Śmierć Pyrkosza

Zmarł Witold Pyrkosz. Aktor. Miał 90 lat.

Trudno sobie wyobrazić polską kinematografię i sztukę teatralną bez Witolda Pyrkosza. Na każdym etapie swojego życia tworzył niezapomniane role filmowe, telewizyjne, teatralne, radiowe. Zajmował się także dubbingiem.

Urodził się w Krasnymstawie przed II wojną światową w wigilię Bożego Narodzenia 1926 roku. W 1954 roku ukończył studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej. Na scenie zadebiutował w 1955 r., a na ekranie rok później w filmie Jerzego Kawalerowicza „Cień”.

Popularność zdobył rolą „Wichury” w serialu „Czterej pancerni i pies” i przez kolejne pół wieku niezmiennie czarował widzów swoimi rolami.

Dwukrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Swoją drugą żonę Krystynę poznał w 1962 roku, była od niego o 20 lat młodsza. Nie przeszkodziło to w zbudowaniu szczęśliwego związku, którego ukoronowaniem były narodziny dzieci: Katarzyny i Witolda, a później aż pięciu wnuczek.

Zmarł Witold Pyrkosz. Aktor. Ale nadal żyją i żyć będą: „Warszawiak”, „Kleist”, „Drobny”, „Pyzdra”, „Duńczyk”, „Balcerek”, „Zakładka”, „Bombalina”, „Galicyn”, „Lucjan Mostowiak”…

→ (mb)

22.04.2017

• na zdjęciu: kadr z filmu „Niech cię odleci mara”, 1982, foto: Marek Wojciechowski

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.