł „Odszkodowania wojenne”. W punkcie 1 dowiadujemy się, że ZSRR przejmie należne sobie reparacje poprzez wywiezienie określonego majątku trwałego ze swojej strefy okupacyjnej. Natomiast w następnym punkcie zapisano: „ZSRR zobowiązuje się zaspokoić polskie żądania reparacyjne z własnej części otrzymanych odszkodowań”.

Prawdą więc jest, że Niemcy nie wypłaciły Polsce należnego odszkodowania oraz że Polska nigdy tej rekompensaty się nie zrzekła. A dlaczego? Po prostu, wszystkie odszkodowania dla naszego kraju przejął Związek Radziecki i on nigdy ich Polsce nie przekazał!

Obecne żądania finansowe wobec Niemiec natrafiają na oczywistą przeszkodę prawną. Odszkodowań wojennych powinniśmy domagać się od Rosji, która jest spadkobierczynią ZSRR. I to na arenie międzynarodowej, przy wsparciu Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

→ Paweł Reising

16.08.2017

• foto: ebay.co.uk, archiwum

 

 

5
0

3 thoughts on “Cała prawda o reparacjach wojennych od Niemiec

 • 19/08/2017 at 16:30
  Permalink

  Taaaa! Najgorsze jest, że Polska nie ma z Niemcami TRAKTATU POKOJOWEGO czyli jesteśmy od 1939 w stanie wojny, a więc nie ma tak do końca wyjaśnionych spraw majątkowych i reperacji po zniszczeniach wojennych. To pierwsza uwaga. Druga, że żądanie 6 bilionów dolarów od Niemiec jest z uwagą, że Polska może wówczas wypłacić 65 miliardów dolarów Żydom, za rzekomo utracony, przez Polskę majątek, w wyniku Holokaustu na obywatelach polskich, narodowości żydowskiej. Takie są na obecną chwilę fakty, a jak się to wszystko rozwinie, to czas pokaże i wpływowi ludzie ze światowej polityki. Pozdrawiam!

  2

  0
  Reply
 • 16/08/2017 at 22:35
  Permalink

  Zresztą Sowieci przekazali nam w okresie PRL-u morze Marksizmu i Leninizmu, co z nawiązką pokrywa należne nam reparacje, a nawet je przewyższa.

  2

  1
  Reply
 • 16/08/2017 at 22:31
  Permalink

  Mam nadzieję, że chodzi o reparacje od Sowietów za 17 września 1939… Tak sobie tylko gdybam 🙂

  2

  1
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.