Wałęsa – Macierewicz 1992

Dwie godziny temu historyk Sławomir Cenckiewicz zamieścił w internecie krótki film przedstawiający rozmowę ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsy i ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza.

Nagranie pochodzi z 29 maja 1992 r. Niedługo potem w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. rząd premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm. To wydarzenie znane jest pod nazwą „nocna zmiana”, „lewy czerwcowy” i in.

Wcześniej, bo 28 maja 1992, Sejm na wniosek posła Janusza Korwin-Mikkego przyjął uchwałę zobowiązującą ministra spraw wewnętrznych do podania do dnia 6 czerwca 1992 pełnej informacji na temat urzędników państwowych od szczebla wojewody wzwyż, a także senatorów, posłów (…), będących współpracownikami Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w latach 1945–1990.

Tego samego dnia, gdy Wałęsa spotkał się z Macierewiczem Jan M. Rokita (Unia Demokratyczna) złożył w Sejme wniosek o wotum nieufności dla rządu Jana Olszewskiego.

 

Wałęsa wiedział, że Macierewicz ma pełną wiedzę na temat jego kontaktu ze służbami komunistycznej bezpieki. Profesor Cenckiewicz pisze:

Niby znany, głównie z filmu Jacka Kurskiego „Nocna zmiana”, ale sekwencja przejścia do pokoju prezydenta Wałęsy i ministra Macierewicza, a zwłaszcza słowa „Żywej Legendy” o tym, że chciałby zobaczyć „swoją teczkę” – raczej nieznana! BEZCENNE! Reakcja Macierewicza hollywoodzka!

Dialog:

L. Wałęsa: – Ale ja prosiłem o teczkę swoją.
A. Macierewicz: – Panie prezydencie, ale ja dotąd żadnych teczek nie czytałem.

już przeszedł do historii polskiej pop-kultury.

→ (mb)

15.02.2017

• foto: IPN

 

 

2
3

One thought on “Wałęsa – Macierewicz 1992

 • 15/02/2017 at 12:32
  Permalink

  Dziękuję Ci, Panie, że nie jestem politykiem.
  – Mamo, zrobisz naleśniki na obiad?
  – Synu, należy być bardzo rozważnym przy komponowaniu obiadu, jak i każdego innego posiłku, bowiem trzeba bezwzględnie zadbać o to, żeby posiłki były dobrze zbilansowane. Sam wiesz, jak ważna jest odpowiednia dieta w twoim wieku. Wszelkie, zdawałoby się, nieważne zaniedbania w tej kwestii, będą w przyszłości skutkować niewłaściwym funkcjonowaniem organizmu. Należy zatem…

  13

  2
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.