72. rocznica zakończenia II wojny światowej

Rocznica zakończenia II wojny światowej jest od niedawna praktycznie pomijana lub traktowana, jako okoliczność drugorzędna. Ważniejsze są obchody 3 maja czy katastrofy smoleńskiej, a przecież od 2015 r. w polskim kalendarzu jest Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności.

Media krajowe i polskojęzyczne nie przywiązują nadmiernej uwagi do tego przełomowego dla historii Europy, a więc i naszego kraju wydarzenia. Zmowa milczenia zapadła nad 8 maja 1945 r.

Nie podoba mi się polityka historyczna, która dzień zwycięstwa nad faszyzmem kojarzy wyłącznie z wprowadzeniem rządów komunistycznych w Polsce i próbuje zrównać ze sobą śmierć 6 milionów istnień ludzkich w latach 1939-1945, co stanowiło 17% całej populacji, ze 150 tysiącami ofiar reżymu komunistycznego.

Takie myślenie prowadzi do wniosku, że III Rzesza nie była wcale taka zła w porównaniu z komunizmem.

Podczas II wojny życie straciło 60 milionów ludzi. 8 maja 1945 r. wojska alianckie od zachodu i wojska sowieckie od wschodu zdławiły hitlerowskie państwo, wyrwały czarne serce z żelaznego orła trzymającego w szponach swastykę. Wśród bohaterskich żołnierzy byli także Polacy. O nich pamięta się w Anglii, Francji, we Włoszech, polskie flagi cały rok powiewają na plażach Normandii.

Ci którzy obecnie zamazują historię i nie pielęgnują pamięci o 8 maja niczym nie różnią się od komunistów, którzy historię traktowali jak szmatę, służąca do polerowania medali za walkę z reakcyjnym podziemiem i elementami antysocjalistycznymi.

→ Mariusz Baryła

8.05.2017

• na zdjęciu front Le Mémorial de Caen, foto: Mariusz Baryła / 2007

• czytaj także: „71. rocznica zakończenia II wojny światowej”

 

 

5
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.