150 dni na posprzątanie po komunizmie

Za pięć miesięcy, 2 września 2017 r. minie termin, jaki otrzymały samorządy na usunięcie komunistycznych symboli. Czy 150 dni wystarczy na wypełnienie nakazów prawa?
Kliknij, aby powiększyć.

Zgodnie z Ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wszelkie symbole odnoszące się do komunizmu, miały zniknąć w ciągu 12 miesięcy z obszaru Polski, w tym także z terenu Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego.

Najbardziej dosadnym przykładem budowli, o której mowa w ustawie, jest pomnik żołnierza stojący na terenie skweru przy placu Niepodległości. Poświęcony ,,Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945″ przedstawia polskiego wojaka w sowieckim mundurze, choć naprawdę jest to żołnierz formacji NKWD/UB.

Kliknij, aby powiększyć.

Nadal w świetnym stanie znajduje się pomnik w Polichnie – odsłonięty 09 czerwca 1966 r., poświęcony pierwszej bitwie stoczonej przez Gwardię Ludową pomiędzy 09 i 10 czerwca 1942 r.

50-metrowy obelisk ma kształt piastowskiego miecza. Po 1989 roku zrobiono wszystko, aby go nie wyburzyć; przeprowadzono szybki, niskokosztowy lifting: symbole Armii Ludowej i Gwardii Ludowej zamieniono na krzyż Virtuti Militari i dodano napis ,,Na polu chwały 1920″. W części środkowej umieszczono znak Polski Walczącej oraz daty 1939-1956. Tablice, na których znajdowały się nazwy miejscowości, na terenie których ,,walczyli” partyzanci z AL i GL skuto i otynkowano. Teren należy do gminy Wolbórz, jest jednak użytkowany wieczyście przez piotrkowskie Muzeum.

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

W lesie, nieopodal pomnika, od 1948 r. w stanie nienaruszonym tkwi kamień wraz z tablicą upamiętniającą I Oddział Gwardii Ludowej. Przez 28 lat władzom gminy nie przeszkadzał ten wyraz pamięci o zbrodniarzach z GL.

I na koniec raz jeszcze Piotrków. Osiedle Wyzwolenia i ulice: 1 Maja, 9 Maja, 18 Stycznia choć nie zawierają w nazwach bezpośrednich odniesień do historycznych faktów, mogą jednak budzić złe skojarzenia.

150 dni na posprzątanie po komunizmie być może wystarczy na pozbycie się symboli materialnych, ale ile miesięcy czy lat potrzeba, aby wykorzenić ideologię, światopogląd i nawyki nie tylko tych, którzy otwarcie przyznają się do marksizmu i leninizmu?

→ Tomasz Bednarczyk

1.04.2017

• na zdjęciu od prawej: postkomunista, były poseł SLD Ostrowski, doradca prezydenta Piotrkowa Adamczyk, radny, były funkcjunariusz Milicji Obywatelskiej Dziemdziora przed pomnikiem „Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945”, foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Tomasz Bednarczyk (ur. w 1978 r. w Wieluniu) –  jest absolwentem Politechniki Łódzkiej na wydziale Chemii Ogólnej i Nieorganicznej. Jego pasją są: historia, polityka, sprawy społeczne. Mieszka w Piotrkowie Trybunalskim.

• więcej tekstów Bednarczyka: > tutaj

 

 

15
3

17 myśli na temat “150 dni na posprzątanie po komunizmie

 • 07/04/2017 o 21:12
  Permalink

  A ten między tow.tow. Ostrowskim i Dziemdziorom to nie jest pracownikiem u Pana Prezydenta P.Tr. czy doradcom jakimś w U.M. P-ie Tryb.? Kto to jest?

  8

  0
  Odpowiedz
 • 06/04/2017 o 16:54
  Permalink

  A a Rozprzy dopiero obecnie likwiduje się z nazwy ulicy nikczemnika, alkoholika, zbrodniarza i zdrajcy – Świerczewskiego. Ale wstyd! Że dopiero teraz – WSTYD! A co z patronami i tablicami oraz nazwami instytucji w Piotrkowie Trybunalskim: Szmidt, Próchnik, Nowakowski? Szmidt zasłużył się tym, że w międzywojniu zadłużył piotrkowski gród i podobnie rządził jak obecny układ koalicyjny w R.M. Piotrkowa Tryb., Próchnik wiadomo skrajny socjalista, stający się wręcz komunistą, Nowakowski działacz komunistyczny z lat PRL-u, dlaczego w latach 90 tak go uhonorowano; zagadka to wielka. Warto zapytać o tego rodzaju patronów w IPN. Jakie jeszcze symbole zła, jakim był i jest komunizm są w Piotrkowie?

  8

  1
  Odpowiedz
 • 03/04/2017 o 19:19
  Permalink

  Ale… co z tym symbolem komunizmu – darem Stalina?

  4

  12
  Odpowiedz
  • 03/04/2017 o 19:42
   Permalink

   Może Pani nie zauważyła, ale przy głównym wejściu do PKiN znajdują się symbole komunizmu (widziałem je jeszcze tydzień temu) i te będą usuwane, bo właśnie ich dotyczy ustawa. Jeśli chce Pani przewracać tę wieżę to proszę wystosować pismo do HGW.
   Pozdrawiam

   34

   0
   Odpowiedz
  • 03/04/2017 o 23:03
   Permalink

   Pani tok myslenia jest taki sam, jak ludzi, ktorzy po 1989 roku niszczyli wlasne miejsca pracy, krzyczac przy tym ,,precz z komuna”.
   Przykro mi ale rozmowa z Pania kojarzy mi sie z rozmowa, ktora przeprowadzilem niedawno z jednym z bylych ormowcow. Stwierdzil w niej m.in.: ,,My ormowcy bylismy po to, aby chlopak z dziewczyna mogli pocalowac sie na lawce w parku i aby nikt w tym nie przeszkadzal”.

   15

   0
   Odpowiedz
 • 03/04/2017 o 17:17
  Permalink

  Panie Tomaszu… Nowy wikariusz w mojej parafii to autentycznie wierzący fajny człowiek, pomaga, jak umie, szczerze głosi słowo Boże… Zaś jego niedawny szef, Juliusz Paetz…
  Tak, czy owak – dopóki nie zostanie usunięty dar mordercy Stalina z Warszawy, wszelkie działania i ustawy uważam za schizofreniczne. Trudno o bardziej wyrazisty symbol odnoszący się do komunizmu, nieprawdaż?
  Jeżeli się tego nie robi z przyczyn sentymentalnych, to ja tracę płaszczyznę porozumienia z Panem na ten temat.

  2

  32
  Odpowiedz
  • 03/04/2017 o 17:46
   Permalink

   Wedle Pani rozumowania ulice, które mają komunistyczne nazwy należy wyburzyć. To samo dotyczy piotrkowskiego osiedla Wyzwolenia. Do 18 stycznia 1946 r. osiedle nazywało się ,,Nowy Świat”.
   Nie rozumie Pani kompletnie nic. Ustawa przeszła jednogłośnie, z jednym głosem wstrzymującym się. Trzeba było na to czekać prawie 30 lat.
   Jak Pani myśli, dlaczego tak powszechnie stosowany w Azji symbol szczęścia i pomyślności jakim jest swastyka budzi taką odrazę? Mało tego w dwudziestoleciu międzywojennym symbol swastyki pojawił sięnawet w Wojsku Polskim jako część emblematu noszonego na kołnierzu munduru przez artylerzystów 21 i 22 Dywizji Piechoty Górskiej oraz odznak pułkowych: 1, 2, 3, 4, 5 i 6 Pułku Strzelców Podhalańskich i 4 Pułku Piechoty Legionów. Granatowa swastyka była tłem odznaki instruktorskiej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.
   Podsumowując: Wszelkim obrońcom sowieckich monumentów proponuję zabranie tego na swoje prywatne posesje, z dodatkowym opodatkowaniem włącznie.

   34

   0
   Odpowiedz
 • 03/04/2017 o 11:19
  Permalink

  Nie, nie robił tego. Ale do dzisiaj się zastanawia, czy strzeliłby, gdyby padł taki ROZKAZ…

  2

  31
  Odpowiedz
  • 03/04/2017 o 13:07
   Permalink

   Jak Pani widzi byli tacy co strzelali.
   A rozmawiamy o bandytach z Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, gdzie niejednokrotnie dowódcami byli przestępcy.
   W Armii Krajowej, Narodowych Siłach Zbrojnych, Konspiracyjnym Wojsku Polskim każdy dowódca odziału był odpowiedzialny za wszystkich żołnierzy pod względem moralnym i politycznym.
   Przyjęcie do oddziału wymagało od kandydata nieposzlakowanej przeszłości. Każdy wolny czas od zajęć musiał być wykorzystany przez dowódcę na pogadankę polityczną w celu wychowania moralnego i patriotycznego, aby uniknąć sytuacji zdemoralizowania oddziału.
   Za najmniejszą rzecz przywłaszczoną sobie czyjegoś mienia groziło wydalenie z szeregu i kara śmierci.
   W oddziałach obowiązywały regulaminy służby garnizonowej i dyscyplina, zakaz picia alkoholu oraz dokonywania wszelkich samowolnych rekwizycji, aby partyzantka nie zatraciła ideowego oblicza,
   a jej działania nie spowodowały utraty zaufania i poparcia ludności. Składana przed dowódcami przysięga miała gwarantować wierność, posłuszeństwo, poświęcenie w walce z komunizmem – jako zbrodniczą ideologią i nieludzkim ustrojem politycznym.
   Czy nie uważa Pani, że taka edukacja uwzględniająca Pani wiek i doświadczenie zawodowe, jest co najmniej żenująca?

   34

   0
   Odpowiedz
 • 02/04/2017 o 21:26
  Permalink

  Oczywista omyłka pisarska.
  Pamiętam, panie Tomaszu chwile, kiedy mój młodszy kuzyn został powołany do wojska, aby spełnić swój obywatelski obowiązek. To chyba nic złego? Otóż był w Tomaszowie Mazowieckim. W tym czasie, w stanie wojennym, nakazali żołnierzom otoczyć Fabrykę Maszyn. Płakali i stali w kordonie. Byli w wojsku, proszę pana.
  Dzisiaj nazwałby pan ich zdrajcami? Czy może mieli odmówić wykonania rozkazu?

  1

  32
  Odpowiedz
  • 03/04/2017 o 10:43
   Permalink

   Czy Pani kuzyn napadał, kradł, gwałcił, mordował? Proszę zacząć odróżniać żołnierzy od bandytów.

   34

   0
   Odpowiedz
 • 02/04/2017 o 15:09
  Permalink

  @Tomasz:
  To nie są”dziwne westchnienia”. To próba usunięcia ze świadomości wydarzeń, faktów. Gwardia Ludowa powstała w marcu ’44, a po trzech miesiącach zginęli żołnierze, upamiętnieni na tym obelisku. Naprawdę uważasz, ze to byli „polityczni”? Proste chłopaki, które położyły głowę za kraj. Polityczni to siedzieli w kwaterach.

  Jest taka książka o tym, jak się montuje nową historię, usuwając nocami wszelkie niewygodne treści…

  1

  47
  Odpowiedz
  • 02/04/2017 o 18:26
   Permalink

   Po tym co Pani pisze moge wywnioskowac jedynie, ze nie zna Pani absolutnie faktow historycznych opartych na zasobach Archiwum Narodowego. Skoro nie wie Pani kiedy powstala GL i jaka byla jej struktura to az strach pomyslec o pozostalej wiedzy jaka Pani posiada. Gwarantuje, ze dzis nie chcialaby Pani sie spotkac z tymi chlopakami.

   34

   0
   Odpowiedz
 • 02/04/2017 o 01:53
  Permalink

  Może to przerobić w coś innego?
  Przecież „żaglówka” obok pomnika JPII też ma swoją historię. A poza tym, uważam, że niszczenie pomników, które są upamiętnieniem autentycznych wydarzeń związanych ze śmiercią w obronie kraju tylko dlatego, że jakiś żołnierz był w Gwardii Ludowej to wandalizm.

  7

  100
  Odpowiedz
  • 02/04/2017 o 03:21
   Permalink

   Pani Gładysz a kto mówi o niszczeniu. W Bornem – Sulinowie (zachodniopomorskie) powstał skansen sowieckich pomników. IPN oszacował, że znajdzie się tam 229 monumentów. To ma być park edukacyjny, gdzie zwiedzający będą mogli się zapoznać między innymi z Pani dziwnymi westchnieniami.

   99

   3
   Odpowiedz
 • 02/04/2017 o 01:26
  Permalink

  Po prostu trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i samemu to usunąć.

  29

  69
  Odpowiedz
 • 01/04/2017 o 23:51
  Permalink

  „ile miesięcy czy lat potrzeba, aby wykorzenić ideologię, światopogląd i nawyki nie tylko tych, którzy otwarcie przyznają się do marksizmu i leninizmu?”

  Oby się nigdy nie udało.

  4

  112
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.