W hołdzie generałowi Burzy na Pociesznej Górce. Uroczystość z udziałem ministra Macierewicza

W niedzielę 4 czerwca 2017 roku w pięknie położonym Sanktuarium Matki Bożej na Pociesznej Górce koło Trzepnicy w pow. piotrkowskim odbyła się wyjątkowa uroczystość. 

Po tradycyjnej mszy  świętej odpustowej, odprawionej przez abp ks. Stanisława Nowaka z Częstochowy, odsłonięty i poświęcony został obelisk upamiętniający walkę z żołnierzami Wehrmachtu, która miała miejsce nieopodal Pociesznej Górki w kwietniu 1943 roku.  Była to pierwsza walka oddziału partyzantów pod dowództwem Stanisława Karlińskiego ps. „Onufry” vel „Burza”, późniejszego dowódcy największego oddziału partyzanckiego AK w Okręgu Łódź, a także głównodowodzącego największą bitwą z Armią Czerwoną po II wojnie światowej, jaka miała miejsce 8 lipca 1945 roku pod Majkowicami nad Pilicą.

W uroczystości na Pociesznej Górce udział wzięli przedstawiciele władz  lokalnych, organizacji społecznych, duchowieństwa, szkół, Wojska Polskiego, IPN, policji, spółki PGE … Przybył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, posłanki na Sejm RP: Anna Milczanowska z Radomska i Małgorzata Janowska z Bełchatowa. Na czele środowiska żołnierzy AK stała ppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz z Piotrkowa Trybunalskiego i ppłk Tadeusz Michalski z Łodzi. Natomiast generalicję reprezentowali gen. broni Marek Sokołowski i gen. bryg. dr Stanisław Kaczyński. Oprawę ceremonii zapewniła kompania honorowa 25 pułku Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz orkiestra wojskowa Garnizonu Warszawa.

Obelisk na Pociesznej Górce wykonany jest z wysokiego głazu o kształcie przypominającym płonący ogień, na którym zamocowano pamiątkową tablicę. Ten duży, 6-tonowy kamień przekazała nieodpłatnie Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Perfekcyjnie zorganizowana uroczystość, to zasługa parafii rzymsko-katolickiej Zesłania Ducha Świętego w Bęczkowicach na  czele z o. Przemysławem Lutyńskim, wójta gminy Łęki Szlacheckie Piotra Łącznego, ale także żołnierzy z tomaszowskiej jednostki, którzy zadbali o najdrobniejszy szczegół. Pomoc w organizacji zapewniło środowisko Armii Krajowej oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Łęk Szlacheckich. Ciepła, sprzyjająca pogoda sprawiła, że na Pocieszną Górkę tego dnia przybyło około 2-tysięcy wiernych.

Po zakończeniu części oficjalnej obecni mogli posilić się wojskową grochówką, a goście specjalni pojawili się na obiedzie w nowej szkole w Trzepnicy, gdzie w przemiłej atmosferze ugoszczono ich daniami kuchni polskiej.

→ Paweł Reising

4.06.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Bąkowa Góra 2017. Szlachetna i piękna pamięć o żołnierzach KWP (dużo zdjęć)”

Gen. bryg. Stanisław Burza-Karliński urodził się 30 marca 1921 roku w Dąbrowie  k. Ręczna. Absolwent Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich w Śremie. Podczas inwazji niemiecko-sowieckiej 1939 roku walczył w składzie 52 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Wzięty pod Lwowem do niewoli przez Armię Czerwoną, 30 września 1939 roku zbiegł z konwoju. Od października 1939 roku żołnierz Służby Zwycięstwu Polski, a następnie Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w Inspektoracie Piotrków Trybunalski. W latach 1943-1945 dowódca Oddziału Partyzanckiego „Burza”. Od lipca 1944 roku walczył w składzie 25  Pułku Piechoty AK. Od kwietnia 1945 roku dowodził Ruchem Samoobrony Armii Krajowej  i Narodu na terenie dawnego Inspektoratu Piotrkowskiego AK. Od września 1945 roku współorganizował Obszar Pomorski Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, zamienioną na długoletnie więzienie, w latach 1946-1956 odbywał karę we Wronkach. W latach 1980-1990 działał w Kanadzie na rzecz NSZZ „Solidarność”, uczestnicząc w pracach wielu organizacji polonijnych, m.in. jako członek Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Po powrocie do Polski wieloletni Prezes Piotrkowskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych dwukrotnie, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska czterokrotnie, Medalem „Pro Memoria” i Medalem „Pro Patria” oraz wieloma innymi odznaczeniami. Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. (Źródło: MON)

 

 

6
2

4 myśli na temat “W hołdzie generałowi Burzy na Pociesznej Górce. Uroczystość z udziałem ministra Macierewicza

 • 05/06/2017 o 12:15
  Permalink

  A kto reprezentował wielką rodzinę Chojniaków?

  9

  2
  Odpowiedz
 • 05/06/2017 o 06:57
  Permalink

  Najsmutniejsza rzeczą jest, że był tu TW Okrza. Człowiek który patronuje fałszywym AKowcom Piotrkowskim.

  16

  3
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.