Gambit królewski Jarosława Kaczyńskiego

Szachy są nierozerwalnie związane z polityką i nie tylko dlatego, że wiele historycznych postaci uprawiało tę grę, ale również z tego powodu, że od szachisty i polityka wymaga się przewidywania ruchów przeciwnika.

Gambit, to takie otwarcie podczas którego celowo poświęca się przeważnie niskiej wartości bierki, aby uzyskać lepszą pozycję na szachownicy. Tego typu początki są dość ryzykowne jeśli gracz nie zastosuje się do tempa rozgrywki, aktywności i konsekwentnej eliminacji bierek przeciwnika.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości choć w szachy nie gra zachowuje się jak wytrawny strateg, co czyni z niego jednego z najwybitniejszych polityków polskich ostatniego wieku. Potrafi doprowadzić do potężnych napięć politycznych i społecznych, po czym z lubością odkręca kurek i emocje opadają jak słupek rtęci na termometrze.

Podczas, gdy w Sejmie trwały burzliwe obrady na temat zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w dużych, a kolejno w mniejszych ośrodkach nasiliły się protesty ludzi inspirowanych przez środowiska niechętne rządowi PiS składające się z opozycji parlamentarnej i tej pozostającej poza Sejmem, subkultury LGBT i byłych pracowników PRL-owskich resortów siłowych.

Sytuacja stawała się coraz poważniejsza, choć była pod pełną kontrolą Kaczyńskiego i jego ludzi. Mimo to, należało ostudzić atmosferę korzystając z możliwości decyzyjnych prezydenta RP. Andrzej Duda wykonał postawione przed nim zadanie bezbłędnie:

– Jestem zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości, ale takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości i zwiększy w Polsce poczucie sprawiedliwości. Jako prezydent czuję w głębi duszy, że ta reforma w tej postaci nie zwiększy poczucia sprawiedliwości i bezpieczeństwa.

Prezydent zapowiedział, że jego kancelaria dokona odpowiednich zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa:

– Biorę na siebie jako prezydent taką odpowiedzialność, że ja przygotuję te ustawy. Jeżeli ci, którzy w ostatnich dniach zwracali się do mnie z różnymi uwagami i prośbami, czy to krytycznymi czy popierającymi ustawy, ale oferowali również swoją pomoc, gdybym chciałby dokonać poprawy. Tak, chcę dokonać poprawy.

Taka postawa sprawi, że zostaną nieco złagodzone zmiany zaproponowane przez posłów PiS, a samemu Dudzie przybędzie zwolenników. Zawsze kiedy chce się sprzedać wartościowy przedmiot jego cenę zawyża się, aby dać satysfakcję kupującemu, że potrafi się targować. Cel strategiczny i tak zostaje osiągnięty.

Dla wytrawnych obserwatorów sceny politycznej oczywistym jest, że prezydent nie wystąpi przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, a działania przez niego podjęte są elementem gry, która jest właśnie rozgrywana.

Narada jaka odbyła się dziś w siedzibie partii, tak chętnie nagłośniona i komentowana przez złapane w offside’ową pułapkę media służyć ma jedynie wysłaniu sygnału do społeczeństwa, że PiS po decyzji prezydenta jest w poważnym kłopocie; wypowiedzi polityków o rzekomym zaskoczeniu są jedynie zasłoną dymną.

Jarosław Kaczyński z wielką łatwością ogrywa opozycję; nie jest to jedynie zasługą jego oczywistej przewagi intelektualnej nad przywódcami Platformy i Nowoczesnej oraz ich sejmowych pretorianów. Schetyna i Petru wraz ze sprzymierzeńcami z KOD-u i Obywateli RP nie wpadli jeszcze na to, że do gry w szachy nie wystarczy teoretyczna wiedza na temat bierek.

→ M. Baryła

24.07.2017

• foto: pixabay.com

 

 

6
6

7 myśli na temat “Gambit królewski Jarosława Kaczyńskiego

 • 25/07/2017 o 20:33
  Permalink

  To co pisze Pan Red. Baryła jest bardzo prawdopodobne, lecz trzeba czekać jeszcze ‚parę chwil’ i zobaczymy co się z tego galimatiasu wykluje. Proszę nie zapominać, że w polskie wewnętrzne sprawy są zaangażowane zagraniczne moce z różnych stolic, mające tu, u nas, swoje jawne i tajne interesy polityczne i gospodarcze; mające tzw. agenturę wpływu, nie tylko klasycznych szpiegów i wywiadowców. Niestety, Polska leży w centrum Europy i są tu kierunki, wschód-zachód i północ-południe, które mają, nie bardzo zdrowy wpływ na nas, jako Państwo, a szczególnie na nasze (?? czy aby na pewno nasze?) warstwy polityczne i elity kulturalno-intelektualne. Ciekawe mogłoby być ujawnienie kto, od kogo i ile bierze z zagranicy jurgielitu. Obecne czasy przypominają mi, nie wiem, jak innym, epokę XVIII wieku i lata kolejnych rozbiorów. Czy grozi nam podobna tragedia narodowa i przede wszystkim PAŃSTWOWA? Prawdopodobnie TAK! OBYM SIĘ MYLIŁ i moje przewidywania obróciły w …. up!… w nawóz. Po za tym mamy wakacje i kiepskie wiosnę i lato, więc cieszmy się ze słońca i ciepła póki jest. Pozdrawiam.

  2

  1
  Odpowiedz
 • 25/07/2017 o 14:50
  Permalink

  Widzę że krytycznych komentarzy to tu się nie pisze bo i tak się nie pojawią.

  4

  2
  Odpowiedz
 • 25/07/2017 o 12:40
  Permalink

  Bardzo dobry artykuł. Cała prawda.

  45

  1
  Odpowiedz
 • 25/07/2017 o 09:49
  Permalink

  Po co w takim razie „Mali ludzie” czytają GT i komentują w sposób obraźliwy obrażając członków i sympatyków największej partii III RP jaką jest Prawo i Sprawiedliwość? Prezydent Duda nie wymyśli nic lepszego a jak wymyśli to posłowie PiS mogą zagłosować przeciwko prezydenckiemu projektowi ustawy i temat SN i KRS pozostanie takim jak był do tej pory. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL zgodnym chórem wypowiadają się publicznie przed sprzyjającymi im komercyjnymi kamerami TVN i Polsat, że i owszem oni chcą naprawić to wszystko o czym mówi PiS, tylko dlaczego przez osiem lat sprawowania władzy w Sejmie i Senacie mając swojego prezydenta w osobie JW B.Komorowskiego a także krzykacze nieboszczki PZPR przemienionej po reanimacji w SLD z premierem Millerem i prezydentem Kwaśniewskim, nic nie zrobili przez 27 lat, żeby SN o KRS traktowali ludzi w sposób demokratyczny? Ci wszyscy zadymiarze powołując się na rzekome łamanie Konstytucji RP przez Prawo i Sprawiedliwość, tak naprawdę chcą obalić rząd i powrócić do władzy, zlikwidować organa które ścigają teraz tych co dopuścili się przestępstw dotyczących nieruchomości w Warszawie i skorumpowanych peerelowskich sędziów którzy tak jak brat red. GW skazywali strajkujących robotników na kary więzienia. Taki red. Michnik naubliżał wulgarnymi słowy red. TVP Info nazywając go skur…synem. I jakoś do tego wątku tego nie pokazuje i nie nawiązuje TVN ani Polsat ani rozgłośnie radiowe sprzyjające PO i Nowoczesnej. Teraz politycy PO i Nowoczesnej, SLD i PSL oraz b. prezydent RP L.Wałęsa fałszywie dziękują prezydentowi Dudzie za Veto i żądaj trzeciego Veta. Wstyd i hańba jakich dwulicowych polityków a wręcz doczekała III RP.

  72

  1
  Odpowiedz
 • 24/07/2017 o 23:08
  Permalink

  Franek Kimono: „I nie za szybko, tylko powoli; bo jak za szybko, to łapa boli”… Polityka to jest jednak straszna rzecz.

  50

  1
  Odpowiedz
 • 24/07/2017 o 22:35
  Permalink

  Kaczyński to najbardziej przereklamowana strateg na Polskim rynku politycznym. Na przykład Tuskiem przegrał 27 :1.

  6

  6
  Odpowiedz
 • 24/07/2017 o 18:57
  Permalink

  Dla Was nawet jakby Duda napluł na Kaczyńskiego to byłby to genialny plan kaczora. Żałośni jesteście Pisiory.

  13

  12
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.