Lech Kaczyński patronem szkoły w Bujnach

Niewielka, podpiotrkowska wieś Bujny doczekała się wielkiej uroczystości. Pięknego, słonecznego, czerwcowego dnia 2017 roku tutejsza Szkoła Podstawowa, jako jedna z pierwszych w Polsce, przyjęła imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

O potrzebie posiadania patrona mówiono od dawna, lecz dopiero w końcu ubiegłego roku przeprowadzono głosowanie w tej sprawie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przeważającą większością głosów wybrali kandydaturę zgłoszoną przez wójta gminy Wola Krzysztoporska Romana Drozdka.

7 lutego br. Rada Gminy podjęła uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Bujnach imienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystość nadania imienia i wręczenia szkole sztandaru odbyła się w środę 21 czerwca 2017 roku, w obecności licznie przybyłych mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych, delegacji pobliskich szkół i organizacji społecznych.

Pierwszym punktem programu była msza święta w kościele św. Wawrzyńca, podczas której poświęcony został nowy sztandar. Następnie goście przeszli do placówki oświatowej, a dokładnie przed jej główne wejście. W obecności ministra obrony narodowej i posła Ziemi Piotrkowskiej Antoniego Macierewicza odsłonięto i poświęcono okazały obelisk upamiętniający Patrona. Złożono kwiaty i wygłoszono krótkie przemówienia.

Portret Lecha Kaczyńskiego znalazł się także w budynku szkolnym, a obok niego ustawiono gabloty z fotografiami i wydawnictwami związanymi z prezydentem.

W nowoczesnej sali gimnastycznej wzruszające przemówienia, dedykowane Patronowi, wygłosili minister Macierewicz i wojewoda łódzki prof. Zbigniew Rau. Obaj mówcy wspominali profesora Kaczyńskiego nie tylko jako polityka i antykomunistycznego opozycjonisty, lecz przede wszystkim jako prawdziwego patrioty, kochającego Polskę i jej historię, troszczącego się o prostych ludzi.

List od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego połączony z podziękowaniami dla władz szkoły odczytała poseł Anna Milczanowska. Głos zabrali także: wójt gminy Roman Drozdek i dyrektor szkoły mgr inż. Elżbieta Przybył.

Przed sztandarem grupka uczniów złożyła symboliczne ślubowanie. Na zakończenie dzieci z bujnowskiej szkoły zaprezentowały okolicznościowy program artystyczny.

Z pewnością środa 21 czerwca br. przejdzie do historii małych Bujen, a posiadanie tak wyjątkowego Patrona spowoduje zainteresowanie uczniów sprawami społecznymi, które dla Prezydenta RP były tak istotne.

→ Paweł Reising

23.06.2017

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Lech Kaczyński w każdym mieście. Czy prezydent Duda zainicjuje nową ustawę?”

 

 

178
3

13 thoughts on “Lech Kaczyński patronem szkoły w Bujnach

  • 25/06/2017 at 20:37
    Permalink

    Z przykrością konstatuję, że postaci z tego sztandaru bliżej do W. Cimoszewicza, niż do śp. Lecha Kaczyńskiego, a być może to tylko moje fanaberie

    4

    1
    Reply
  • 24/06/2017 at 22:54
    Permalink

    A kto bedzie chodził do tej szkoły (szopki)?

    8

    4
    Reply
  • 24/06/2017 at 09:41
    Permalink

    Gdyby nie podpis, to myślałbum, że na sztandarze jest portret Biedronia.
    Coś LK nie ma szczęścia do ikonografii.

    8

    2
    Reply
  • 23/06/2017 at 16:28
    Permalink

    „Lech Kaczyński nigdy NIE BYŁ PROFESOREM, a jedynie przez kilka lat – jako doktor habilitowany – pracował na stanowisku profesora UG (1996-1999), a następnie UKSW (1999-2005).

    Lech Kaczyński nie mógł otrzymać tytułu profesora ze względu na brak dorobku naukowego po habilitacji (zaledwie jeden referat).

    Podczas posiedzenia Senatu UG, przed głosowaniem wniosku o przyjęcie dr hab. L. Kaczyńskiego na stanowisko profesora UG, odczytano 3 recenzje jego dorobku. Skomentowałam to wówczas krótko: „Recenzje mają większą objętość niż dorobek”. Przeszedł jednym głosem”

    Pozdrawiam

    15

    2
    Reply
    • 23/06/2017 at 17:18
      Permalink

      Tak tylko może skomentować osoba zawistna i zazdrosna. Lech Kaczyński był Profesorem. Może pani niszczyć jego osiągnięcia naukowe, bo jak widać bardzo mu pani zazdrości, ale nie zniszczy pani Jego osiągnięć jako człowieka uczciwego, szlachetnego i wielkiego patrioty. Ludzie maja wielki szacunek dla Lecha Kaczyńskiego. A pani jest żałosna w swoim zachowaniu.

      4

      18
      Reply
      • 23/06/2017 at 20:31
        Permalink

        Czego zazdroscic? Ktorzy ludzie? Halo….prosze przetrzec sobie oczy!

        13

        3
        Reply
        • 25/06/2017 at 19:27
          Permalink

          Mam przetarte oczy. Ci ludzie to prawdziwi Polacy.
          Pozostaje mi zacytować słowa poety Zygmunta Krasińskiego, może one coś Tobie rozjaśnią:

          „Powiedz, orle! orle mój!
          Białoskrzydły, niezmazany,
          Skąd tych czarnych myśli rój?
          One rosną – gdzie kajdany!
          Ach! niewola sączy jad,
          Co rozkłada Duchów skład!
          Niczym Sybir – niczym knuty
          I cielesnych tortur król!
          Lecz narodu duch otruty –
          To dopiero bólów ból!”

          4

          0
          Reply
        • 18/09/2017 at 14:55
          Permalink

          Każdy prawdziwy Polak winien Lechowi Kaczyńskiemu szacunek i uznanie, za Jego patriotyzm, uczciwość, szlachetność i skromność.
          Czy coś jeszcze chciałby pan o nim się dowiedzieć?

          2

          0
          Reply
    • 25/06/2017 at 19:38
      Permalink

      Wzór Einsteina, za który Uczony otrzymał nagrodę Nobla zawierał jeną linijkę. Też skomentuje to pani, że „Recenzje mają większą objętość niż dorobek”.

      4

      0
      Reply
  • 23/06/2017 at 13:48
    Permalink

    I pomyśleć, ze drugim kandydatem był Korczak…przykro

    15

    0
    Reply
  • 23/06/2017 at 12:59
    Permalink

    Pan Lech Kaczyński uzyskał w trakcie swojej pracy naukowej uzyskał stopień Doktora Habilitowanego, a nie Profesora.
    Bardzo proszę o sprostowanie tej informacji.
    Pozdrawiam

    8

    4
    Reply
    • 23/06/2017 at 13:37
      Permalink

      Przepraszam informację sprawdziłem ponownie. Otóż Pan Lech Kaczyński uzyskał tytuł Prof. Nadzw. między innymi na UKSW w Warszawie.
      Życzę miłego popołudnia.

      6

      8
      Reply
  • 23/06/2017 at 11:55
    Permalink

    Fotka nr 5: Nie klęczy się przed pomnikiem. Lech Kaczyński nie został ogłoszony świętym ani błogosławionym. Cóż to za nadgorliwy polityk PiS?

    20

    2
    Reply