Grube przewałki w Kleszczowie

Po wniosku NIK do Prokuratura Generalnego o wnikliwe zbadanie ujawnionych przez Izbę nieprawidłowości w działalności Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów, prokuratura wszczęła śledztwo. W wyniku postępowania skierowano do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem byłym członkom Zarządu Fundacji.

W 2016 r. Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność Fundacji prowadzoną do grudnia 2014 roku, w tym obrót nieruchomościami oraz politykę wynagrodzeń.

W ramach postępowania w sprawie działania na szkodę Fundacji, Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim skierowała do Sądu Rejonowego w Bełchatowie akt oskarżenia przeciwko trzem byłym członkom Zarządu Fundacji. Sprawa dotyczy nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz złamania ustawy kominowej.

W wyniku kontroli działalności Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów (opublikowanej w lutym 2016 r.), NIK oceniła negatywnie działalność Fundacji do grudnia 2014 roku, w tym m.in. politykę wynagrodzeń. Zdaniem Izby działaniem na szkodę Fundacji było wypłacenie w 2014 r. byłemu Prezesowi Fundacji – który za porozumieniem stron odchodził z Fundacji odszkodowania w wysokości ponad 600 tys. zł brutto. Zezwalał na to podpisany przez zarząd Fundacji rok wcześniej aneks do umowy o pracę prezesa Fundacji.

Stanowił on, że w momencie odejścia z Fundacji, bez względu na okoliczności rozwiązania umowy, prezesowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymywałby do końca umowy, czyli do 2018 r. W związku z ustaleniami kontroli, NIK poinformowała wówczas Prokuratora Generalnego o stwierdzonych nieprawidłowościach w działalności Fundacji.

Izba zwróciła się o wnikliwe zbadanie sprawy, wskazując m.in. na niegospodarność i wyrządzenie przez członków Zarządu Fundacji szkody majątkowej w znacznych rozmiarach poprzez nieuzasadnione przyznanie prawa do wysokiego odszkodowania byłemu Prezesowi Zarządu Fundacji (odszedł ze stanowiska w 2014 r.). Przyjęte warunki były bowiem dla Fundacji niekorzystne.

Na wniosek NIK, prokuratura prowadzi również postępowanie ws. zawierania przez władze Gminy Kleszczów i Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów umów sprzedaży nieruchomości, czym wyrządzono Gminie Kleszczów szkodę majątkową w wysokości co najmniej 9,7 mln zł.

Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce, na jej terenie znajdują się: kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego „Bełchatów” i elektrownia „Bełchatów”, pieniądze do kasy spływają z podatku od nieruchomości i opłat jakie obie firmy płacą do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Budżet gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 34 825 zł, podczas gdy w Piotrkowie  jest to 1 591 zł, a w Łodzi 1 743 zł.

Nie jest to pierwszy przypadek nieprawidłowości w gminie. W 2011 r.został ujawniony przestępczy proceder jakiego dopuścili się: ówczesna wójtowa Kazimiera T. i jej syn Wojciech T. Mechanizm „afery gruntowej” był bardzo prosty: rodzina kupowała grunty od rolników po 80 groszy, następnie tereny były odrolniane i gmina odkupywała je po 35 zł.

→ mp / Kurier PAP / mb

9.05.2017

• foto: facebook.com/FRGKleszczow

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

6
0

5 myśli na temat “Grube przewałki w Kleszczowie

 • 11/05/2017 o 20:24
  Permalink

  Boże… Każdego można kupić? Najpierw został zastosowany wobec radnego K. kij, a teraz marchewka. Już wiemy, kim jest. Teraz, kiedy się go pozbędą (a pozbędą się), pies z kulawą nogą mu nie pomoże. Taki będzie finał.

  2

  0
  Odpowiedz
  • 13/05/2017 o 09:54
   Permalink

   „Na mieście” mówi się, że radny nie mógł liczyć na żadną pomoc środowiska z listy którego startował, zatem kto inny mu pomógł – nie tłumaczę radnego, staram się spojrzeć szeroko na tą sprawę. Piotrkowski sąd też nie spieszył się z rozpatrzeniem pozwu dotyczącego niezgodnego z prawem (według powoda) rozwiązania stosunku pracy tuż przed wyborami samorządowymi w 2014 r.
   Ps. Jakim wyrokiem zakończyła się ta sprawa?

   1

   0
   Odpowiedz
 • 09/05/2017 o 13:15
  Permalink

  Afera.A w Piotrkowie p.Mariuszu na razie cisza odnośnie” kamienic”.Radny Kozłowski jak zaczął niech dokończy wątek,bo jakoś dziwnie cicho się zrobiło.Czekam na szczegóły?

  13

  1
  Odpowiedz
  • 09/05/2017 o 13:18
   Permalink

   Obawiam się, że nic z tego nie będzie. Radny dostał intratną posadę bodaj w starostwie i jego zapał osłabł. (mb)

   12

   1
   Odpowiedz
   • 09/05/2017 o 16:40
    Permalink

    A na stronie BIP starostwa próżno szukać takiej informacji, przynajmniej na 2 lata wstecz….

    10

    0
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.