54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w Płocku

W zakończonej, przed kilkunastoma minutami, rozmowie prezenterki telewizyjnych Wiadomości Danuty Holeckiej z Jackiem Kurskim, prezes TVP S.A. potwierdził, że z winy prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego Festiwal Piosenki Polskiej został odwołany.

Wiśniewski wypowiedział umowę Telewizji Polskiej z powodu niewywiązywania się nadawcy z jej zapisów. „Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54. KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja” – powiedział prezydent Opola.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa miasto cofnęło TVP wyłączną licencję do używania nazwy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki – Opole. Prezes Kurski został również poinformowany, że ekipy TVP nie zostaną wpuszczone na teren amfiteatru. W udostępnionym PAP piśmie prezydent Wiśniewski zaprasza prezesa Kurskiego do rozpoczęcia rozmów na temat 54. KFPP w innym terminie niż 9 czerwca.

Prezes Kurski w ostrych słowach skomentował wydarzenia dzisiejszego dnia, rezygnację z organizacji imprezy nazwał skandaliczną, lecz natychmiast zapewnił, że festiwal odbędzie się w innym mieście. Obiecał, że poinformuje o wyborze nowej lokalizacji jeszcze w tym tygodniu.

Z informacji do jakich, jako pierwsza, dotarła „Gazeta Trybunalska” wynika, że najbardziej prawdopodobnym miejscem organizacji 54. KFPP w Opolu będzie Królewskie Miasto Płock, a konkretnie amfiteatr miejski oddany do użytku, po generalnym remoncie, w 2008 r. Dysponuje 3,5 tys. miejsc siedzących, a więc zaledwie o 150 mniej niż opolski.

Decyzję Kurskiego o przeniesieniu festiwalu do innego ośrodka należy uznać jako przełamanie hegemonii Opola, którego prezydent związany z Platformą Obywatelską sądził, że może wpływać na władze publicznej telewizji. Jeśli nasze informacje potwierdzą się, będzie to smutna wiadomość dla samorządu i mieszkańców Torunia, który jest równie znakomitym ośrodkiem, zdolnym wyprodukować duże widowisku muzyczne.

Płock ma duże doświadczenie w organizacji imprez masowych, odbywają się tutaj: Festiwal Polskiej Piosenki Dziecięcej, Festiwal Muzyki Elektronicznej, Polish Hip-Hop Festival, Vistula Folk Festival, Summer Fall Festival.

Na zdjęciu: płocki amfiteatr jest położony tuż nad brzegiem Wisły. Foto: inwestycje.plock.org.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby festiwal opolski organizować co roku w innym miejscu, jednak w takim, które jest siedzibą diecezji, albo archidiecezji. Stworzy to możliwość, o czym pisaliśmy w art. „Nowy festiwal opolski” (> link), włączenia się artystów związanych z takimi nurtami jak: sacro-polo, piosenka religijna, pielgrzymkowa, patriotyczna i in., co w naszej ocenie wprowadzi nową jakość na festiwalową scenę.

Dziś wieczorem pojawiła się, jeszcze nieoficjalna, nazwa nowego festiwalu. Mówi się O!Płockim Festiwalu Piosenki Polskiej.

→ M. Baryła

22.05.2017

• foto: inwestycje.plock.org.pl

• czytaj także: > „Stan Borys – zapomniana przez media ikona pop-kultury”

 

 

 

455
4

14 myśli na temat “54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w Płocku

 • 23/05/2017 o 14:57
  Permalink

  czyli zróbmy kolejny koncert sakralny – ech Już wiem dla czego przyciski na pilocie o nr 1-2 są czyste a reszta ma wymazane cyferki

  1

  2
  Odpowiedz
 • 23/05/2017 o 11:54
  Permalink

  Proponuje nazwać ten festiwal, Festiwalem Piosenki Polskiej i nie ważne gdzie się odbędzie. Dla mnie ważne jaki będzie jego poziom muzyczny i artystyczny. Artyzm Kai czy Rodowicz dawno się skończył nie porywa mnie. Czas na zmiany!

  13

  3
  Odpowiedz
 • 23/05/2017 o 10:29
  Permalink

  54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w Opolu (BO TO OPOLE MA PRAWO DO UŻYWANIA NAZWY SWOJEGO FESTIWALU !!!) a pokaże go inna telewizja!!! TVP zaś zorganizuje sobie jakiś festiwal z zespołem Akcent w Płocku!
  Artykuł nieprecyzyjny strasznie.

  4

  12
  Odpowiedz
  • 23/05/2017 o 12:07
   Permalink

   Płock dziękuje za Akcent,sami sobie ich słuchajcie 🙂

   4

   2
   Odpowiedz
   • 23/05/2017 o 17:56
    Permalink

    Pamiętam jak za komuny tępiono muzykę jazzową a później rockową. Czy Tobie nie podoba się disco-polo?

    4

    0
    Odpowiedz
 • 23/05/2017 o 10:07
  Permalink

  Ten (…) z Opola dostanie po dupie w nastepnych wyborach a może o wcześniej gdyż działa na szkodę miasta

  17

  4
  Odpowiedz
 • 22/05/2017 o 23:25
  Permalink

  To jest żart? Szczerze zaśmiałam się w kilku momentach 😀 Niestety autor musi popracować nad interpunkcją.

  9

  1
  Odpowiedz
 • 22/05/2017 o 23:23
  Permalink

  Czytam to i wydaje mi się, że czytam ASZDZIENNIK .

  5

  2
  Odpowiedz
 • 22/05/2017 o 22:36
  Permalink

  Podobno na krotkiej liscie byl tez Piotrkow, ale Chojniak z Munikiem Błaszczynskim.i.Patykowa woleli festiwal kapel podworkowych i w ten sposob Piotrkow przegral.z plockiem i tworkami

  5

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.