Nowy festiwal opolski

Zamieszanie, jakie wokół 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, stworzyła Maryla Rodowicz wraz ze swoimi koleżankami ze sceny, nakazuje pochylić się nad ideą samego festiwalu, który już od dawna jest przeglądem muzycznej tandety i promocją „artystów”, którzy swoją popularność opierają głównie na obecności w portalach i gazetach plotkarskich.

Dziwimy się, że tak wytrawny i inteligentny polityk, jakim jest prezes TVP Jacek Kurski, dał się wciągnąć w tę oczywistą manipulację. Być może była to chwila słabości, albo źle ukierunkowany wektor medialny, który Kurskiemu przysporzył więcej wrogów niż zwolenników.

Jacek Kurski jest wybitną osobowością i powinien szukać wzorców zawodowych nie w jednostkach skompromitowanych i leniwych, lecz w postaci, która stała się legendą telewizji polskiej i odmieniła jej oblicze z zapyziałej, propagandowej budki z niestrawnymi produkcjami, w nowoczesną stację, śmiało konkurującą z nadawcami europejskimi.

Mowa oczywiście o Macieju Szczepańskim, który w ciągu swojej ośmioletniej prezesury potrafił na Woronicza skupić genialnych producentów i reżyserów, a także wyłuskać osobowości tyleż nadzwyczajne, co niezapomniane. I co najważniejsze, była to telewizja w pełni narodowa, autorska, choć tworzona w ciemnych czasach socjalizmu, a nie jak obecnie składająca się z głupkowatych tasiemców, licencyjnych koszmarów, nietrafionych seriali i zezowatych konferansjerów, skaczących pomiędzy nadawcami jak pchły zarażone bakterią „sławy”.

Obecna sytuacja w Polsce przypomina właśnie lata 70. – czas rozwoju, dynamiki, rosnącego PKB, przyrostu naturalnego, wzmacniania armii, opieki socjalnej, erupcji talentów, itd. Jeśli odrzucić złowrogą ideologię, a skupić się wyłącznie na ociągnięciach tamtego rządu można on stać się wzorem do naśladowania.

Festiwal opolski winien zmienić formułę. W amfiteatrze wyraźnie brakuje niezmiernie popularnych wykonawców piosenek chrześcijańskich, patriotycznych, żołnierskich, narodowych i ludowych. Tak charakterystyczna dla rządów SLD i Platformy Obywatelskiej niemal całkowita izolacja twórców z wymienionych nurtów, powinna ulec natychmiastowej zmianie tym bardziej, że pod względem artystycznym biją na głowę disco-polo czy pop-music. 

Wielka w tym rola radia Maryja, TV Trwam, ministerstwa obrony narodowej, które powinny zostać współorganizatorami festiwalu piosenki, aby godnie i uczciwie promować nowe indywidualności muzyczne. Jesteśmy w NATO, wojsko, jak maszeruje, to śpiewa i ten śpiew płynący z tysięcy gardeł chce usłyszeć cała Polska, aby jej obywatelom dodał siły w budowaniu nowej Rzeczypospolitej. Krajowi jest potrzeba nowa jakość, nowa muzyka, mocne i mądre teksty, a nie bełkot wylewający się z odbiorników radiowych i telewizyjnych.

→ (mb)

20.05.2017

• foto: festiwalopole.com

• czytaj także: > „Stan Borys – zapomniana przez media ikona pop-kultury”

 

 

 

136
6

8 myśli na temat “Nowy festiwal opolski

 • 25/05/2017 o 00:08
  Permalink

  Prezes Kurwizji jest nie tyle inteygentny, co przede wszystkim bezczelny i zaślepiony w swych kłamstwach, ale trza przyznać, ma talęt niczym mityczny Midas… do zamieniania obiecujących formatów w g**na!!! :p

  1

  0
  Odpowiedz
 • 24/05/2017 o 15:35
  Permalink

  Padłęm, podnosze sie, smieje znow i padam… i tak caly czas hehehehehehe

  6

  0
  Odpowiedz
 • 24/05/2017 o 15:28
  Permalink

  Tekst pisany w „krzywym zwierciadle” hehe
  Wytrawny i inteligentny żart ten cały pan K.

  1

  0
  Odpowiedz
 • 23/05/2017 o 22:40
  Permalink

  To może odrazu zrobić z festiwalu przegląd pieśni patriotyczno-religijnej. Radio Maryja i Telewizja Trwam pewnie z TVP świetnie taką imprezę zrealizuje.

  3

  1
  Odpowiedz
 • 23/05/2017 o 18:12
  Permalink

  Jeśli chodzi o ten artykuł to powiem, że się nie zgadzam z opinią, że Stallone się skończył na Rocky 4!

  4

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.