Sam przeciw wszystkim. Wojna, której wygrać nie można? cz. V

21 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy VII Wydział Karny w Piotrkowie Trybunalskim.
Kliknij, aby powiększyć.

Po lewej stronie: oskarżyciel prywatny inspektor Mirosław Domański, emerytowany policjant, były komendant Komendy Powiatowej w Tomaszowie Mazowieckim.

Po prawej: oskarżony nadkomisarz Bohdan Wawrzyńczak, również przebywający na emeryturze, podwładny Domańskiego z czasów, gdy ten pełnił funkcję szefa jednostki w Tomaszowie.

Przewodniczy: SSR Mariusz Wieczorek.

Oskarżyciel Domański nie korzysta z usług pełnomocnika, Wawrzyńczakowi przydzielono obrońcę z urzędu, został nim adw. Jakub Łaski.

Były komendant KPP w Tomaszowie oskarżył Wawrzyńczaka o kilkukrotne zniesławienie go w pismach składanych do przełożonych, we wpisach na portalu policyjnym oraz podczas rozmowy dyscyplinującej, jaka odbyła się w listopadzie 2010 r.

Pierwsze spotkanie byłych funkcjonariuszy na sali rozpraw odbyło się w 2011 r. Po wielu posiedzeniach Sąd pierwszej instancji uznał Wawrzyńczaka winnym zarzucanych mu czynów i skazał go na 1000-złotową grzywnę oraz nakazał przeproszenie oskarżyciela prywatnego w lokalnej prasie.

Obaj panowie złożyli apelację do Sądu Okręgowego. Domański uznał, że kara finansowa jest zbyt niska (domagał się 5 tysięcy), a Wawrzyńczak zamierzał udowodnić, że jest niewinny. Determinacja nadkomisarza była tak wielka, że napisał pismo do ministra sprawiedliwości i obrazowo przedstawił cały konflikt. Efektem tego było wszczęcie przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim śledztwa w sprawie składania fałszywych zeznań przez Domańskiego i trzech jego współpracowników z KPP w Tomaszowie. Sprawa jest nadal w toku.

Podczas dzisiejszej rozprawy zeznawali także świadkowie, reporterzy: z „Dziennika Łódzkiego” M. Obszarny i z „Ekspressu Ilustrowanego” E. Mazurkow, którzy wcześniej pisali o antagonizmach pomiędzy policjantami.

Kolejne posiedzenie odbędzie się 29 maja 2017 r.

→ (mb)

21.04.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• O sprawie pisaliśmy w artykułach:

> Sam przeciw wszystkim. Wojna, której wygrać nie można?
> Sam przeciw wszystkim. Wojna, której wygrać nie można? cz. II
> Sam przeciw wszystkim. Wojna, której wygrać nie można? cz. III
> Sam przeciw wszystkim. Wojna, której wygrać nie można? cz. IV

 

 

 

 

7
5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.