Trzeci maja według Grzegorza Królikiewicza

Dzieło to wybitne. Stworzone przez niepokornego twórcę Grzegorza Królikiewicza, który wykorzystując gierkowską odwilż zrealizował w 1976 roku telewizyjne widowisko historyczne zatytułowane „Trzeci maja”.

Premiera filmu odbyła się w 185. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i została bardzo dobrze przyjęta. W spektaklu pojawiła się cała plejada najlepszych polskich aktorów, żeby wymienić tylko: Józefa Duriasza, Władysława Hańczę, Ignacego Gogolewskiego, Tadeusza Janczara, Zygmunta Malanowicza, Leszka Herdegena, Annę Milewską, Grażynę Barszczewską i in.

Pomimo upływu czterdziestu lat „Trzeci maja” nie stracił nic na swojej aktualności, a słowa jakie padają z ekranu nawet w dzisiejszych czasach brzmią brutalnie, złowrogo, prawdziwie:

Polska jest martwa, bez dzielności, bez siły, bez znaczenia. Karczma zajezdna. W Warszawie patriotyzm jest tylko kloaką dla prywatnych interesów…

Tym dziwniejszy jest fakt, że telewizja publiczna od wielu lat pomija dzieło Królikiewicza i nie przypomina go w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja. Spróbujemy przełamać tę niechęć. Podzielony na części spektakl dostępny jest na platformie „youtube.com”. Bardzo gorąco zapraszamy do obejrzenia dziewięciu 10-minutowych odcinków, dostępnych: > tutaj.

→ M. Baryła

3.05.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: „Pełna treść Konstytucji 3 maja”

• o G. Królikiewiczu w „GT”: > tutaj

 

 

2
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.