Zagadka Jaruzelskiego – kolejne spotkanie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane: Zagadka Jaruzelskiego – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”
Kliknij, aby powiększyć.

To biografia najważniejszej postaci Peerelu, człowieka, który utrzymywał się na szczytach władzy dłużej niż jakakolwiek inna postać komunistycznego establishmentu. Zawdzięczał to inteligencji, sprytowi, bezwzględności wobec wrogów i przyjaciół oraz posłuszeństwu wobec Moskwy.

Bierut i Gomułka tworzyli zręby komunistycznej Polski. Jaruzelskiemu historia przypisała rolę jej obrońcy – najpierw w 1968 roku w Czechosłowacji, później w grudniu 1970 roku i wreszcie w 1981 roku. Po ośmiu latach dyktatorskiej władzy Jaruzelskiego nie było już czego bronić.

Był cichym wielbicielem Piłsudskiego, zaczytywał się w polskiej literaturze romantycznej, w przeciwieństwie do innych generałów i towarzyszy stronił od alkoholu. Dziko pracowity wierzył, że czytając podsłuchy opozycjonistów i najbliższych współpracowników, a nawet aktorów, organizując narady i po leninowsku wsłuchując się w „mądry głos klasy robotniczej”, uratuje komunizm. Ten komunizm, który zabił mu ojca, a jego samego pozbawił rodzinnego domu.

Swoimi rządami zbudował Polskę w opakowaniu zastępczym – biedną, zapyziałą, zawsze posłusznie podążającą krok w krok za kremlowską satrapią. Czy był rosyjską „matrioszką”, agentem sowieckich służb specjalnych przyobleczonym w mundur polskiego żołnierza, czy tylko złamanym przez komunistyczną potęgę, posłusznym wykonawcą „wiecznie żywej” idei Lenina i Stalina? Jaki jest zatem klucz do biografii Jaruzelskiego?

Rozmawiać będą:

Piotr Gajdziński (dziennikarz, publicysta, autor książki „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”)

prof. Antoni Dudek (historyk, politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Prowadzenie:

dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Dom Literatury, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Czekamy na Państwa 6 stycznia 2017 r. (czwartek), godz. 18:00, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

→ (mm)

23.01.2017

• grafika: Muzeum Tradycji Niepodległościowych

 

 

0
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.