Rok 1951 – nacjonalizacja aptek

Początek stycznia 1951 roku był dla polskich farmaceutów, właścicieli prywatnych aptek wyjątkowo brzemienny w skutkach.
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

8 stycznia 1951 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zniesieniu izb aptekarskich i upaństwowieniu aptek. Nim nowe prawo weszło w życie władze rozpętały zakrojoną na wielką skalę nagonkę na aptekarzy. Częste kontrole, wysokie podatki, podważanie autorytetu farmaceutów, którzy punkty sprzedaży leków prowadzili z pokolenia na pokolenie – tak wyglądała codzienność w tej branży.

W owym czasie w Piotrkowie Trybunalskim było pięć aptek: w Alejach 3 Maja 22, przy ulicy Słowackiego pod nr 1 i 22 oraz na Placu Trybunalskim (obecnie Rynek Trybunalski) w kamienicach oznaczonych numerami 9 i 3. Ta ostatnia należała do Witanowskich – niezwykle szanowanej piotrkowskiej rodziny.

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

Wkrótce po ogłoszeniu treści ustawy prezydia Rad Narodowych zostały zobligowane do powołania komisji nacjonalizacyjnych, których zadaniem było przejęcie aptek wraz z towarem i wyposażeniem. Tak też stało się w przypadku piotrkowskich punktów farmaceutycznych. Przy okazji uruchomiono aparat represji wobec tych osób, które z nowymi porządkami nie chciały się pogodzić. Traktuje o tym dokument Ministerstwa Zdrowia datowany 9 stycznia 1951 r.:

 

Wobec dotychczasowych pracowników (tak fachowych, jak i pomocniczych), którzy swą postawą będą zakłócali normalny bieg pracy w aptece przejętej pod zarząd państwowy, bądź którzy porzucą pracę w aptece – przewiduje się zastosowanie poważnych sankcji karnych. Osoby, które będą przeszkadzać w przejęciu apteki pod zarząd państwowy oraz osoby, które popełnią przestępstwo wobec majątku państwowego, będą ścigane z całą surowością.

Jednocześnie ludowa władza łaskawie zezwoliła kierownikom i pracownikom aptek pozostanie na swoich stanowiskach, ale już w państwowej centrali. Dotyczyło to jednak tych, którzy zaakceptowali nową sytuację. Ten stan prawny utrzymywał się przez blisko 40 lat.

→ (mb)

22.04.2017

• foto: ze zbiorów witryny „dawnypiotrkow.pl”, archiwum

 

 

7
12

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.