XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – dzień 1 (dużo zdjęć)

O godzinie 19:20 16 czerwca 2017 roku w obszernej i jasnej hali Centralnego Ośrodka Sportu w Spale k/ Tomaszowa Mazowieckiego nastąpiło otwarcie XII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”.

Uroczystość poprzedziło odśpiewanie przez zebranych hymnu narodowego, następnie głos zabrał i gości przywitał prezes Klubów GP Ryszard Kapuściński.

Ponad 1000 osób z kraju i zagranicy dotarło do położonej wśród lasów Spały. Przybyli przedstawiciele klubów z Żytomierza (Ukraina), Berlina, Brukseli, Essen, Hamburga, Madrytu, Monachium, Paryża, Sztokholmu, Wiednia, a nawet z tak odległych miejsc jak Nowy Jork, Vancouver (Kanada), Montreal (Kanada) i Melbourne (Australia). A wszyscy ci zaangażowani ludzie przyjechali na własny koszt. Warto wspomnieć, że na pierwszym zjeździe była zaledwie garstka osób, teraz gdy działa ponad 400 klubów liczba uczestników jest wielokrotnie wyższa.

Działalność klubów docenił Senat RP, przyznając Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który prezesowi Kapuścińskiemu wręczyła senator Małgorzata Kopiczko, wcześniej odczytując list od Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

„Medal ten jest prestiżowym odznaczeniem nadawanym wybitnym osobom lub instytucjom, która mają szczególne zasługi dla rozwoju kulturowego, społecznego, itp. dla naszego kraju” – czytamy na senackiej stronie internetowej.

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz podziękował Fundacji Klubów GP – głównemu organizatorowi spotkania i współorganizatorowi klubowi z Piotrkowa Trybunalskiego kierowanemu przez Beatę i Waldemara Dróżdżów za aktywność i ciężką pracę przy przygotowaniu tak dużej imprezy.

Sakiewicz opowiedział o idei klubów „Gazety Polskiej”, o ich wpływie na rzeczywistość społeczno-polityczną kraju, stwierdził, że są one pomostem pomiędzy władzą, a społeczeństwem. – Co nas łączy? – zapytał i zaraz odpowiedział: – To miłość do Polski.

Pierwszym prelegentem jaki pojawił się na sali był wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który w blisko godzinnym wystąpieniu przedstawił założenia „solidarnościowego planu gospodarczego” – pierwszej takiej koncepcji ekonomicznej na świecie, nazwanej przez zachodnich ekonomistów „zależną”.

Wicepremier poruszył wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące polskiej gospodarki. – Rodzina, praca, płaca i mieszkanie, to cztery elementy wokół krążą myśli 99% mieszkańców naszego kraju – powiedział – Potrzeba, aby następne wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Mam przekonanie, że to zwycięstwo osiągniemy, bo cztery lata, to za mało, aby zrealizować to, co zamierzyliśmy.

Sporo miejsca poświęcił Morawiecki na omówienie polityki fiskalnej, reformie skarbowej, wprowadzeniu nowych mechanizmów, informatyzacji i uszczelnieniu systemu podatkowego. W ten sposób wpływy do budżetu w samym roku 2017 wzrosną o 20 mld złotych.

Minister Morawiecki odpowiedział także na kilka pytań od zgromadzonych, a po zejściu ze sceny został otoczony przez tłum swoich zwolenników, którzy długo z nim rozmawiali, gratulowali sukcesów, robili zdjęcia itd. Morawiecki jest pierwszym ministrem finansów w Polsce, który cieszy się tak dużą sympatią. To zasługa nie tylko jego znakomitego wykształcenia, wiedzy, elokwencji, drogi zawodowej, ale także szczerości i uczciwości.

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny „Innowacje – przyszłość polskiej gospodarki”, w którym wzięli udział: Maks Kraczkowski (wiceprezes banku PKO BP), Jacek Sasin (przewodniczący Komisji Finansów), Krzysztof Krystowski (wiceprezes PZL-Świdnik), Sławomir Zawada (prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna), Janusz Niedziela (prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej), Marek Cywiński (dyrektor Kapsch Telematic Services), Marcin Piskorski (prezes Związku Pracodawców Aptecznych).

Dyskusja oscylowała wokół zagadnień związanych z możliwościami polskich przedsiębiorstw w projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych technologii, poszukiwaniu źródeł finansowania i możliwości eksportowych.

Jan Pietrzak (ur. 1937) nie wystąpił w Opolu, gdzie miał się odbyć jego jubileuszowy koncert, pojawił się w Spale. W kwietniu tego roku pieśniarz i satyryk skończył 80 lat, ale kiedy stanął przez publicznością, zagrał i wydobył głos można było odnieść wrażenie, że czas go nie dotyka. Półtorej godziny śpiewu i monologów, często bardzo krytycznych wobec aktualnej rzeczywistości politycznej, okraszonych anegdotami i dowcipami wprawiło spalską publiczność w bardzo dobry nastrój. Pietrzak jest chyba jedynym wykonawcą w Polsce, którego przynajmniej dwa utwory są śpiewane przez widownię na stojąco.

→ Mariusz Baryła

17.06.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – dzień 2 (dużo zdjęć)”

 

 

 

17
3

4 thoughts on “XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – dzień 1 (dużo zdjęć)

 • 18/06/2017 at 12:28
  Permalink

  Ciekawe kto za to płaci?

  6

  3
  Reply
  • 21/06/2017 at 23:10
   Permalink

   Na pewno nie ten, który sponsoruje tzw.kluby obywatelskie. Niech się pan Aleksander. zainteresuje skąd tam kasa płynie…

   3

   0
   Reply
 • 17/06/2017 at 14:41
  Permalink

  Najwiekszy zbor sekty pisowskiej wierzacej inaczej

  13

  9
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.