4 czerwca: Zbigniew Herbert o Michniku i III RP

Wypowiedzi poety Zbigniewa Herberta pochodzą z filmu dokumentalnego Jerzego Zalewskiego pt. „Obywatel poeta”, który już w tzw. wolnej Polsce miał zakaz emisji. TVP, kierowana wówczas przez Kwiatkowskiego, pod naporem opinii publicznej ustąpiła i 29 stycznia 2001, o godz. 22.35 w TVP2 film ujrzał światło dzienne.

Zbigniew Herbert o Adamie Michniku: 

„Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny. Ideologia tych panów, to jest to, żeby w Polsce zapanował ‚socjalizm z ludzką twarzą’. To jest widmo dla mnie zupełnie nie do zniesienia. Jak jest potwór, to powinien mieć twarz potwora. Ja nie wytrzymuję takich hybryd, ja uciekam przez okno z krzykiem.”

Zbigniew Herbert o powstaniu III RP:

„Ja przeżyłem wybuch Polski – jeśli tak można powiedzieć – za granicą, w Paryżu. I było to dla mnie niespodzianką, bowiem zawsze wyobrażałem sobie, że jeżeli dowiem się, że Polska jest nareszcie, rzeczywiście niepodległa, to pierwszą rzeczą, którą zrobię, będzie wybiegnięcie na ulice z okrzykiem ‚Viva la Pologne’ – jeżeli to będzie w Paryżu – oraz całowanie różnych, przypadkowo napotkanych, osób (…). Aliści, ogarnął mnie jakiś smutek, melancholia, dyskomfort. Ja lubię i w pisaniu, i w działalności także, rzeczy które mają swój początek, środek i koniec. Otóż ja nie wiem jaki był początek, co można uważać za początek nowej Polski. Moja teza jest następująca: w Polsce panuje neokomunizm. Nie odwołuje się on do ideologii, ale stara się – i bardzo mu dobrze to wychodzi – urządzić z kapitalizmem. Do diabła z Karolem Marksem i Engelsem! Władza to pieniądz! Pieniądz to banki! Opanujmy banki, opanujmy struktury gospodarcze, a przynajmniej – kontrolujmy je bardzo wyraźnie – wtedy będziemy rządzili.”

Fragment filmu: http://www.youtube.com/watch?v=txNvAPMQTRY

→ oprac. (mb)

4.06.2017

• foto: google.pl

 

 

27
2

2 myśli na temat “4 czerwca: Zbigniew Herbert o Michniku i III RP

 • 10/11/2017 o 09:10
  Permalink

  Herbert słynął z niekonwencjonalnych wypowiedzi, wystarczy wspomnieć jego spór z Miłoszem,
  który zakończył się krótko przed jego śmiercią. Sensacji nie ma. Michnik zawsze był socjalistą, co nie oznacza, że był komunistą. Okres PRL-u, to taki dziwny czas, że Miłosz był dyplomatą, Herbert rozliczał
  godziny w związku producentów torfu, a Michnik siedział w pudle i wszyscy oni kontestowali
  system, ale żyć jakoś musieli. Herbert pisał do związku o przydział mieszkania, Michnik podanie
  o paszport, Gombrowicz korespondował w sprawie wydania Ferdydurke. a Białoszewski wziął
  mieszkanie w bloku na Chamowie, Lem prosił Mrożka o części do samochodu, Iwaszkiewicz przywoził
  prezenty z Włoch dla Jurka B.
  Redaktor GT miał łatwiej, bo jeszcze nie musiał podejmować dorosłych decyzji.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 05/06/2017 o 21:15
  Permalink

  A co tam słychać w I.P.N? Szczególnie na stronie inwentarz.ipn o osobach związanych z P-em Tryb. w latach 1945/1990? Cisza? Nie ma więcej ciekawych, zatrważających, zasmucających i zastanawiających bohaterów tego IPeeNowskiego inwentarza? Nikt się nie odważa tam wchodzić i rozpowszechniać zawartych tam historycznych rewelacji? Na zasadzie – ciszej nad tą trumną??!!!

  3

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.