Lech Kaczyński patronem szkoły w Bujnach

Niewielka, podpiotrkowska wieś Bujny doczekała się wielkiej uroczystości. Pięknego, słonecznego, czerwcowego dnia 2017 roku tutejsza Szkoła Podstawowa, jako jedna z pierwszych w Polsce, przyjęła imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

O potrzebie posiadania patrona mówiono od dawna, lecz dopiero w końcu ubiegłego roku przeprowadzono głosowanie w tej sprawie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przeważającą większością głosów wybrali kandydaturę zgłoszoną przez wójta gminy Wola Krzysztoporska Romana Drozdka.

7 lutego br. Rada Gminy podjęła uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Bujnach imienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystość nadania imienia i wręczenia szkole sztandaru odbyła się w środę 21 czerwca 2017 roku, w obecności licznie przybyłych mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych, delegacji pobliskich szkół i organizacji społecznych.

Pierwszym punktem programu była msza święta w kościele św. Wawrzyńca, podczas której poświęcony został nowy sztandar. Następnie goście przeszli do placówki oświatowej, a dokładnie przed jej główne wejście. W obecności ministra obrony narodowej i posła Ziemi Piotrkowskiej Antoniego Macierewicza odsłonięto i poświęcono okazały obelisk upamiętniający Patrona. Złożono kwiaty i wygłoszono krótkie przemówienia.

Portret Lecha Kaczyńskiego znalazł się także w budynku szkolnym, a obok niego ustawiono gabloty z fotografiami i wydawnictwami związanymi z prezydentem.

W nowoczesnej sali gimnastycznej wzruszające przemówienia, dedykowane Patronowi, wygłosili minister Macierewicz i wojewoda łódzki prof. Zbigniew Rau. Obaj mówcy wspominali profesora Kaczyńskiego nie tylko jako polityka i antykomunistycznego opozycjonisty, lecz przede wszystkim jako prawdziwego patrioty, kochającego Polskę i jej historię, troszczącego się o prostych ludzi.

List od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego połączony z podziękowaniami dla władz szkoły odczytała poseł Anna Milczanowska. Głos zabrali także: wójt gminy Roman Drozdek i dyrektor szkoły mgr inż. Elżbieta Przybył.

Przed sztandarem grupka uczniów złożyła symboliczne ślubowanie. Na zakończenie dzieci z bujnowskiej szkoły zaprezentowały okolicznościowy program artystyczny.

Z pewnością środa 21 czerwca br. przejdzie do historii małych Bujen, a posiadanie tak wyjątkowego Patrona spowoduje zainteresowanie uczniów sprawami społecznymi, które dla Prezydenta RP były tak istotne.

→ Paweł Reising

23.06.2017

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Lech Kaczyński w każdym mieście. Czy prezydent Duda zainicjuje nową ustawę?”

 

 

178
3

14 myśli na temat “Lech Kaczyński patronem szkoły w Bujnach

 • 21/05/2018 o 17:30
  Permalink

  „Na zakończenie dzieci z bujnowskiej szkoły zaprezentowały okolicznościowy program artystyczny”. I tyle? Kto to pisał? Chyba jakieś dziecko, nie umiejące ocenić rangi zdarzeń:) Wypadałoby wspomnieć o braciach Kaczmarek, bo za kilka lat będzie o nich głośno na całym świecie.

  10

  1
  Odpowiedz
 • 25/06/2017 o 20:37
  Permalink

  Z przykrością konstatuję, że postaci z tego sztandaru bliżej do W. Cimoszewicza, niż do śp. Lecha Kaczyńskiego, a być może to tylko moje fanaberie

  5

  1
  Odpowiedz
 • 24/06/2017 o 22:54
  Permalink

  A kto bedzie chodził do tej szkoły (szopki)?

  8

  6
  Odpowiedz
 • 24/06/2017 o 09:41
  Permalink

  Gdyby nie podpis, to myślałbum, że na sztandarze jest portret Biedronia.
  Coś LK nie ma szczęścia do ikonografii.

  8

  2
  Odpowiedz
 • 23/06/2017 o 16:28
  Permalink

  „Lech Kaczyński nigdy NIE BYŁ PROFESOREM, a jedynie przez kilka lat – jako doktor habilitowany – pracował na stanowisku profesora UG (1996-1999), a następnie UKSW (1999-2005).

  Lech Kaczyński nie mógł otrzymać tytułu profesora ze względu na brak dorobku naukowego po habilitacji (zaledwie jeden referat).

  Podczas posiedzenia Senatu UG, przed głosowaniem wniosku o przyjęcie dr hab. L. Kaczyńskiego na stanowisko profesora UG, odczytano 3 recenzje jego dorobku. Skomentowałam to wówczas krótko: „Recenzje mają większą objętość niż dorobek”. Przeszedł jednym głosem”

  Pozdrawiam

  15

  4
  Odpowiedz
  • 23/06/2017 o 17:18
   Permalink

   Tak tylko może skomentować osoba zawistna i zazdrosna. Lech Kaczyński był Profesorem. Może pani niszczyć jego osiągnięcia naukowe, bo jak widać bardzo mu pani zazdrości, ale nie zniszczy pani Jego osiągnięć jako człowieka uczciwego, szlachetnego i wielkiego patrioty. Ludzie maja wielki szacunek dla Lecha Kaczyńskiego. A pani jest żałosna w swoim zachowaniu.

   5

   18
   Odpowiedz
   • 23/06/2017 o 20:31
    Permalink

    Czego zazdroscic? Ktorzy ludzie? Halo….prosze przetrzec sobie oczy!

    13

    4
    Odpowiedz
    • 25/06/2017 o 19:27
     Permalink

     Mam przetarte oczy. Ci ludzie to prawdziwi Polacy.
     Pozostaje mi zacytować słowa poety Zygmunta Krasińskiego, może one coś Tobie rozjaśnią:

     „Powiedz, orle! orle mój!
     Białoskrzydły, niezmazany,
     Skąd tych czarnych myśli rój?
     One rosną – gdzie kajdany!
     Ach! niewola sączy jad,
     Co rozkłada Duchów skład!
     Niczym Sybir – niczym knuty
     I cielesnych tortur król!
     Lecz narodu duch otruty –
     To dopiero bólów ból!”

     4

     0
     Odpowiedz
    • 18/09/2017 o 14:55
     Permalink

     Każdy prawdziwy Polak winien Lechowi Kaczyńskiemu szacunek i uznanie, za Jego patriotyzm, uczciwość, szlachetność i skromność.
     Czy coś jeszcze chciałby pan o nim się dowiedzieć?

     5

     0
     Odpowiedz
  • 25/06/2017 o 19:38
   Permalink

   Wzór Einsteina, za który Uczony otrzymał nagrodę Nobla zawierał jeną linijkę. Też skomentuje to pani, że „Recenzje mają większą objętość niż dorobek”.

   5

   0
   Odpowiedz
 • 23/06/2017 o 13:48
  Permalink

  I pomyśleć, ze drugim kandydatem był Korczak…przykro

  15

  2
  Odpowiedz
 • 23/06/2017 o 12:59
  Permalink

  Pan Lech Kaczyński uzyskał w trakcie swojej pracy naukowej uzyskał stopień Doktora Habilitowanego, a nie Profesora.
  Bardzo proszę o sprostowanie tej informacji.
  Pozdrawiam

  8

  5
  Odpowiedz
  • 23/06/2017 o 13:37
   Permalink

   Przepraszam informację sprawdziłem ponownie. Otóż Pan Lech Kaczyński uzyskał tytuł Prof. Nadzw. między innymi na UKSW w Warszawie.
   Życzę miłego popołudnia.

   6

   8
   Odpowiedz
 • 23/06/2017 o 11:55
  Permalink

  Fotka nr 5: Nie klęczy się przed pomnikiem. Lech Kaczyński nie został ogłoszony świętym ani błogosławionym. Cóż to za nadgorliwy polityk PiS?

  20

  3
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.