Kłujący problem. Najwięcej komarów wykluje się na przełomie czerwca i lipca

Z powodu niskich temperatur w maju i w kwietniu, szczyt rozwoju komarów w tym roku przesunął się o kilka tygodni.

Na przełomie czerwca i lipca wykluje się z jaj najwięcej komarzych pokoleń – uważa dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Ekspert przypominał, że rozwój od jaja do dorosłego owada twa u komara od 2 do 6 tygodni. Ów rozwój jest przy tym związany z wodą stojącą i uzależniony od temperatury otoczenia. Dlatego w ciepłe i wilgotne lata jest więcej komarów, a chłodna i bezdeszczowa pogoda hamuje ich rozwój.

W Polsce występuje ok. 50 gatunków i odmian komarów, z których najczęściej spotykane są komar widliszek, komar brzęczący i komar leśny – doskwierz. Krwią odżywiają się tylko samice, samce zaś sokami roślinnymi.

Komary zaczynają atakować przed zmierzchem, aktywność utrzymuje się do godz. 21-22, rano budzą się ok. 5-6 i atakują przed południem. W wilgotne i pochmurne dni mogą być aktywne przez cały dzień. Nie znoszą silnego słońca i suchego powietrza.

Średnia życie komara w lecie to 2-3 miesiące. Zapłodnione samice mogą zimować np. w jaskiniach lub piwnicach i wtedy żyją do 8 miesięcy, a na wiosnę składają jaja.

→ woj / Kurier PAP

19.06.2017

• grafika: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

1
1

2 myśli na temat “Kłujący problem. Najwięcej komarów wykluje się na przełomie czerwca i lipca

 • 20/06/2017 o 07:31
  Permalink

  Czy wszystkie te bydlaki nie mogą żywić się sokami roślinnymi?

  2

  1
  Odpowiedz
 • 19/06/2017 o 22:57
  Permalink

  I znowu wszystkie problemy przez dziewczyny 😉

  1

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.