Krystyna Sienkiewicz – wspomnienie

12 lutego 2017 r. w wieku 81. lat zmarła polska artystka Krystyna Sienkiewicz. Jako pierwszy przekazał tę smutną wiadomość siostrzeniec aktorki Kuba Sienkiewicz założyciel zespołu Elektryczne Gitary.
 To Ona założyła i osobiście zaopatrywała „Sklep Niepotrzebnych Rzeczy”; To Ona pierwsza w Polsce opowiadała o dipach do warzyw, kiedy w Polsce z luksusów można było dostać jedynie serek homogenizowany. Te dipy były pyszne. To był powiew szalonego luksusu, który można było zrealizować w biedzie.

W sklepie rzeczy niepotrzebnych znajdowały się jakieś lalki, ozdóbki szalone i zabawne, wytworzone z resztków babcinych koronek, szmatek, sznurków. To było czterdzieści lat temu. Była przecież absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Dzisiaj się to nazywa DIY.

Ale zostanie zapamiętana przede wszystkim jako niezwykle magnetyczna aktorka o jasnym glosie. Sama siebie nazywała zawsze „aktoreczką”, nigdy nie zagrała heroiny w antycznej tragedii – miała na to za duży dystans do siebie i do życia. Za pomocą lekkich form, w STS-ie, w telewizyjnych kabaretach, potrafiła jednak przekazać rzeczy ważne… i swoim sposobem życia udowodnić, że „być” jest lepsze od „mieć”. Była obdarzona tak wieloma talentami, że było w czym wybierać. Korzystała ze wszystkich po trochu, nie dążąc do wielkiej kariery i wymuszonej perfekcji w żadnym. Potrafiła zrezygnować z pracy w „Ateneum”, ponieważ nie zniosła życia pod presją i na telefon. Była trochę wagabundą, obywatelem świata. Pojawiała się w różnych miejscach i nagle znikała.

Była uwielbiana przez mężczyzn, bogatych mężczyzn, lecz w Jej biografii nie znajdziemy zamążpójścia dla pieniędzy. Jej wybory były tylko Jej wyborami, mówiła: „Nie nadawałam się do wychodzenia za forsę. Mój odkurzacz tego nie wsysa.”

W 1977 roku wielką karierę na świecie robiła jazzowa grypa wokalna „Manhattan Transfer”, a szczególnie piosenka „Chanson d’amour”. Zespół występował także w Polsce. W kabarecie Olgi lipińskiej pojawił się taki pastisz utworu. Może warto przypomnieć akurat ten malutki fragment dorobku Krystyny Sienkiewicz?

 

→ Maryla Miła

12.02.2017

• foto: screen google.pl

 

 

1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.