Historia pomnika w Polichnie

9 czerwca 1942 r. w godzinach późnowieczornych na leśniczówkę w Meszczach, powiat Piotrków, napadła grupa uzbrojonych ludzi z Oddziału Gwardii Ludowej im. Stefana Czarnieckiego.
Kliknij, aby powiększyć.

Łupem bandytów padły: myśliwska dubeltówka, pieniądze i świnia. Wśród napastników był osławiony przez komunistyczną propagandę Franciszek Zubrzycki vel ,,Mały Franek”. Zubrzycki po udanym napadzie, razem z kompanami rzucił się do ucieczki przez piotrkowskie lasy. Trwało to całą noc, a scenariusz ucieczki polegał na okrążaniu leśniczówki. Kiedy o świcie uświadomili sobie ten fakt, byli już tak wyczerpani, że postanowili ,,zapaść na poczynek”. Po napadzie, leśniczy Antoni Kozłowski, notabene członek Armii Krajowej, z uwagi na grożącą karę śmierci za nie zgłoszenie utraty broni, powiadomił o zdarzeniu niemiecką żandarmerię.

Gwardziści na miejsce odpoczynku wybrali przylegający do leśniczówki młodnik. Do leśniczówki wpadła niemiecka ekspedycja w poszukiwaniu bandytów. Wtedy, jeden z ludowych partyzantów rzucił granat. W archiwalnym meldunku dowódcy tej bandy Józefa Mrozka znalazł się zapis: ,,Wszystko byłoby dobrze, gdybyśmy poczekali w tym zagajniku i później byśmy sobie poszli, ale jeden z tych głupków moich podwładnych, rzucił granat; żeby jeszcze rzucił go w Niemców, lecz on rzucił go do góry i kiedy granat spadł, ponieśliśmy straty”.

Pozostali przy życiu rozpierzchli się po lesie na przysłowiowe ,,cztery wiatry”. Wyłapano ich później jak zające. Jednym z ocalałych, był właśnie Józef Mrozek, skoczek zrzucony koło Piotrkowa, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii. W nagrodę m.in. za uczestnictwo w napadach rabunkowych, został w stopniu pułkownika szefem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku.

W 1948 roku na miejsce upamiętnienia wybrano Polichno, gdzie umieszczono kamień i tablicę pamiątkową, a w 1966 roku wybudowano pomnik o wysokości 30 metrów i kształcie piastowskiego miecza. W pobliżu powstało widoczne na zdjęciach muzeum Czynu Partyzanckiego Gwardii Ludowej, a nieopodal powstał  leśny skansen z ziemiankami, odwzorowujący miejsca ukrywania się ,,partyzantów”. Pod adresem: http://www.polskieradio.pl/9/310/Artykul/279121/ znajduje się archiwalne nagranie dokumentujące uroczystość odsłonięcia obelisku.

W 1989 roku zmieniono charakter pomnika, na upamiętniającego żołnierzy Polski Walczącej i Bojowników roku 1920 (sic!).

→ Tomasz Bednarczyk

6.04.2017

• foto: fotopolska.eu

• więcej tekstów Bednarczyka: > tutaj

 

 

5
4

Jedna myśl na temat “Historia pomnika w Polichnie

 • 07/04/2017 o 19:44
  Permalink

  Komentarz wielowątkowy o Polichnie i nie tylko – pamiętam jak w Boże Ciało na rozkaz PZPR – Komitetów: Centralnego, Wojewódzkiego i Powiatowego szkoły i różne organizacje społeczne, młodzieżowe, sportowe: PTTK, ZMS, ZMW, ZHP, TPPR,…. itp. organizowały całodobowy Rajd Pieszy „Śladami Małego Franka”, tylko po to, aby dzieci i młodzież nie mogła iść na procesję Bożego Ciała z rodzicami i dziadkami. A mimo tego było tysiące ludzi na tych kościelnych uroczystościach. A obecnie? Bez przymusu i zastraszenia Polacy, podobno uczniowie papieża Jana Pawła II i w większości katolicy, nie uczestniczą w publicznej modlitwie na ulicach polskich miejscowości. Za to chętnie uczestniczą i organizują „spektakle” w rodzaju „Klątwy” czy, jak w Piotrkowie, za kilkanaście dni plastyczne INTERAKCJE, finansowane z budżetu piotrkowskiego grodu, pod rządami świętobliwego prezydenta. Ba! Żadne piotrkowskie medium, nawet te związane z obecną koalicją i sama władza nie raczyły poinformować, że zmarł radny dwóch kadencji po 1989 roku i pogrzeb będzie w poniedziałek, 10.IV.2017. O czym świadczy takie zachowanie przed 1989 i po tym roku? Jak je oceniać i komentować? Nie mam zupełnie pojęcia. Co się stało i dzieje z Polakami, z moimi Rodakami, co powoduje, że stali się bez wrażliwości, bez miłości i życzliwości do drugiego Polaka czy Polki? Agresja, zazdrość, zawiść, chamstwo, pazerstwo, pozerstwo, agresja, konsumpcjonizm, materializm, samo zło wśród nas stały się zwykłą, codzienną relacją wśród polskiego ludu. Straszne! Smutne! Zatrważające! Pozdrawiam mimo wszystko, wrogów i hejterów czy trolle, również.

  33

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.