Czarownice z Salem będą sądzone w Łodzi!

Sąd nad czarownicami odbędzie się już 1 kwietnia 2017 r. w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. W procesie udział brać będą m.in. Agnieszka Więdłocha, Ireneusz Czop, Zofia Uzelac, Michał Staszczak i Matylda Paszczenko.
Kliknij, aby powiększyć.

Spektakl powstaje na kanwie kontrowersyjnego dramatu Arthura Millera o tym samym tytule. Autor przedstawia w nim wydarzenia z USA sprzed 300 lat, kiedy to pod zarzutem uprawiania czarnej magii, stracono na szubienicach około 20 osób. W łódzkiej adaptacji krwawe okoliczności stanowić będą tło do dyskusji o współczesnych mechanizmach manipulacji i sprawowania władzy.

Nadchodząca premiera jest efektem ścisłej współpracy Teatru im. S. Jaracza z łódzką Szkołą Filmową. Sztuka została przygotowana z okazji 70-lecia Wydziału Aktorskiego. Na jednej scenie staną studenci, absolwenci i wykładowcy uczelni.

Kliknij, aby powiększyć.

Całe przedsięwzięcie reżyseruje Mariusz Grzegorzek, reżyser filmowy i teatralny, jednocześnie rektor PWSFTviT. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim z filmów „Jestem twój”, czy „Królowa Aniołów”. Widownia „Jaracza” ceni go za wiele spektakli m.in. „Skóra węża”, „Habitat”, czy genialnego „Lwa na ulicy”.

O sztuce Millera mówi: „Choć spotykamy się przy okazji wspaniałego jubileuszu nie myślimy o uroczystych obchodach. Pracujemy z całych sił nad poruszającym, ważnym przedstawieniem, które jest nie tylko manifestacją naszego artystycznego potencjału, lecz próbą wzmacniania wspólnoty, by nie zagubić się w coraz bardziej nieprzyjaznym świecie”.

Biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich dni i wysublimowany sposób przedstawiania realiów przez reżysera, czy możemy spodziewać się powtórki z Teatru Powszechnego i spektaklu „Klątwa”? U Grzegorzka wszystko jest możliwe! Aby się o tym przekonać, zapraszam na premierę już 1 kwietnia 2017 roku na dużej scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

→ Karolina Filarczyk

10.03.2017

• foto: Teatr im. Jaracza w Łodzi

 

 

3
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.