VI Szabaton na 800-lecie Piotrkowa

W trakcie 800 lat istnienia Piotrkowa dużą rolę w rozwoju kultury i gospodarki wnieśli mieszkańcy narodowości żydowskiej.

I właśnie dlatego organizowany jest tutaj Szabaton – impreza mająca na celu przybliżenie kultury i bogatej historii współtworzonej przez wyznawców religii mojżeszowej.

Pierwsze spotkanie odbyło się w końcu czerwca 2008 roku. Ustalono, że kolejne będą organizowane co dwa lata na przełomie czerwca i lipca. Jednak w tym roku właśnie z okazji 800-lecia miasta odstąpiono od tej tradycji.

VI Szabaton miał miał miejsce 25-27 maja 2017 roku. Mniej niż zwykle zjechało ze świata piotrkowskich Żydów i ich potomków, bo niespełna trzydziestu z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii… Spośród nich czworo przeżyło Holocaust.

Głównym organizatorem i koordynatorem tegorocznego Szabatonu był Natanel Yechieli z Izraela, którego dziadek pochodził z Piotrkowa.

Pomoc w organizacji zapewnił UM Piotrkowa, lecz po raz kolejny całkowicie zapomniał o promocji imprezy. Niespodziewanie wsparcie nadeszło ze strony 19 wolontariuszy z piotrkowskich szkół średnich, którzy z własnej inicjatywy zaoferowali współpracę.

 

W czwartek przed południem odbyła się wycieczka do Bełchatowa połączona z wizytą w tamtejszym muzeum. Właściwe uroczystości zaczęły się w piątek. Goście odwiedzili miejsca pamięci na piotrkowskiej starówce, złożyli kwiaty pod pomnikiem pomordowanych w Lesie Wolborskim oraz zwiedzili stary cmentarz żydowski. Obejrzeli spektakl taneczny poświęcony Irenie Sendlerowej.

Po południu w dawnej synagodze (obecnie siedziba miejskiej biblioteki) odbył się koncert piosenek żydowskich i popularnych przebojów z okresu międzywojennego, których autorami byli żydowscy twórcy. Wieczorem, w tym samym miejscu, nie mogło zabraknąć tradycyjnych modlitw.

Robert Dessau i Ben Helfgott wychowali się w Piotrkowie i przebywali w tutejszym getcie. Robert Dessau jest biznesmenem z Nowego Jorku. Mimo znacznej odległości uczestniczył we wszystkich piotrkowskich Szabatonach. W tym roku wielkie wrażenie zrobił na nim pomnik katyński obok kościoła bernardyńskiego i wypisane na nim nazwiska piotrkowian zamordowanych przez Sowietów w Katyniu oraz w innych miejscach na Wschodzie.

Ben Helfgott mieszka w Londynie. Po II wojnie światowej startował jako ciężarowiec, reprezentant Wielkiej Brytanii na kilku olimpiadach. Tym samym przeszedł do historii jako jedyny olimpijczyk, który wcześniej przeżył Holocaust i pobyt w obozie koncentracyjnym. W tym roku przyjechał z dwoma synami, sześciorgiem wnucząt oraz z siostrą, jedyną osobą z jego rodziny, która przeżyła wojnę.

W sobotnie popołudnie w hotelu „Staromiejskim” odbyła się dyskusja na temat spraw i problemów polsko-żydowskich, a wieczorem, po zmroku Rynek Trybunalski wypełniła żydowska modlitwa hawdala oznaczająca koniec szabasu, a tym samym Szabatonu.

→ Paweł Reising

31.05.2017

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Piąty Szabaton w Piotrkowie Trybunalskim”

 

 

2
1

3 myśli na temat “VI Szabaton na 800-lecie Piotrkowa

 • 05/06/2017 o 20:37
  Permalink

  Trochę nie bardzo na temat – o JESZCZE JEDNEJ MNIEJSZOŚCI, w sobotę 10.VI.2017 albo 11.VI.2017, w niedzielę ma być Dzień Ormian w Piotrkowie. Ma być msza ormiańska, wystawy o Armenii, prelekcje o Ormianach w Polsce i w Piotrkowie, degustacja ormiańskich potraw, mają być delegacje Ormian z Libanu, Węgier i …(?) . Czy wiedzą o tym Państwo? Informację o tych wydarzeniach zobaczyłem na małym plakacie w autobusie publicznej komunikacji. I nigdzie więcej! Ciekawe czy ktokolwiek z biuralistów miejskich w przytomności umysłu wpadł na myśl, aby zaprosić księdza Isakowicza-Zaleskiego, który jest kapelanem Ormian w Polsce, a jednocześnie zwalcza w Kościele Rzymsko Katolickim w Polsce szpicli komunistycznych bezpiek bolszewickiego państwa – PRL oraz pedofilii i pederastów wśród kleru rzymsko – katolickiego???? Przypuszczam, prawdopodobnie, chyba i na pewno NIE! Napiszecie coś na ten temat? Może być dość ciekawie albo, jak zwykle, drętwo. Pozdrawiam!

  2

  1
  Odpowiedz
  • 01/06/2017 o 00:21
   Permalink

   Bzdura. Przyjeżdżają wielokrotnie i nie spotykają się z żadnymi przykrościami. Tylko niektórzy Polacy innym Polakom ciągle insynuują antysemityzm…

   7

   0
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.