Krystalicznie czysty prezydent Duda. Furia totalnej opozycji i niepolskich mediów

Zamieszanie, jakie spowodował Sąd Najwyższy wydając w środę 31 maja 2017 r. orzeczenie w sprawie ułaskawienia przez prezydenta RP posła i szefa CBA Mariusza Kamińskiego doprowadziło do niespotykanych ataków na doktora nauk prawnych Andrzeja Dudę.

Wiosną 2015 r. Kamiński został skazany na trzy lata więzienia i dziesięć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych, za niezgodne z prawem działania CBA (> link) Po wyroku sądu rejonowego strony złożyły odwołanie. Rozstrzygnięcie było więc nieprawomocne. Jednak nim sąd okręgowy rozpoznał apelację, nowo mianowany prezydent RP ułaskawił Kamińskiego. Podstępowanie umorzono, ale sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

Sędziowie stwierdzili, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych. – Zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych – powiedział SSN Jarosław Matras. Innymi słowy nie można dać rozwodu komuś, kto nie wstąpił w związek małżeński.

Orzeczenie wywołało falę krytyki ze strony prawników, konstytucjonalistów, polityków, a przede wszystkim niepolskich mediów, które wykorzystały sytuację do bezpardonowego szturmu na wybitną osobowość jaką jest Andrzej Duda.

Jako pierwszy wypowiedział się Kamiński oświadczając, że „żaden sąd, w tym Sąd Najwyższy nie ma uprawnień do oceny konstytucyjnych prerogatyw prezydenta, a SN wydając takie rozstrzygnięcie „sam stawia się ponad prawem”.

Komentarz

Podważanie autorytetu najwybitniejszego, obok Jarosława Kaczyńskiego, żyjącego Polaka musi budzić uzasadniony sprzeciw tych osób i środowisk, którym losy Rzeczypospolitej są drogie. Szczególnie jest to przykre w sytuacji, gdy Andrzeja Dudę atakują osoby wykształcone, częstokroć z tytułami profesorskimi.

Prezydent Duda wyznacza nowe standardy w sprawowaniu najwyższego w państwie urzędu, standardy zapoczątkowane przez jego wielkiego poprzednika Lecha Aleksandra Kaczyńskiego, tak obce byłym mieszkańcom prezydenckiego pałacu: Jaruzelskiemu, Wałęsie i Komorowskiemu.

Krystalicznie czysty życiorys zwierzchnika sił zbrojnych, jego przywiązanie do katolickiej religii, a także stanowcza postawa w kontaktach międzynarodowych sprawiają, że totalna opozycja, w której szeregach znajdują się ludzie o dwuznacznej postawie, brudnej przeszłości czy podejrzanych skłonnościach, stara się wyłapywać drobne kruczki prawne, zupełnie nieistotne z punktu widzenia funkcjonowania państwa. A wszystko to w czasach potężnego wzrostu gospodarczego, szczęścia wielu milionów polaków, boomu mieszkaniowego itd.

Andrzej Duda jest prezydentem, a to oznacza, że może stosować prawo łaski wobec osób, które jego zdaniem na to zasługują, a to czy ktoś był formalnie skazany czy nie, wynika jedynie z niedoskonałości aktów prawnych, które już niebawem zostaną dostosowane do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Gdyby opozycja sejmowa i pozaparlamentarna rzeczywiście dążyły do udoskonalenia systemu sprawowania władzy w Polsce poparłyby ideę Prawa i Sprawiedliwości i przyczyniły się do zmiany konstytucji. Tak się jednak nie dzieje i pewnie nigdy nie stanie, bo dążenie do zmian na lepsze jest zawsze domeną osób uczciwych.

→ (kk) / (mb)

3.05.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Andrzej Duda przyszłym Wodzem Narodu. Genialne wystąpienie na placu Zamkowym”

• czytaj także: > „Po 55-kroć szczęśliwy Andrzej Duda”

 

 

 

 

238
4

13 thoughts on “Krystalicznie czysty prezydent Duda. Furia totalnej opozycji i niepolskich mediów

 • 05/06/2017 at 16:02
  Permalink

  Adrian to tylko pisowski i kaczynskiego podwladny

  6

  5
  Reply
 • 04/06/2017 at 21:19
  Permalink

  Z tym, że błędy Dudy to duperele, które nijak się mają do afer poprzednich prezydentów to się zgadzam, ale pisząc ten artykuł moglibyście chociaż udawać, że jesteście obiektywni.

  5

  14
  Reply
 • 04/06/2017 at 17:42
  Permalink

  SN trochę się zagalopował bo powszechne jest przecież wydawanie wyroków uniewinniających wobec osób niewinnych i tutaj nie ma problemu z dawaniem rozwodu osobom bez ślubu 😉

  5

  4
  Reply
 • 04/06/2017 at 17:14
  Permalink

  Nie wiem dlaczego w tytule artykułu i z jakiego powodu użyto słów ” krystalicznie czysty „, dla mnie to najwłaściwszy człowiek na stanowisku prezydenta RP po 2 w/ś , a dla opozycji nigdy nie będzie właściwym i zawsze będą szukać igły w stogu siana jako wypędzeni z raju.

  11

  7
  Reply
 • 04/06/2017 at 11:48
  Permalink

  Andrzej Duda najwybitniejszy obok L.A.Kaczyńskiego Polak…

  10

  16
  Reply
 • 04/06/2017 at 10:11
  Permalink

  PAD złamał Konstytucję w pełni świadomie. Art. 139 wyraźnie określa zakres prawa łaski . W zdaniu drugim napisane jest, że nie stosuje się prawa łaski do skazanych przez Trybunał, a więc stosuje się do innych skazanych i tylko skazanych. Inna interpretacja narusza inne postanowienia Konstytucji, pozostaje w sprzeczności z domniemaniem niewinności, a do niewinnych nie stosuje się prawa łaski.

  13

  12
  Reply
  • 04/06/2017 at 22:07
   Permalink

   Art.139 wyraźnie określa zakres prawa łaski. Zdanie drugie tego Art. określa, kiedy Prezydent nie może zastosować prawa łaski. Proszę nie wypisywać własnej interpretacji drugiego zdania Art. 139 Konstytucji.

   8

   1
   Reply
 • 04/06/2017 at 09:11
  Permalink

  Brawo Panie Duda i tak 70 % Polaków Pana popiera, Tylko potomkowie byłych UBeków i stalinistów popierają PO sprzedali Polskę przy okrągłym stole, przed 2 wojną światową za takie coś byłaby jedna kara. Za zdradę była kulka w łeb.

  20

  26
  Reply
 • 04/06/2017 at 07:47
  Permalink

  Żaden rozsądny człowiek nie uważa Dudy za samodzielny byt, a jedynie przedłużenie woli prezesa. Jak jednak widać mam w Polsce ok 30 % ludzi, którzy uważają że Duda to prezydent. Nie przeszkadza im, że Duda panicznie boi sie prezesa i nie śpi po nocach, żeby tylko machnąć podpis pod prezesa dekretami, nie przeszkadza, że stawia się otwarcie w roli prezydenta 30 % Polaków, że jest zlewany przez wszystkich liczących się przywódców, a jego polityka zagraniczna polega na wycieraniu kolan w zagranicznych kościołach. Duda i PiS tak długo mówili o wstawaniu z kolan, że teraz Duda co chwile musi klękać, żeby przy wstawaniu móc realizować tę zapowiedź swojej formacji. Uwieńczeniem jego prezydentury była ostatnia ,,rozmowa” face to face z Trumpem. Kto widział ten wie. Trwała tak długo, że Duda nawet nie zdążył uklęknąć, że o wstawaniu z kolan nie wspomnę.

  29

  28
  Reply
 • 04/06/2017 at 02:12
  Permalink

  Śmieciuchy wszystko dostosują.

  7

  6
  Reply
 • 03/06/2017 at 23:41
  Permalink

  Ten artykuł to satyra?Przynajmniej taką mam nadzieję.Chyba żaden rozsądny i trzeźwo myślący człowiek nie napisałby takich bzdur i nie opublikowałby tego w żadnej gazecie i się pod tym nie podpisał swoim nazwiskiem,gdyby to miał być na poważnie pisane.

  30

  11
  Reply
  • 04/06/2017 at 10:25
   Permalink

   Satyrą była prezydentura tego, który z szogunem się bawił…

   13

   12
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.