Śmierć Gordena Kaye

Wczoraj, 23 stycznia 2017 r., w wieku 75 lat zmarł Gorden Kaye, odtwórca roli René Artois’a w brytyjskim serialu komediowym „Allo ’Allo!”.
Kliknij, aby powiększyć.

W niewielkim francuskim miasteczku Nouvion istnieje mała kawiarnia, a w niej spotykają się działacze francuskiego ruchu oporu i stacjonujący tu niemieccy okupanci. René jest oberżystą. Spokojny, pragnący przeżyć bez zbędnych strat, zostaje wplątany w machinę przemytu z jednej strony, a partyzantki z drugiej…

Wszyscy pamiętamy ten, przez dziesięć lat emitowany serial; wszystkich nas śmieszył akcent niemiecki i francuski, zupełnie udanie oddany przez lektora.

Język angielski i język francuski nie mają ani jednego wspólnego fonemu. To dlatego tak trudno Anglikowi nauczyć się wymowy słów francuskich – i nawzajem. I to dlatego tak zabawnie w świetnym fonetycznym tłumaczeniu brzmią kwestie René.

Gorden Kaye wystąpił również w świetnej komedii Jabberwocky z 1977 roku, wyreżyserowanej przez członka grupy Monty Pythona – Terry’ego Gilliama. Grał tam siostrę Jessicę.

→ (mm)

24.01.2017

• foto: alchetron.com

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.