Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wspólne stanowisko prezydentów obu krajów

24 marca 2017 r. na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy przybył do Polski prezydent Węgier János Áder.
Kliknij, aby powiększyć.

Obaj przywódcy spotkali się w godzinach popołudniowych przed Zamkiem Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim i tym samym rozpoczęli oficjalne obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Na wstępie doszło do kameralnego spotkanie obu polityków i towarzyszącym im małżonek: Agaty Kornhauser-Dudy i Anity Herczegh. Po jego zakończeniu pierwsze damy udały się do Ośrodka Działań Artystycznych, aby obejrzeć wystawę prac twórców polskich i węgierskich, a prezydenci zasiedli do rozmów plenarnych, które znacznie się przedłużyły. O ich treści prezydenci poinformowali na konferencji prasowej. Nie szczędzili sobie przy tym miłych słów:

– Chciałbym pogratulować panu prezydentowi, bo 11 dni temu Zgromadzenie Narodowe Węgier podjęło decyzję o wyborze pana prezydenta na kolejną kadencję, która rozpocznie się w maju tego roku i potrwa do roku 2022, co oznacza, że jako prezydent Rzeczypospolitej będę miał przyjemność z zaszczyt współpracować z panem prezydentem – powiedział Andrzej Duda.

Kliknij, aby powiększyć.

Polski prezydent mówił o roli obu krajów w strukturach Unii Europejskiej, o optymizmie, z jakim patrzą w przyszłość oba narody. Wskazał, że poparcie dla jedności europejskiej zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce jest bardzo wysokie. Jest dla nas oczywiste, że chcemy, aby Unia Europejska istniała; chcemy, aby jak najlepiej się rozwijała.

Duda wspomniał także o Piotrkowie Trybunalskim, jako miejscu, gdzie od 1578 r. odbywały się posiedzenia Trybunału Koronnego. Zaznaczył, że właśnie w tym roku miasto obchodzi 800-lecie swojego istnienia.

Prezydent  Węgier rozpoczął swoje wystąpienie od „Jó napot kívánok!”, czyli węgierskiego „dzień dobry”. – Jest to jasne i nie ma między nami żadnej różnicy w tym, że Unia Europejska musi pozostać zbiorem państw narodowych. To nie ma być na wzór Stanów Zjednoczonych. Chcielibyśmy, by zachowano suwerenność państw narodowych, jednocześnie zgadzamy się z celami UE – stwierdził dobitnie.

Kliknij, aby powiększyć.

János Áder sporo miejsca poświęcił podobieństwom i wspólnym celom, jakie łączą oba kraje. Wymienił program opieki socjalnej skierowanej do rodzin, jednakowe podejście do spraw gospodarczych, przedsiębiorczości itd. – Wierzymy w gospodarkę opartą na wydajności – to jest kolejne pole do współpracy między naszymi krajami – zaznaczył przywódca Węgier.

Zaapelował, aby podczas wzajemnych kontaktów, a także w wypowiedziach na posiedzeniach UE nagłaśniać nasze zasady i wartości, które wyznajemy wspólnie – my, Polacy i Węgrzy.

Program wizyty był na tyle napięty, że prowadzący konferencję Marek Magierowski pozwolił na zdanie zaledwie dwóch pytań, skierowanych do przywódców. Ten przywilej przypadł reporterce Polskiego Radia i przedstawicielowi mediów węgierskich.

O godzinie 18:00 prezydenci: Duda i Áder udali się do domu kultury na Galę Przyjaźni Węgierskiej. Na jutro zaplanowano krótką wizytę na piotrkowskim lotnisku i uroczystą mszę w kościele o. Jezuitów.

→ (mb)

24.03.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

3
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.