Konfrontacje historyczne: Co nam mówi rosyjski sfinks?

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne:

Termin: 21 czerwca 2017 r. (środa)
Czas: godz. 18:00
Miejsce: Siedziba Główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Temat: Co nam mówi rosyjski sfinks? – dyskusja o książce Piotra Skwiecińskiego „Kompleks Rosji”.

Kliknij, aby powiększyć.

Na książkę „Kompleks Rosji” składa się kilkadziesiąt esejów Piotra Skwiecińskiego, które w ciągu kilku ostatnich lat ukazywały się na łamach polskiej prasy. Autor w przenikliwy sposób i z ogromnym znawstwem poddaje analizie współczesne uwarunkowania polityczne społeczeństwa rosyjskiego oraz jego relacje z władzą usadowioną na Kremlu.

„Wchodząc w Rosję – przekonuje autor we wstępie – należy odłożyć własne kategorie dotychczas porządkujące rzeczywistość. Jeśli się tego nie zrobi, nic się nie zrozumie. Trzeba w pokorze najpierw poznawać fakty i sposób, w jaki łączą je Rosjanie, a dopiero potem, stopniowo rekonstruować ich świat. I nie jest to wezwanie ani do miłości, ani do nienawiści. Choć zdaję sobie sprawę, że w przypadku Rosji uniknięcie tych uczuć jest często zadaniem ponad ludzkie siły”.

W jego książce nie brak też wielu historycznych anegdot i informacji, które z pewnością pomogą wielu Czytelnikom zrozumieć Rosję, którą Winston Churchill określił kiedyś jako „zagadkę spowitą w tajemnicę wewnątrz enigmy”.

Goście:

* Piotr Skwieciński (publicysta i dziennikarz tygodnika „W Sieci”, autor książki „Kompleks Rosji”, były korespondent „Rzeczpospolitej” w Moskwie;

* prof. Andrzej de Lazari (historyk idei, kulturoznawca i sowietolog, związany z Uniwersytetem Łódzkim, były rektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi).

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

Patronat medialny:

TVP Historia – Oficjalna strona, TVP Łódź, Radio Łódź, Dom Literatury w Łodzi, Liberté!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Koncept – Gazeta Akademicka, Histmag.org

→ (mm)

20.06.2017

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

0
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.