Konfrontacje historyczne: Historia Polski według Andrzeja Wajdy. Kolejny panel dyskusyjny

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne:

„Historia Polski według Andrzeja Wajdy”

30 maja 2017 r. (wtorek)
godz. 18:00
siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Kliknij, aby powiększyć.

O Polsce i Polakach, dramacie Holocaustu, narodowych mitach i fantazmatach, tragedii Powstania Warszawskiego, Żołnierzach Wyklętych, stalinizmie a także karnawale Solidarności – kino Andrzeja Wajdy to niekończący się spór i opowieść o najnowszej historii Polski. Jego dzieła, mimo pozornej różnorodności, obracają się wokół tego samego, wielkiego tematu: narodowo-historycznej psychoanalizy.

Ten motyw przewodni, ubrany w odpowiednio współczesny, nośny i czytelny dla widzów filmowy kostium, był zawsze dla reżysera „Kanału” najważniejszy. Czy Andrzej Wajda był „najwybitniejszym historykiem kina”? Przyjrzyjmy się raz jeszcze najważniejszym historycznym momentom prezentowanym w jego filmach. Co mówiły nam kiedyś, co mówią teraz? Czy nie jest też tak, że Andrzej Wajda – cytując za Zygmuntem Kałużyńskim – „właściciel firmy Pralnia podświadomości Polaków po II wojnie”, odmalowując różnobarwnie swych bohaterów, nie opowiadał tylko o historii, lecz również o tym, co z kodu kulturowego przeszłości pozostało w Polakach niezmienne? A może to fałszywy trop? Zapraszamy do dyskusji!

Goście:

* dr hab. Piotr Witek (historyk, autor książki „Andrzej Wajda jako historyk”, UMCS)
* dr hab. Konrad Klejsa (filmoznawca, Katedra Kultury Współczesnej UŁ)
* Jakub Majmurek (krytyk filmowy, publicysta, członek zespołu „Krytyki Politycznej”)

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Dom Literatury, „Liberte!”, „Dziennik Łódzki”, „Gazeta Trybunalska”, „Obserwator Międzynarodowy”, Histmag.org, „Koncept – Gazeta Akademicka”.

→ (mm)

27.05.2017

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

0
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.