73. rocznica wybuchu PW. Mikołaj Mirowski odebrał odznaczenie z rąk prezydenta

W przededniu 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia jego uczestnikom, a także osobom, których działalność związana jest z upamiętnianiem tego wydarzenia.
Na zdjęciu: Mirowski przyjmuje odznaczenie z rąk prezydenta. Kliknij, aby powiększyć.

Wśród nagrodzonych Srebrnym Krzyżem Zasługi znalazł się współpracownik „Gazety Trybunalskiej”, historyk, dr nauk humanistycznych Mikołaj Mirowski, który wraz z Dawidem Wildsteinem (także nagrodzonym) jest pomysłodawcą i prowadzącym cykl historycznych prelekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego pn. „Warszawa – miasto dwóch powstań”.

Prezydent Duda podczas uroczystości na terenie muzeum powiedział m. in.:

Tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie (…). Jeszcze raz bardzo serdecznie chciałem pogratulować odznaczonym. Jeszcze raz chciałem podziękować, chyląc nisko czoła przed kombatantami, przed żołnierzami Powstania Warszawskiego, przed wszystkimi, którzy w czasie Powstania służyli Rzeczypospolitej. I tym, którzy służyli jej przez wszystkie te lata, budując pamięć o Powstaniu. A także wszystkim, którzy służą jej dzisiaj ‒ i tutaj, w Muzeum Powstania Warszawskiego, i w innych miejscach. Chcę powiedzieć, że – jako Prezydent Rzeczypospolitej – jestem z Was i Waszego dzieła ogromnie dumny. Z tego, że ‒ tak jak ostatnio, gdy oprowadzałem tutaj, po Muzeum Powstania Warszawskiego, brytyjską parę książęcą ‒ możemy pokazać tak pięknie udokumentowany wielki moment naszej historii, że mamy tak pięknie ukazane bohaterstwo i oddanie Polaków dla ojczyzny. Jeszcze raz z całego serca za to dziękuję.

→ (mb)

31.07.2017

• foto: Krzysztof Sitkowski / KPRP

 

 

14
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.