Piotrków. Patrioci pamiętali o poległych powstańcach

Tuż przed zbliżającą się 73. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego kilkanaście osób wzięło udział w porządkowaniu grobów powstańców  pochowanych na piotrkowskim Starym Cmentarzu.

Pomimo niesprzyjającej pogody, w piątek, 28 lipca, na Starym Cmentarzu w Piotrkowie miała miejsce trzecia już akcja sprzątania mogił uczestników powstania warszawskiego. Na terenie zabytkowej nekropolii stawili się mieszkańcy miasta i okolic zachęceni przez organizatorów: Klub „Gazety Polskiej” i Klub Historyczny im. gen. Stefana RoweckiegoGrota” w Piotrkowie.

Cieszy udział uczennic III klasy Gimnazjum nr 5: Agaty i Karoliny, które także w ubiegłym roku chętnie przyłączyły się do tej wartościowej inicjatywy. Warto przypomnieć, że szkoła dba także o nagrobek Eugene Sziklay’a poległego w Piotrkowie skoczka spadochronowego.

Pamięć historyczna jest obowiązkiem każdego Polaka, jednak praca nad dbaniem o miejsca pamięci winna być szczególnie ceniona i nagłaśniana.

→ (mb)

30.07.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

7
1

Jedna myśl na temat “Piotrków. Patrioci pamiętali o poległych powstańcach

 • 31/07/2017 o 10:35
  Permalink

  Małe sprostowanie i uzupełnienie do fot. 6
  W roku 1943 podporucznik Stanisław Nowakowski ur. 1.10.1907 roku przebywał w Oflagu VI B Dössel jako więzień nr 1553-XA w baraku 38/3. W nocy 19/20 września 1943 roku znalazł się w grupie 47 więźniów, którzy uciekli z obozu wykopanym tunelem. 24 września złapano 20 uciekinierów i przywieziono z powrotem do obozu, skąd następnego dnia zastali zabrani do Buchenwaldu i tam rozstrzelani. W tej grupie był Stanisław Nowakowski.
  Historię ucieczki więźniów opisał Wincenty Kawalec w książce „Pięćdziesięciu z Dössel” wydanej w Serii z tygrysem w roku 1977.

  4

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.