XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – dzień 2 (dużo zdjęć)

Sobota, 17 czerwca 2017 r., dla uczestników XII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” okazała się dniem bardzo intensywnym, a to z powodu rozbudowanego programu, którego najważniejszym punktem była wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Najpierw jednak odczytano listy, które nadesłali „nasi przyjaciele” jak powiedział prezes klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński: arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Następnie na scenie pojawili się twórcy albumu „Matki niepokornych”: Wojciech Mucha, Jacek Liziniewicz i fotoreporter Konrad Falęcki. Książka prezentuje wywiady z dwudziestoma matkami dzieci, które w latach 80. minionego wieku walczyły z komunistycznym reżymem. Idea całego projektu jest szczegółowo opisana: > tutaj.

W kolejnej prezentacji wzięli udział: Piotr Hofman, Jerzy Kenig, Tomasz Sakiewicz – członkowie Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa, zaplecza finansowego grupy medialnej skupionej wokół „Gazety Polskiej”, a także zaproszeni prelegenci. Poruszano tematy związane z kapitałem ludzkim i finansowym, sprawami biznesowymi. Ta część zjazdu jest dostępna w materiale video: > tutaj.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Mirosław Szumiło przekazali zebranym informacje na temat bieżącej działalności instytucji.

Szarek zapewnił, że IPN zrobi wszystko, aby zastrzeżony zbiór dostał udostępniony, a sam Instytut „oderwał się od pokomunistycznego dziedzictwa”. – IPN nie godzi się na budowę wolnej Polski na komunistycznych fundamentach. Tę pępowinę z PRL musimy przeciąć i przetniemy ją – zapewnił.

– Zachęcamy też innych, by poszli tym śladem. Trzeba odtajnić raport o WSI i inne tego typu dokumenty. PRL się skończył przed 28 laty i nie możemy pozwolić, żeby jakiekolwiek tajemnice pętały dziś naszą swobodę. Potrzeba nam odwagi, bo tylko tak będziemy naprawdę wolni – powiedział Szarek.

Szef IPN zwracając się do obecnych stwierdził: – Państwo w swoich małych ojczyznach działają na rzecz zerwania z dziedzictwem komunistycznym. To dzięki tej determinacji zmieniano nazwy ulic, nazwy szkół, usuwano komunistyczne upamiętnienia. Sami byśmy tego nie zrobili.

Prezydent Andrzej Duda, witany gromkimi brawami, pojawił się w hali kilka minut po godzinie 13. Przemówienie prezydenta miało charakter przyjacielski, o czym wspomniał na początku, a jego tematyka dotyczyła: potrzeby uchwalenia nowej ustawy zasadniczej, referendum konstytucyjnego i ewentualnej obecności uchodźców z Syrii i Afryki Północnej. – Nie wykluczam, że będzie nam potrzebny głos polskiego społeczeństwa także i w tej sprawie – powiedział prezydent. Duda nie ustawał w komplementowaniu redaktora Sakiewicza, prowadzonych przez niego wydawnictw i oczywiście członków klubów „Gazety Polskiej”.

Warto wysłuchać całości wystąpienia, aby przekonać się, że wyrywki czy zmontowane fragmenty praktycznie wszystkich wystąpień Dudy, jakie dostępne są w internecie czy w radiowych i telewizyjnych serwisach informacyjnych w żaden sposób nie oddają w pełni tego, co naprawdę prezydent ma do przekazania.

 

Nowy szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski podzielił się refleksjami dotyczącymi pracy prezydenta Dudy: – Wyznacza sobie coraz bardziej ambitne cele. Zakończył szczyt NATO, teraz pracuje nad Radą Bezpieczeństwa ONZ. (…) Spędzam z nim czas od rana do wieczora, wiem jak ten człowiek ciężko pracuje, a siłę czerpie właśnie z takich spotkań.

Szczerski stwierdził, że zbliżająca się wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa nie wzięła się z niczego, była poprzedzona kilkoma wizytami strony polskiej w Białym Domu i spotkaniami z administracją USA.

Innym doniosłym wydarzeniem będzie obecność w Polsce księcia Williama i księżnej Kate. Para prezydencka przywita ich w lipcu tego roku. Minister Szczerski podkreślił, że następca tronu wraz z rodziną przyjedzie najpierw do naszego kraju, a dopiero później zawita do Niemiec.

Po obiedzie odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem. Zapowiedział je wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. – Jak widzicie nasi dziennikarze (R. Czarnecki przyp. red.) dorabiają w różnych miejscach, ale zawsze wracają do ‚Gazety Polskiej” – zażartował red. Sakiewicz i dodał – chcę tylko powiedzieć, że mamy tutaj licznie reprezentowane kluby „Gazety Polskiej” z krajów islamskich: Francji i Niemiec. Publiczność wybuchnęła śmiechem i brawami nagrodziła Sakiewicza.

Minister Błaszczak mówił o imigracji islamskiej, jej zagrożeniach dla Polski i Europy. – Kopacz i minister Piotrowska złamali solidarność wyszehradzką głosując za przyjęciem imigrantów, była to cena jaką Polska powinna ponieść za funkcję dla Tuska. Platforma Obywatelska naraziła społeczeństwo na utratę bezpieczeństwa – powiedział minister i kontynuował:

Jeśli Niemcy chcą przyjmować imigrantów, to niech robią to, ale na własny rachunek, a nie na rachunek Polski.

Błaszczak odniósł się także do wypowiedzi zachodnich elit, które opowiadają się za stworzeniem „nowej koncepcji intelektualnej”. – Ale przecież taka koncepcja intelektualna jest – chrześcijaństwo. Chrześcijaństwo jest fundamentem naszej cywilizacji – podkreślił.

– Zapraszamy pana ministra Jana Szyszko. Opowie nam, o co chodzi z tą Puszczą Białowieską i czy to prawda, że nie lubi drzew? Tutaj trzeba dodać: profesor, minister Jan Szyszko. Chyba nie ma ministra, który byłby tak ostro zwalczany, przyjedzie za chwilę konkurencja w zwalczaniu – Antoni Macierewicz. Liczyliśmy, kto miał więcej hejtu, trudno się połapać, ale rzeczywiście dwóch najbardziej zwalczanych ministrów tego rządu – brawurowa zapowiedział ministra red. Sakiewicz.

Na video znajdują się pełne wystąpienia czterech gości zjazdu. Szczególnie warte polecenia jest to, co mówił prof. Szyszko, wyjaśniając szczegóły „afery białowieskiej”.

 

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przemawiał blisko 70 minut. Poruszył tematy, z którymi głównie jest kojarzony: patriotyzm, przemiany społeczno-polityczne, unowocześnianie polskiej armii, rozwój obrony terytorialnej, śledztwo smoleńskie, obchody miesięcznic itd. Po zakończeniu swojego wywodu odpowiadał na pytania. Chętni do ich zadawania grzecznie ustawili się w kolejce; omówiono zagadnienia dotyczące dostępu do broni palnej, przysposobienia obronnego, budowy pomnika pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 i in.

Joanna, jasnowłosa członkini klubu z Torunia zwróciła się do szefa MON: – Panie ministrze, bardzo dziękuję, że wspomniał pan dziś o husarii, o najpiękniejszej kawalerii na świecie, o wzorze odwagi, honoru, patriotyzmu. To dzięki husarii Europa nie została zalana przez islamistów, tak jak dzisiaj dzieje się to dzięki rządowi polskiemu i Prawu i Sprawiedliwości. Moje pytanie brzmi: kiedy husaria stanie przed Pałacem Prezydenckim?

Kiedy ustały brawa Macierewicz odpowiedział krótko po żołniersku: – Najpóźniej do 11 listopada 2018 r.

Przed występem barda prawicy Pawła Piekarczyka i Bartłomieja Kurowskiego, młodego, dobrze zapowiadającego się pieśniarza, którzy przypomnieli kilka patriotycznych piosenek, pojawił się porucznik Karol Cierpica; opowiedział o swoim wybawcy 24-letnim amerykańskim sierżancie Michaelu H. Ollisie, który 24 sierpnia 2013 r. podczas ataku talibów w Afganistanie zasłonił go własnym ciałem, a sam poległ na polu walki. Wyświetlono także film opowiadający historię tych dwóch towarzyszy broni.

Na zakończenie dnia wszyscy udali się na kolację zorganizowaną pod gołym niebem, gdzie do późnych godzin nocnych trwała wesoła zabawa przy ognisku.

→ Mariusz Baryła

21.06.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – dzień 1 (dużo zdjęć)”

 

 

45
2

Jedna myśl na temat “XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – dzień 2 (dużo zdjęć)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.