Konfrontacje historyczne: Twarze Bandery

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane:

Twarze Bandery – dyskusja o książce Wiesława Romanowskiego „Bandera. Ikona Putina”

>  28 lutego 2017 r. (wtorek)
>  godz. 18:00
>  Siedziba Główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Grafika: MTN. Kliknij, aby powiększyć.

Historia Stepana Bandery przypomina starą prawdę o życiu wiecznym, o różnych jego aspektach. W pamięci historycznej, tradycji, historii aspirującej do roli nauki, zachowało się wiele takich przypadków, każdy z nich żyje dzisiaj własnym życiem. Nikt tak silnie nie dzieli Polaków, Żydów, Białorusinów, Rosjan z Ukraińcami jak Bandera – lider Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Dla Polaków jest sprawcą i symbolem Zbrodni Wołyńskiej, Żydzi oskarżają go o udział w Holokauście, Białorusini w zbrodniach wojennych podczas II wojny światowej, dla starszego pokolenia Rosjan jest symbolem okrucieństwa wojny domowej po 1945 roku na Zachodniej Ukrainie.

Bandera od czasu Majdanu i rosyjskiej interwencji wojskowej na wschodniej Ukrainie przeżywa swój renesans, stał się bohaterem naszych czasów. Głównie za sprawą Władimira Putina, który twierdzi, że jest ikoną współczesnej Ukrainy ulegającej Zachodowi, ulegającej wbrew sobie, a nade wszystko wbrew najwyższym wartościom „rosyjskiego świata”. Taka interpretacja jest też popularna w wielu skrajnie prawicowych środowiskach w Europie, w tym w Polsce.

Myśląc o polsko-ukraińskim pojednaniu warto dowiedzieć się: „jak było”, kim w rzeczywistości był Stepan Bandera, co robił, jakie decyzje podejmował, jaką realną rolę odegrał w walce o niepodległą Ukrainę i w konflikcie z Polską, w tym w Zbrodni Wołyńskiej. Ikona to zbyt mało, by zrozumieć świat.

Goście:

* Wiesław Romanowski (dziennikarz, dyplomata, korespondent TVP na Ukrainie, autor książki „Bandera. Ikona Putina”)
* dr Kazimierz Wóycicki (historyk, Studium Europy Wschodniej UW, Akademia Europejska Krzyżowa)
* Sebastian Rybarczyk (dziennikarz, publicysta, w latach 1997-2001 pracownik Departamentu Ministra Koordynatora Służb Specjalnych)

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Dom Literatury, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Koncept, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

→ (mm)

27.03.2017

• grafika: MTN / GT

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.