54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w Płocku

W zakończonej, przed kilkunastoma minutami, rozmowie prezenterki telewizyjnych Wiadomości Danuty Holeckiej z Jackiem Kurskim, prezes TVP S.A. potwierdził, że z winy prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego Festiwal Piosenki Polskiej został odwołany.

Wiśniewski wypowiedział umowę Telewizji Polskiej z powodu niewywiązywania się nadawcy z jej zapisów. „Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54. KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja” – powiedział prezydent Opola.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa miasto cofnęło TVP wyłączną licencję do używania nazwy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki – Opole. Prezes Kurski został również poinformowany, że ekipy TVP nie zostaną wpuszczone na teren amfiteatru. W udostępnionym PAP piśmie prezydent Wiśniewski zaprasza prezesa Kurskiego do rozpoczęcia rozmów na temat 54. KFPP w innym terminie niż 9 czerwca.

Prezes Kurski w ostrych słowach skomentował wydarzenia dzisiejszego dnia, rezygnację z organizacji imprezy nazwał skandaliczną, lecz natychmiast zapewnił, że festiwal odbędzie się w innym mieście. Obiecał, że poinformuje o wyborze nowej lokalizacji jeszcze w tym tygodniu.

Z informacji do jakich, jako pierwsza, dotarła „Gazeta Trybunalska” wynika, że najbardziej prawdopodobnym miejscem organizacji 54. KFPP w Opolu będzie Królewskie Miasto Płock, a konkretnie amfiteatr miejski oddany do użytku, po generalnym remoncie, w 2008 r. Dysponuje 3,5 tys. miejsc siedzących, a więc zaledwie o 150 mniej niż opolski.

Decyzję Kurskiego o przeniesieniu festiwalu do innego ośrodka należy uznać jako przełamanie hegemonii Opola, którego prezydent związany z Platformą Obywatelską sądził, że może wpływać na władze publicznej telewizji. Jeśli nasze informacje potwierdzą się, będzie to smutna wiadomość dla samorządu i mieszkańców Torunia, który jest równie znakomitym ośrodkiem, zdolnym wyprodukować duże widowisku muzyczne.

Płock ma duże doświadczenie w organizacji imprez masowych, odbywają się tutaj: Festiwal Polskiej Piosenki Dziecięcej, Festiwal Muzyki Elektronicznej, Polish Hip-Hop Festival, Vistula Folk Festival, Summer Fall Festival.

Na zdjęciu: płocki amfiteatr jest położony tuż nad brzegiem Wisły. Foto: inwestycje.plock.org.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby festiwal opolski organizować co roku w innym miejscu, jednak w takim, które jest siedzibą diecezji, albo archidiecezji. Stworzy to możliwość, o czym pisaliśmy w art. „Nowy festiwal opolski” (> link), włączenia się artystów związanych z takimi nurtami jak: sacro-polo, piosenka religijna, pielgrzymkowa, patriotyczna i in., co w naszej ocenie wprowadzi nową jakość na festiwalową scenę.

Dziś wieczorem pojawiła się, jeszcze nieoficjalna, nazwa nowego festiwalu. Mówi się O!Płockim Festiwalu Piosenki Polskiej.

→ M. Baryła

22.05.2017

• foto: inwestycje.plock.org.pl

• czytaj także: > „Stan Borys – zapomniana przez media ikona pop-kultury”

 

 

 

455
4

14 thoughts on “54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w Płocku

  • 23/05/2017 at 19:22
    Permalink

    Może park w Częstochowie????

    1

    2
    Reply
  • 23/05/2017 at 14:57
    Permalink

    czyli zróbmy kolejny koncert sakralny – ech Już wiem dla czego przyciski na pilocie o nr 1-2 są czyste a reszta ma wymazane cyferki

    1

    2
    Reply
  • 23/05/2017 at 11:54
    Permalink

    Proponuje nazwać ten festiwal, Festiwalem Piosenki Polskiej i nie ważne gdzie się odbędzie. Dla mnie ważne jaki będzie jego poziom muzyczny i artystyczny. Artyzm Kai czy Rodowicz dawno się skończył nie porywa mnie. Czas na zmiany!

    13

    3
    Reply
  • 23/05/2017 at 10:29
    Permalink

    54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w Opolu (BO TO OPOLE MA PRAWO DO UŻYWANIA NAZWY SWOJEGO FESTIWALU !!!) a pokaże go inna telewizja!!! TVP zaś zorganizuje sobie jakiś festiwal z zespołem Akcent w Płocku!
    Artykuł nieprecyzyjny strasznie.

    4

    11
    Reply
    • 23/05/2017 at 12:07
      Permalink

      Płock dziękuje za Akcent,sami sobie ich słuchajcie 🙂

      4

      2
      Reply
      • 23/05/2017 at 17:56
        Permalink

        Pamiętam jak za komuny tępiono muzykę jazzową a później rockową. Czy Tobie nie podoba się disco-polo?

        3

        0
        Reply
  • 23/05/2017 at 10:07
    Permalink

    Ten (…) z Opola dostanie po dupie w nastepnych wyborach a może o wcześniej gdyż działa na szkodę miasta

    16

    4
    Reply
  • 22/05/2017 at 23:25
    Permalink

    To jest żart? Szczerze zaśmiałam się w kilku momentach 😀 Niestety autor musi popracować nad interpunkcją.

    9

    1
    Reply
  • 22/05/2017 at 23:23
    Permalink

    Czytam to i wydaje mi się, że czytam ASZDZIENNIK .

    5

    2
    Reply
  • 22/05/2017 at 22:41
    Permalink

    Kielce.Piękny amfiteatr na Kadzielni.

    5

    0
    Reply
  • 22/05/2017 at 22:36
    Permalink

    Podobno na krotkiej liscie byl tez Piotrkow, ale Chojniak z Munikiem Błaszczynskim.i.Patykowa woleli festiwal kapel podworkowych i w ten sposob Piotrkow przegral.z plockiem i tworkami

    5

    1
    Reply
  • 22/05/2017 at 21:59
    Permalink

    popieram płock już na stałe

    14

    3
    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.