Baśń o uczciwym Gumulcu – odpowiedź z ZAiKS-u

Dziś w południe otrzymaliśmy informację od Anny Biernackiej, rzecznika Stowarzyszenia Autorów, że Bartosz Gumulec wystawiając 19 lutego 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury przedstawienie dla dzieci pt. „Opowieści z imbryka” nie miał stosownego zezwolenia z ZAiKS-u.

Gumulec w rozmowie z „Gazetą Trybunalską” stwierdził: To jest scenariusz, który myśmy zaadaptowali za zgodą autorki. (…) Ja nie muszę tego umieszczać na plakacie, ponieważ mam taką zgodę autorki. W tym momencie. W przypadku spektaklu premierowego. To zostało zgłoszone do ZAiKS-u, tak, że w tym przypadku, za zgodą autorki, nie umieszczaliśmy informacji. Natomiast jest to zgłoszone do ZAiKS-u normalnie…

Wniosek z prośbą o udzielenie licencji na komercyjne wykorzystanie utworu Marty Guśniowskiej pt. „Baśń o grającym imbryku” dotarł do Stowarzyszenia Autorów post factum 21 lutego 2017 r., a więc dzień po rozmowie z „Gazetą Trybunalską”. Nie ma w nim jednak ani słowa o tym, że bajka została bez wiedzy i zgody twórczyni przerobiona, czym tak chętnie pochwalił się reżyser.

Zgoda na rozpowszechnianie utworu nie została jak dotąd wydana, a to oznacza, że trzykrotna, publiczna prezentacja sztuki była niezgodna z prawem i łamała przepisy ustawy o prawie autorskim. Przedstawienie obejrzało około 900 dzieci, bilet kosztował 10 zł.

Stowarzyszenie jest w stałym kontakcie z autorką, obie strony nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec Bartosza Gumulca.

→ (mb)

24.02.2017

• foto: youtube.com

• o tej bulwersującej sprawie pisaliśmy w tekstach:

> „Baśń o uczciwym Gumulcu”

> „Baśń o uczciwym Gumulcu – Szelągowska”

 

 

144
2

4 myśli na temat “Baśń o uczciwym Gumulcu – odpowiedź z ZAiKS-u

 • 08/03/2017 o 11:47
  Permalink

  Panie Mariuszu, jak wygląda obecna sytuacja?

  2

  1
  Odpowiedz
  • 08/03/2017 o 11:49
   Permalink

   Od czasu napisania artykułów, nie interesowałem się tematem. Co mogłem zrobić – zrobiłem. (mb)

   3

   1
   Odpowiedz
 • 24/02/2017 o 20:16
  Permalink

  I tak się kończy nonszalancja MOKu

  18

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.