2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Święto Narodowe

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione 20 lutego 2004 r. obchodzone jest po raz 14.

Cel jaki przyświecał ustawodawcy był jednoznaczny, chodziło o propagowanie wiedzy historycznej, rozbudzanie świadomości dotyczącej symboli narodowych i krzewienie patriotyzmu.

Dziś w Warszawie odbywają się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezes Rady Ministrów Beaty Szydło.

Niestety prowincjonalny Piotrków nie przeniósł na swój grunt dobrego wzorca. Urząd Miasta ograniczył się jedynie do wywieszenia flag na słupach energetycznych. Nic nam nie wiadomo, aby miały się odbyć prelekcje, spotkania, koncerty odnoszące się bezpośrednio do Dnia Flagi.

Zawiódł, zresztą kolejny raz, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Z punktu widzenia mieszkańca Piotrkowa Dzień Flagi jest, ale tak jakby go nie było.

Jutrzejsze obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja nie wykraczają poza sztampę: na godzinę 10.00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą, która ma być odprawiona w amfiteatrze przy ul. Słowackiego i okolicznościowe przemówienie prezydenta mgr inż. Krzysztofa Chojniaka. Choć nie spodziewamy się, aby wyszedł poza banał i powiedział coś, o czym nie mówił w latach poprzednich, decyzję o udziale w obchodach pozostawiamy naszym Czytelnikom.

→ (mb)

2.05.2017

• na zdjęciu: flaga powiewająca na budynku Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek, foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

4
0

6 myśli na temat “2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Święto Narodowe

 • 25/01/2018 o 13:57
  Permalink

  Wkrótce następny DZIEŃ FLAGI !
  Ekspozycja naszych barw narodowych to świadectwo naszego istnienia – to świadectwo długiej, krwawej i nieustającej walki o własny kraj, o własny język, o wolność i swobodę, o tożsamość i aspiracje na przyszłość. Szczególnej wagi nabiera eksponowanie barw biało – czerwonych i dbałość o symbole narodowe w okresie zagrożenia utratą suwerenności. BIAŁO – CZERWONE barwy łączą nas ponad podziałami – łącząc – dają siłę.Flagi powinny być czyste,uprasowane i nie oplątane.Polecam DOBRĄ FLAGĘ,która powiewa na http://www.dobraflaga.com.pl i NIE OPLĄTUJE SIĘ-to prawdziwy symbol nowej,silnej,dobrze zorganizowanej Polski,do której dążą Polacy.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 02/05/2017 o 15:29
  Permalink

  W 2017 po raz 13? Po raz pierwszy obchodzono święto w dzień po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

  8

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.