Piotrków: IPN sprawdzi potencjalne groby ofiar UB?

Piotr Radziszewski, działacz ruchu Kukiz’15 napisał list do Instytutu Pamięci Narodowej z wiadomością, że przy ul. Sienkiewicza w Piotrkowie mogą znajdować się szczątki ofiar Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Kliknij, aby powiększyć.

Kilka dni temu nadeszła odpowiedź, że Instytut przyjrzy się zgłoszonej sprawie w źródłach archiwalnych i od tego będą zależeć następne kroki. Zwykle, gdy uprawdopodobnia się podobna informacja jej efektem są prace ekshumacyjne. Czy tak będzie w Piotrkowie? Czas pokaże.

Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Piotrkowie została otwarta w pierwszych dniach lutego 1945 r., a więc niespełna dwa tygodnie po wyzwoleniu miasta przez Armię Czerwoną. W budynku przy ul. Sienkiewicza 10. znalazło zatrudnienie dwudziestu funkcjonariuszy, nad którymi kierownictwo sprawował ppor. Antoni Pankowski.

→ (mb)

2.03.2017

• foto: mapy google

 

 

5
1

6 myśli na temat “Piotrków: IPN sprawdzi potencjalne groby ofiar UB?

 • 07/03/2017 o 15:38
  Permalink

  Wątpię. Usiłowałem zainteresować tą sprawą pewnego redaktora z pewnej audycji pewnej stacji tv. Lecz…. NIC. A jaka to stacja i redaktor i z jakiej audycji niech będzie do mojej wiedzy by temu człowiekowi nie robić wstydu.

  4

  1
  Odpowiedz
 • 03/03/2017 o 11:09
  Permalink

  W dniu 19 lutego 1947 r. w środę o godz. 8,00, trzy dni przed
  ogłoszeniem przez władze komunistyczne amnestii, kpt. Sojczyński
  „Warszyc” wraz ze swoimi pięcioma podkomendnymi został zamordowany.
  Egzekucja została najprawdopodobniej przeprowadzona na strzelnicy
  w łódzkim Brusie. Miejsce Ich pogrzebania przez komunistów po dziś
  dzień pozostaje nieznane (14 października 1992 r. zostali oni pośmiertnie
  zrehabilitowani. 5 listopada 2009 r. „Warszyc” został mianowany
  pośmiertnie przez Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego generałem
  brygady).

  65

  2
  Odpowiedz
 • 03/03/2017 o 08:24
  Permalink

  W trakcie budowy hali były doniesienia o kościach ale nikt z IPN-u nie pofatygował się na miejsce , w tej sprawie pisał do IPN-nu generał Burza , dostał informację że w dokumentach UB nie ma śladów. Ciekawy jestem jakich notatek ubeków szukano , np………ciało wyrzuciliśmy do studni w podwórzu bo po co jeździć do lasu i kopać doły. Proszę wszystkich którzy mają wiedzę gdzie mieściła się studnia o kontakt z redakcją, pozdrawiam.

  65

  1
  Odpowiedz
 • 02/03/2017 o 22:42
  Permalink

  Prace ekshumacyjne? A jak budowano halę to NICZEGO nie wykryto, czy wykryto i udano, że nic nie ma i ziemię i gruz wywieziono na wysypisko? Dlaczego nie zrobiono tych prac PRZED budową sportowej hali? Przecież były głosy ostrzegawcze i nikt, i nic, nie zrobił w tej sprawie (op! jak się teraz mówi i pisze w tym temacie), aby sprawdzić podejrzenia.

  68

  1
  Odpowiedz
  • 03/03/2017 o 09:01
   Permalink

   W trakcie budowy hali były kości , generał Burza pisał do IPN-nu i cisza, miejmy nadzieję że Pani Anna Szeląg będzie bardziej wnikliwie badać sprawę .

   66

   2
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.